wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Europejska Stolica Kultury
Europejska Stolica Kultury

Ideą Europejskiej Stolicy Kultury jest wzajemne poznanie, zbliżenie i dialog międzykulturowy Europejczyków. ESK stanowi ważny element poszukiwania nowej tożsamości zjednoczonej Europy. Miasta noszące tytuł ESK przez rok skupiają na sobie uwagę całej Europy. Mają niepowtarzalną szansę nie tylko wnieść wkład w rozwiązywanie kwestii ważnych dla naszego kontynentu, ale także przyspieszyć swój rozwój i zyskać skuteczną promocję.

Reklama

Idea Europejskiej Stolicy Kultury 

Jednym z celów Unii Europejskiej jest pielęgnowanie bogactwa kulturowego Europy. Zadanie to realizuje między innymi program zainicjowany przez grecką minister kultury Melina Mercouri w 1985 roku pod nazwą Europejskie Miasta Kultury. Pierwszym miastem, które otrzymało ten status, były Ateny.

W 1999 roku zmieniono nazwę projektu na Europejska Stolica Kultury oraz zmodyfikowano zasady wyboru miast-gospodarzy. W 2005 roku ustalono nowy tryb konkursowy oraz chronologię lokowania ESK w poszczególnych państwach. Każdego roku miano ESK noszą miasta w dwóch krajach UE. W 2016 roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury nosić będzie jedno miasto polskie i jedno hiszpańskie.

Historia Europejskiej Stolicy Kultury 

Historia uczestnictwa Polski w programie sięga roku milenijnego, kiedy to UE szczególnie intensywnie zabiegała o wzmocnienie więzi kulturalnych na całym kontynencie. W tym celu wybrano 8 miast, które współdzieliły tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Polską ESK został Kraków.

W czwartym kwartale 2010 roku jury złożone z 6 ekspertów wskazanych przez polskiego ministra kultury i 7 przedstawicieli Komisji Europejskiej wybierze tzw. shortlistę polskich finalistów. W drugiej połowie 2011 ta sama komisja rozstrzygnęła konkurs i wyłoniła Europejską Stolicę Kultury w Polsce (Wrocław) i Hiszpanii (San Sebastian). W naszym kraju, obok Wrocławia do rywalizacji stanęły Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Lublin, Łódź, Katowice, Poznań, Szczecin, Toruń i Warszawa.

Miasta, które zwyciężą w konkursie, na rok stają się kulturalnymi centrami Europy. Ten czas wypełniony będzie festiwalami, koncertami, konferencjami i innymi przedsięwzięciami artystyczno-kulturalnymi, które skupią uwagę nie tylko mieszkańców miasta, regionu i kraju, ale również całego kontynentu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl