ESK 2016: Pożegnania z wystawami otwarcia

W niedzielę ostatnia okazja, by zobaczyć wystawy Edwarda Dwurnika i Poli Dwurnik, które inaugurowały otwarcie ESK Wrocław 2016. Za niecałe dwa tygodnie zakończą się wystawa rzeźb Eduardo Chillidy w BWA i „Made in Europe” w Muzeum Architektury.

 • "Miłość" wystawa Edwarda Dwurnika z CK Zamek

  "Miłość" wystawa Edwarda Dwurnika z CK Zamek

 • Wystawę rysunków Poli Dwurnik oglądać można w Muzeum Współczesnym Wrocław

  Wystawę rysunków Poli Dwurnik oglądać można w Muzeum Współczesnym Wrocław

 • Wystawa "Brzmienia" Eduardo Chillidy do zobaczenia w galerii Awangada BWA.

  Wystawa "Brzmienia" Eduardo Chillidy do zobaczenia w galerii Awangada BWA. fot. Tomasz Walków

 • „Made in Europe. 25 lat Nagrody Unii Europejskiej w Dziedzinie Architektury Współczesnej Mies van der Rohe Award” fot. Tomasz Walków

  „Made in Europe. 25 lat Nagrody Unii Europejskiej w Dziedzinie Architektury Współczesnej Mies van der Rohe Award” fot. Tomasz Walków

 • „Mies van der Rohe Award 2015” fot. Tomasz Walków

  „Mies van der Rohe Award 2015” fot. Tomasz Walków


Ojciec i córka -  Edward i Pola Dwurnikowie

„Miłość” to tytuł wystawy Edwarda Dwurnika. Prace, ilustrujące kilka etapów twórczości artysty, wybrała kuratorka Anna Paleczek-Szumlas. Obejrzymy m.in. wielkoformatowe prace, w tym obraz zacytowany w tytule całej wystawy. „Miłość” zaskakuje nie tylko sporym rozmiarem, ale kompozycją, na której oglądać można ponad 150 osób, podpisanych z imienia i nazwiska stojących pod kolumną Zygmunta i spoglądających na widza. Wystawę Edwarda Dwurnika można oglądać w CK Zamek do 29 lutego. Z okazji zakończenia wystawy trwa filmowy weekend z Edwardem Dwurnikiem. W niedzielę będzie można obejrzeć dwa krótkometrażowe filmy, do których ilustracje wykonał Dwurnik oraz dokument Grażyny Banaszkiewicz o artyście. 

Dwurnik w filmach na koniec wystawy „Miłość”

Dwurnik w filmach na koniec wystawy „Miłość”

Wydarzenie kinowe / ESK / Film
Termin 28 lutego 2016 od 10:00 do 18:00

Miejsce Centrum Kultury „Zamek”

Zobacz

Kończy się też wystawa rysunków Poli Dwurnik w Muzeum Współczesnym Wrocław. Wystawa „Piosenka o lekarzu i inne rysunki”, odbywająca się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Rysunku Think Tank lab Triennale, przypomina niecodzienną antologię rysunku, ukazującą ten gatunek w rozmaitych odsłonach i konfiguracjach. Zaprezentowanych zostanie na niej kilka cykli artystki, które powstały jako prace na papierze wykonane w bardzo różnych technikach, gwaszem, akwarelą, tuszem, ołówkiem czy kredką. Pola Dwurnik obok malarstwa zajmuje się rysunkiem, za pomocą którego rejestruje rzeczywistość, ujmując ją w kadry pełne ironii i humoru. Jednym z głównych tematów jej twórczości jest sztuka. Fascynacja nią przejawia się zarówno w wyborze motywów, jak i w żartobliwym komentowaniu sceny polskiego art worldu. Często obie te płaszczyzny przenikają się, tworząc zabawnie zgrane całości, co sprawia, że dobrze zadomowione w tradycji motywy zyskują nowe życie. 

