4. W niedzielę 7 kwietnia wybieramy samorząd [BIULETYN]
Dwie ręce: kobiety i dziecka wkładają do urny kartę wyborczą STOCK ADOBE
Dwie ręce: kobiety i dziecka wkładają do urny kartę wyborczą

Wybieramy samorząd na lata 2024-2029. We Wrocławiu będą to: prezydent miasta, 37 radnych Rady Miejskiej Wrocławia i 8 radnych do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Jak znaleźć swój lokal wyborczy? Jak dostać się do niego dostać bezpłatnie? Jak zamówić transport specjalny dla osoby z niepełnosprawnością? Wszystkiego dowiesz się z niezbędnika wyborcy, który publikujemy w środku numeru.

miejski-biuletyn-wroclaw_pl Nr14 175 2024.pdf from Wroclaw

Poza tym w aktualnym numerze biuletynu piszemy o tym, że Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła utratę przez samorządy pieniędzy w związku z Polskim Ładem i zawiadomiła prokuraturę. Informujemy, że rozpoczęło się Kompleksowe Badanie Ruchu. Ankietera pytającego o to, skąd i dokąd jeździmy autobusem i tramwajem możemy do czerwca spotkać na przystanku. Może też zapukać do nas do domu. Piszemy również o nowym osiedlowym aquaparku na Psim Polu-Zawidawiu. Opisujemy też, jak studenci Akademii Sztuk Pięknych odnawiają zabytkowe witraże z całej Polski.

NIK: Wrocław stracił ponad miliard złotych

Reforma systemu podatkowego wprowadzona przez PiS doprowadziła do utraty przez największe miasta wielkich pieniędzy. – Deklarowane przez rząd subwencje były przyznawane według nieprzejrzystych kryteriów – twierdzi Najwyższa Izba Kontroli.

Czytaj na s. 3

Powiększ obraz: Wrocławskie centrum z wieży kościoła pw. Marii Magdaleny - dachy kamienic OLEKSANDR POLIAKOVSKY
Wrocławskie centrum z wieży kościoła pw. Marii Magdaleny - dachy kamienic

Równoleżnik Zero: podróż poza utartym szlakiem

Zajrzymy do miejsc absolutnie nieoczywistych i przemierzymy kontynent od mroźnego koła podbiegunowego po gorące szlaki południa – tak organizatorzy zapowiadają festiwal podróżniczy Równoleżnik Zero, który w tym roku będzie poświęcony Europie.

Czytaj na s. 5

Powiększ obraz: Uśmiechnięci Rafał Plantos i Paulina Gęsiorek - para podróżników - na zdjęciu selfie RAFAŁ PLANTOS I PAULINA GĘSIOREK

To ważne, abyś opowiedział, jak jeździsz

We Wrocławiu ruszyło wielkie badanie ruchu, które potrwa do czerwca. Ankieterzy zapytają 9 tys. osób na przystankach i w domach, jak dojeżdżają do pracy. Wyniki badań są potrzebne, aby właściwie zaplanować nowe inwestycje i kursy komunikacji miejskiej.

Czytaj na s. 6

Powiększ obraz: Ankieter w odblaskowej kamizelce z laptopem na ulicy OPENAI
Ankieter w odblaskowej kamizelce z laptopem na ulicy

Aquapark Zakrzów już jest gotowy na otwarcie

Na osiedlu Psie Pole-Zawidawie zakończyła się budowa trzeciego w mieście kompleksu pod szyldem Aquaparku Wrocław. Są w nim cztery baseny, trzy sauny i dwie sale fitness. Otwarcie Aquaparku Zakrzów przy ul. Wilanowskiej 31 zaplanowane jest na maj lub czerwiec 2024 r. – to zależy od odbiorów technicznych.

Czytaj na s. 7

Powiększ obraz: Budynek aquaparku Zakrzów na osiedlu Psie Pole - Zawidawie OLEKSANDR POLIAKOVSKY
Budynek aquaparku Zakrzów na osiedlu Psie Pole - Zawidawie

Co musimy wiedzieć, idąc na wybory samorządowe?

Do głosowania dostaniemy trzy karty. Żeby nasz głos był ważny, na każdej zaznaczmy jednego kandydata. W ten sposób na karcie różowej zagłosujemy na prezydenta Wrocławia, na szarej – na radnego miejskiego, a na niebieskiej – na radnego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Ci, którzy dostaną najwięcej głosów, będą rządzili przez najbliższych 5 lat. Oficjalne wyniki głosowania w wyborach samorządowych poznamy prawdopodobnie w środę 10 kwietnia.

Czytaj na s. 9-11

Powiększ obraz: Lokal wyborczy w sali gimnastycznej wrocławskiej szkoły - zdjęcie ilustracyjne MAREK KSIĘŻAREK
Lokal wyborczy w sali gimnastycznej wrocławskiej szkoły - zdjęcie ilustracyjne

Na ASP szkiełko po szkiełku przywracają dziedzictwo

– Konserwator nie odnawia. Konserwator wzmacnia strukturę, starając się zachować stan obecny i wartość historyczną przedmiotu – wyjaśnia dr hab. Marcin Czeski, prowadzący Pracownię Konserwacji i Restauracji Witraży na ASP. Właśnie wraz z zespołem studentów zadbał o witraże z XVII wieku, ale plany są szersze.

Czytaj na s. 13

Powiększ obraz: Karolina Dyduch, studentka Pracowni Konserwacji i Restauracji Witraży na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych przy stole roboczym MICHAŁ PIETRZAK

Co słychać na wrocławskich osiedlach?

GRABISZYN-GRABISZYNEK: Bieg charytatywny Zabieganych. Zapisz się!

Na 10 km lub na 3 km – takie dystanse będą do wyboru w parku Grabiszyńskim w sobotę 13.04.  Organizatorami biegu pod nazwą „Mięśnie dla mięśni” są uczniowie V LO przy ul. Kuronia. Zapisy już się zaczęły.

STARE MIASTO: Dolnośląska Biblioteka Publiczna ma nowy hol

Na ten remont Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego czekała lata. Warto było. Nowo zaaranżowany hol robi wrażenie. Autorem rzeźbiarskiej koncepcji jest Grzegorz Kłoda, architekt specjalizujący się w projektach nowatorskich bibliotek.

Czytaj na s. 12

Ponadto w najnowszym biuletynie

• Whirlpool połączył swoje siły z turecką firmą Beko
  • Deszczówka nie potarga ci sadu, lecz napoi ogród
  • Pani Kos, czy budka lęgowa spełnia oczekiwania?
  • W szkole przy ul. Zwycięskiej pierwszy dzwonek w 2026
  • Mamy kolejne połączenia aglomeracyjne
  • Będzie tramwaj na Jagodno. Przetarg tej wiosny
  • Sołtysowice. Żłobka pilnuje biblioteczny leniwiec