www.wroclaw.pl

Mapa punktów szczepień

164 punktów
Brak punktów pobrań

Wideo

We Wrocławiu wykonano już

Grafika przedsrtawia pielęgniarke wykonującą zastrzyk
0 szczepień

3656 wczoraj Dane zaktualizowano: 2021-11-28, godz. 10:29:00
źródło: Ministerstwo Zdrowia

Dlaczego warto się zaszczepić?

Szczepionka przeciwko COVID-19 to jeden z najważniejszych elementów, dzięki któremu możemy powstrzymać epidemię

Pokonanie koronawirusa jest możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka. Szczepionka daje nam taką możliwość.

Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Aby efekty były jak najlepsze i jak najszybsze, musimy być odpowiedzialni i solidarni. Nasze zaszczepienie się to ochrona dla nas, dla naszych rodziców, dziadków, dzieci, znajomych i przyjaciół.

Zaszczep się i wygraj nagrody. Od 1 lipca do 30 września 2021 roku osoby zaszczepione mogą wziąć udział w loterii Narodowego Programu Szczepień.

Grafika przedstawia Dziadków z wnukami

Jak się zaszczepić?

Pierwsze w Polsce szczepionki podano 27 grudnia 2020 roku, we Wrocławiu – dzień później.

Początkowo proces szczepienia Polaków podzielony był na etapy, w zależności od wykonywanego zawodu oraz wieku. Pierwsi byli szczepieni medycy, potem najstarsi seniorzy i osoby przewlekłe chore, szczepiły się już służby mundurowe i nauczyciele.

Od 10 maja 2021 r. ruszyła rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19 dla wszystkich chętnych, natomiast od 17 maja dla 16 i 17-latków. Od 7 czerwca szczepić się mogą dzieci i młodzież w wieku 12-15 lat.

Ministerialne komunikaty aktualizują te informacje na rządowym portalu www.gov.pl/web/szczepimysie.

Nie obowiązuje rejonizacja, nie trzeba być pacjentem danej placówki.

Jak się zapisać? Bezpośrednio w placówce, która wykonuje szczepienia (we Wrocławiu to ok. 130 miejsc), telefonicznie – w ww. placówce bądź korzystając z ogólnopolskiej, bezpłatnej infolinii 989 (tu niezbędne jest podanie nr. PESEL); wysyłając SMS na nr 664 908 556 (potem nastąpi kontakt z nadawcą w celu umówienia terminu szczepienia); elektronicznie przez e-Rejestrację na pacjent.gov.pl, ale ten sposób rejestracji wymaga posiadania Profilu Zaufanego.

Od 1 lipca funkcjonują też MOBILNE JEDNOSTKI SZCZEPIEŃ. We Wrocławiu to Mobilny Punkt Szczepień, czyli SZCZEPCIObus - autobus MPK

Również od 1 lipca drugą dawką można zaszczepić się w wybranym przez siebie miejscu w kraju (a nie jak do tej pory w punkcie pierwszego przyjęcia szczepionki). Ma to usprawnić proces szczepień w czasie wakacji. Bezpośrednio przed szczepieniem należy wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego lub zrobić to wcześniej i dostarczyć do placówki w dniu szczepienia.

Grafika przedstawia dwie osoby rozmawiające przez telefon

Terminy szczepień

Od 10 maja 2021 r. na szczepienie przeciw COVID-19 mogą rejestrować się wszyscy chętni, którzy do tej pory nie skorzystali z tej możliwości. Od 17 maja na szczepienia mogą rejestrować się 16 i 17-latkowie. 7 czerwca zaczęły się szczepienia dzieci i młodzieży w wieku 12-15 lat

Szczepionki Pfizera, Moderny i AstraZeneca są podawane w systemie dwudawkowym i dwie dawki są potrzebne do uzyskania odporności na chorobę. Szczepionka Johnson&Johnson jest jednodawkowa, co oznacza, że wystarczy jedna iniekcja, by osiągnąć ochronę.

Na przykład w szczepionce Pfizera zalecany jest co najmniej 3-tygodniowy odstęp między pierwszą a drugą dawką. Z badań klinicznych wynika, że tydzień po drugiej dawce, czyli co najmniej miesiąc po pierwszej dawce, zabezpieczenie przed chorobą wynosi 95%.

Grafika przedstawia kalendarz z Etapami 0 i 1

Transport osób uprawnionych

Urząd Miejski Wrocławia i MPK Wrocław pomogą potrzebującym dotrzeć do punktów szczepień

Na pomoc mogą liczyć osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz seniorzy w wieku 70+. Usługa będzie bezpłatna.

W pierwszej kolejności dostęp do szczepień przeciwko COVID-19 zapewniają POZ-ty, czyli placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej, które organizują transport sanitarny lub wizytę wyjazdową ze szczepieniem. Natomiast punkty szczepień przekazują do Urzędu Miejskiego listy zarejestrowanych, zweryfikowanych i uprawnionych pacjentów (odbierają zgodę na przetwarzanie danych osobowych), którzy zgłosili potrzebę skorzystania z transportu organizowanego przez miasto. Realizuje go MPK Wrocław.

Koordynacją, czyli m.in. odbieraniem zgłoszeń i ustalaniem szczegółów dojazdu do punktu szczepień z samym zainteresowanym, zajmuje się UM Wrocławia.

Dodatkowo, seniorzy w wieku 75+, mający tzw. Złotą Kartę Seniora, mogą dotrzeć na szczepienia, korzystając z programu Taxi75+.

Grafika przedstawia osoby niepełnosprawne

Szczepienia. Fakty i mity

Fakty i mity na temat szczepień - wideo

Poznaj moją historię

Pytania i odpowiedzi

Aktualności