Wystawa: Pola Dwurnik – „Piosenka o lekarzu i inne rysunki”

Wystawa: Pola Dwurnik – „Piosenka o lekarzu i inne rysunki”

Wernisaż / Wystawa / ESK / Sztuki wizualne
Termin od 15 stycznia 2016 do 29 lutego 2016

Miejsce Muzeum Współczesne Wrocław (MWW)

Zobacz

„Brzmienia” - Eduardo Chillida

Jeszcze dwa tygodnie mają ci, którzy nie zdążyli zobaczyć rzeźb jednego z najlepszych hiszpańskich rzeźbiarzy Eduardo Chillidy. Wystawa „Brzemienia” trwa do 13 marca w galerii Awangarda BWA i zakończy się bardzo ciekawym finisażem. W piątek 11 marca widzowie zostaną zaproszeni na spacer muzyczny po ekspozycji. Usłyszą osiem fragmentów utworów różnej długości, w których istotną rolę odgrywa też cisza. Wykonają je akordeonista Inaki Alberdi z kwartetem saksofonowym Sigma Projekt. Utwory skomponowali Gorka Alba i Jose M. Sanchez-Verdu, kompozytorzy inspirujący się dziełem Chillidy. Sam rzeźbiarz uważał muzykę za najbardziej inspirującą ze sztuk. W pomieszczeniu, gdzie eksponowana jest największa na tej wystawie rzeźba Chillidy „Elogio de la luz” (Pochwała światła), słyszymy kompozycję Gorki Alby – kompozytora bardzo bliskiego dziełu Chillidy.  Drugi kompozytor, który bierze udział w projekcie, Jose M. Sanchez-Verdu, inspiruje się w swojej twórczości dziełami Chillidy.

Wystawa „Brzmienia” Eduardo Chillida

Wystawa „Brzmienia” Eduardo Chillida

Wernisaż / Wystawa / ESK / Promowane wydarzenia / Sztuki wizualne
Termin od 15 stycznia 2016 18:00 do 13 marca 2016 23:59

Miejsce BWA Galeria Awangarda

Zobacz

„Made in Europe” – najlepsze europejskie budynki w Muzeum Architektury

Dzieła najlepszych architektów z całej Europy, najciekawsze współczesne realizacje, wywiady z architektami można oglądać we wrocławskim Muzeum Architektury. Wystawa „Made in Europe. 25 lat Nagrody Unii Europejskiej w Dziedzinie Architektury Współczesnej Mies van der Rohe Award” trwa do 13 marca i cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Nie bez przyczyny, bo to jedyna okazja, by w jednym miejscu zobaczyć 150 modeli budynków wyróżnionych nagrodą główną, nagrodą specjalną dla młodych architektów i realizacji wpisanych na tak zwaną „krótką listę” kwalifikującą do finału, oraz wizualizacje około 3000 projektów zgłoszonych do nagrody od 1988 roku. Zobaczymy modele m.in. terminalu lotniska Stansted w Londynie, stację kolejową Waterloo w Londynie, Bibliotekę Narodową w Paryżu, ambasadę Holandii w Berlinie, operę w Oslo, gimnazjum z Koprivnicy w Chorwacji, salę koncertową Harpa w Rejkiawiku na Islandii, a także węzeł przesiadkowy przy Stadionie Wrocław na Maślicach, zaprojektowany przez Pracownię Projektową Zbigniewa Maćkowa.

Made in Europe. 25 lat nagrody Mies van der Rohe Award

Made in Europe. 25 lat nagrody Mies van der Rohe Award

Wystawa / ESK / Architektura / Promowane wydarzenia
Termin od 16 stycznia 2016 12:00 do 13 marca 2016 23:59

Miejsce Muzeum Architektury we Wrocławiu

Zobacz

Natomiast do 27 marca trwa druga z architektonicznych ekspozycji związanych z nagrodą Mies van der Rohe: „Mies van der Rohe Award 2015”. Na tej wystawie Zobaczymy nie tylko najważniejsze budynki, które powstały ostatnio w Europie, ale także trzy wyróżnione projekty z Polski – kompleks nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach, zaprojektowany w austriackiej pracowni Riegler Riewe Architekten, budynek Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, zrealizowany według projektu fińskiego architekta Rainera Mahlamäkiego, oraz nagrodzoną Filharmonię Szczecińską, dzieło duetu architektów z barcelońskiego biura Veiga/Barozzi – Alberto Veiga z Hiszpanii i Fabrizio Barozzi z Włoch.

Mies van der Rohe Award 2015

Mies van der Rohe Award 2015

Wernisaż / Wystawa / Dla wszystkich / ESK / Architektura
Termin od 16 lutego 2016 11:00 do 27 marca 2016 17:00

Miejsce Muzeum Architektury we Wrocławiu

Zobacz
Zgłoś uwagę