www.wroclaw.pl

Solidarnie
przeciw COVID-19

Mapa punktów szczepień

125 punktów
Brak punktów pobrań dla tej ulicy

We Wrocławiu wykonano już

Grafika przedsrtawia pielęgniarke wykonującą zastrzyk
0 szczepień

6129 wczoraj Dane zaktualizowano: 10.04.2021, godz. 20:20
źródło: Ministerstwo Zdrowia

Dlaczego warto się zaszczepić?

Szczepionka przeciwko COVID-19 to jeden z najważniejszych elementów, dzięki któremu możemy powstrzymać epidemię

Pokonanie koronawirusa jest możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka. Szczepionka daje nam taką możliwość.

Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Aby efekty były jak najlepsze i jak najszybsze, musimy być odpowiedzialni i solidarni. Nasze zaszczepienie się to ochrona dla nas, dla naszych rodziców, dziadków, dzieci, znajomych i przyjaciół.

Grafika przedstawia Dziadków z wnukami

Jak się zaszczepić?

Proces szczepienia Polaków podzielony jest na etapy, w zależności od wykonywanego zawodu oraz wieku

Pierwsi byli szczepieni medycy, natomiast od 25 stycznia ruszyły szczepienia seniorów powyżej 70. r.ż. Terminy zapisów i szczepień dla innych grup są jeszcze nieznane.

Nie obowiązuje rejonizacja, nie trzeba być pacjentem danej placówki.

Jak się zapisać? Bezpośrednio w placówce, która wykonuje szczepienia (we Wrocławiu to ok. 150 miejsc), telefonicznie – w ww. placówce bądź korzystając z ogólnopolskiej, bezpłatnej infolinii 989 (tu niezbędne jest podanie nr. PESEL); wysyłając SMS na nr 664 908 556 (potem nastąpi kontakt z nadawcą w celu umówienia terminu szczepienia); elektronicznie przez e-Rejestrację na pacjent.gov.pl, ale ten sposób rejestracji wymaga posiadania Profilu Zaufanego.

Bezpośrednio przed szczepieniem należy wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego lub zrobić to wcześniej i dostarczyć do placówki w dniu szczepienia.

Grafika przedstawia dwie osoby rozmawiające przez telefon

Terminy szczepień

Szczepienia w naszym kraju odbywają się etapami, do których włączone zostały poszczególne grupy uprawnionych do przyjęcia szczepionki w określonej kolejności

Szczepionka przeciwko COVID-19 będzie podawana w dwóch dawkach, w odstępie maks. trzech tygodni. Jak pokazuje jednak rzeczywistość, w obrębie tychże etapów, a także w odniesieniu do terminów, w których uda się zaszczepić naszą populację, zachodzą bieżące zmiany. Dlatego wskazane jest śledzenie na bieżąco komunikatów rządowych, choćby za pośrednictwem mass mediów.

Obecnie mogą rejestrować się osoby z tzw. etapu 1. Do tej grupy należą m.in. seniorzy. Ci, którzy ukończyli 80 lat, mogli zapisywać się od 15 stycznia. Osoby, które ukończyły 70 lat zapisywały się od 22 stycznia. Szczepienia dla wszystkich tych osób z grupy najwyższego ryzyka ruszyły 25 stycznia br.

O starcie rejestracji dla kolejnych etapów rząd będzie informował na bieżąco.

Grafika przedstawia kalendarz z Etapami 0 i 1

Transport osób uprawnionych

Urząd Miejski Wrocławia i MPK Wrocław pomogą potrzebującym dotrzeć do punktów szczepień

Na pomoc mogą liczyć osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz seniorzy w wieku 70+. Usługa będzie bezpłatna.

W pierwszej kolejności dostęp do szczepień przeciwko COVID-19 zapewniają POZ-ty, czyli placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej, które organizują transport sanitarny lub wizytę wyjazdową ze szczepieniem. Natomiast punkty szczepień przekazują do Urzędu Miejskiego listy zarejestrowanych, zweryfikowanych i uprawnionych pacjentów (odbierają zgodę na przetwarzanie danych osobowych), którzy zgłosili potrzebę skorzystania z transportu organizowanego przez miasto. Realizuje go MPK Wrocław.

Koordynacją, czyli m.in. odbieraniem zgłoszeń i ustalaniem szczegółów dojazdu do punktu szczepień z samym zainteresowanym, zajmuje się UM Wrocławia.

Dodatkowo, seniorzy w wieku 75+, mający tzw. Złotą Kartę Seniora, mogą dotrzeć na szczepienia, korzystając z programu Taxi75+.

Grafika przedstawia osoby niepełnosprawne

Szczepienia. Fakty i mity

Fakty i mity na temat szczepień - wideo

Poznaj moją historię

Pytania i odpowiedzi

Aktualności