wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:31

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne informacje
  4. Atrakcje dookoła Wrocławia
  5. Pomysł na weekend: Jawor – spacerem wokół Kościoła Pokoju
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu panorama miejska centrum Jawora Um Jawor
Na zdjęciu panorama miejska centrum Jawora

Jawor to liczące przeszło 770 lat miasto. O jego barwnej historii przypominają wielowiekowe zabytki. Ozdobą miasta jest największy w Europie drewniany Kościół Pokoju, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Warte obejrzenia są także Ratusz, Teatr Miejski oraz Zamek Piastowski.

Reklama

Kościół Pokoju zachwyca imponującym wnętrzem, bogactwem ludzkiej pracy i talentu, jakie został włożone w jego budowę w latach 1654-1655, a których efekty do dzisiaj można podziwiać.

Uwagę przykuwa też dostojny neorenesansowy Ratusz z 65-metrową wieżą i zabytkowymi witrażami w Sali Rajców.

Kościół Pokoju w Jaworze

Kościół Pokoju w Jaworze, fot. UM Jawor

Do magistratu przylega Teatr Miejski z jedną z najpiękniejszych w Polsce sal teatralnych, która zachwyca przepychem dekoracji. Budynek teatralny otwarto w tym miejscu w 1799 roku. Przez kolejne pięćdziesiąt lat regularnie wystawiano w nim przedstawienia.

Drugie życie dostał po 1875 r., po remoncie i przebudowie, w wyniku której nabył neorenesansowego charakteru. Stały zespół aktorski z teatru miejskiego w Jaworze grywał także w innych miastach Dolnego Śląska. Po II wojnie pełnił rolę budynku reprezentacyjnego, był miejscem akademii i oficjalnych uroczystości, dzisiaj to siedziba Jaworskiego Ośrodka Kultury.

Patronem miasta rzymski legionista

Wyjątkowe wrażenie pozostawi po sobie najstarsza świątynia w mieście – gotycki kościół pw. Św. Marcina, który jest też patronem miasta. Ten XV-wieczny halowy kościół parafialny został zbudowany z kamienia.

Zamek Piastowski w Jaworze, fot. UM Jawor

Widok na Zamek Piastowski w Jaworze, fot. UM Jawor

Podczas spaceru po Jaworze nie powinno się pominąć Zamku Piastowskiego. Pierwszy warowny obiekt – wieża obronno-mieszkalna otoczona wałem i fosą, w tym miejscu stanął jeszcze w średniowieczu, potem budowla była wielokrotnie przebudowywana i modyfikowana. Przez kilkaset lat pełniła funkcję więzienia.

O burzliwych losach Jawora zaś możemy przekonać się w Muzeum Regionalnym, gdzie czekają tysiące niezwykłych eksponatów i artefaktów.

Ratusz w Jaworze, fot. UM Jawor

Ratusz w Jaworze, fot. UM Jawor

Jawor to także silny ośrodek gospodarczy. W roku 2015 została utworzona tu największa w Polsce Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarczej – S3 Jawor. To obecnie jeden z największych i najatrakcyjniejszych terenów inwestycyjnych w Polsce i Europie, na którym swoją fabrykę silników oraz baterii do samochodów elektrycznych, wybudował Mercedes.

Jak dojechać z Wrocławia do Jawora?

Z Wrocławia do Jawora jest blisko 70 km. Samochodem najszybciej dojedzie się autostradą A4 w kierunku Zgorzelca. Na węźle Budziszów należy wybrać zjazd na Strzegom, a potem drogę krajową nr 363.

Z Wrocławia do Jawora można się dostać także pociągiem (z przesiadką w Jaworzynie lub Legnicy). Przejazd zajmuje od godziny do blisko dwóch godzin.

Fot. archiwum Urzędu Miejskiego w Jaworze

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl