wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Zobacz te filmy na dużym ekranie! Klasyka w Kinie Nowe Horyzonty
Kliknij, aby powiększyć
Kadr z filmu "Popiół i diament" w reż. Andrzeja Wajdy materiały prasowe
Kadr z filmu "Popiół i diament" w reż. Andrzeja Wajdy

Filmy-legendy, megaprodukcje wszech czasów i klasyka polskiej kinematografii - sprawdź, które z nich będzie można zobaczyć na dużym ekranie w Kinie Nowe Horyzonty. Jeszcze w lutym rozpoczynają się tam dwa cykle: „Krótka historia polskiego kina” oraz „Dziesiątka Spoiler Mastera”.

Reklama

Istnieją filmy tak wyjątkowe, że warto wybrać się na nie do kina, nawet jeśli znamy je nie tylko ze słyszenia - tylko duży ekran pozwala docenić kunszt reżysera w całej pełni. Niektóre z nich już wkrótce będzie można zobaczyć w Kinie Nowe Horyzonty.

Krótka historia polskiego kina

Krótka historia polskiego kina to zorganizowany przez Kino Nowe Horyzonty wraz ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych przegląd prezentujący klasykę polskiej kinematografii, od filmów kluczowych dla szkoły polskiej lat 50. i 60. przez megaprodukcje lat 70., po kino moralnego niepokoju lat 80. Przegląd rozpocznie się jeszcze w lutym i będzie trwał do listopada.

Przez pryzmat filmowych historii poznamy zarówno kolejne prądy artystyczne, jak i obraz zmieniającej się rzeczywistości społeczno-ekonomicznej i produkcyjnej polskiego kina. Jak zmieniała się wrażliwość filmowców? Czy czerpali oni ze światowego kina i tworzyli nową jakość? Jak wpływały na nich zmiany społeczne i geopolityczne? W końcu: jak polskie kino rezonowało za granicami naszego kraju? Przegląd jest unikatową możliwością przypomnienia sobie najważniejszych dzieł powstałych nad Wisłą, poddanych cyfrowej rekonstrukcji.
organizatorzy przeglądu Krótka historia polskiego kina

Seansom towarzyszyć będą krótkie wykłady wideo wprowadzające w tematykę dzieła i osadzające je w szerszym kontekście. Jak zapowiadają organizatorzy, każdy wstęp będzie zawierał też analizę formalną dzieła z naciskiem na scenariusz, sztukę operatorską, grę aktorską, montaż, scenografię i kostiumy.

Filmy będą prezentowane raz w miesiącu, w poniedziałki, zawsze o godz. 20.

Wydarzenie rozpocznie się w poniedziałek 20 lutego seansem „Popiołu i diamentu” Andrzeja Wajdy, który zapisał się w historii polskiej kultury i światowego kina jako film ikoniczny dla Szkoły Polskiej oraz symbol narodowej kinematografii.

Pozostałe filmy, które znalazły się w programie przeglądu:

  • 20 marca - „Pociąg”, reż. Jerzy Kawalerowicz
  • 17 kwietnia - „Do widzenia, do jutra”, reż. Janusz Morgenstern,
  • 15 maja - „Nikt nie woła”, reż. Kazimierz Kutz
  • 19 czerwca - „Zezowate szczęście”, reż. Andrzej Munk
  • 17 lipca - „Sanatorium pod klepsydrą”, reż. Wojciech Jerzy Has
  • 21 sierpnia - „Barwy ochronne”, reż. Krzysztof Zanussi
  • 18 września - „Aria dla atlety”, reż. Filip Bajon
  • 16 października - „Gorączka”, reż. Agnieszka Holland
  • 20 listopada - „Przypadek”, reż. Krzysztof Kieślowski

Dziesiątka Spoiler Mastera

Kino Nowe Horyzonty wspólnie z Michałem Oleszczykiem, krytykiem filmowym i autorem podcastu Spoiler Master, zaprasza na pokazy wybranych przez niego dziesięciu filmów wszech czasów.

Michał Oleszczyk stworzył blisko 20 godzin opowieści o filmach, które kocha całym sercem. Popularność cyklu przerosła oczekiwania, a ostatni odcinek, w którym ujawniona zostaje „dziesiątka wszech czasów”, spotkał się z niesamowitym zainteresowaniem i ciepłym przyjęciem. Teraz pora zobaczyć filmowe arcydzieła na wielkim ekranie.
organizatorzy wydarzenia

Przegląd Dziesiątka Spoiler Mastera rozpocznie się w piątek 24 lutego o godz. 20, a tematem przewodnim pierwszego spotkania z Michałem Oleszczykiem będą nieme komedie i wielkie gwiazdy niemego kina. Na wielkim ekranie zagoszczą blisko stuletnie produkcje: „Młody Sherlock Holmes” Bustera Keatona oraz „Światła wielkiego miasta” Charliego Chaplina określane arcydziełem slapsticku i melodramatu w jednym.

W programie przeglądu znalazły się także:

  • 10 marca - „Blue Velvet”, reż. David Lynch
  • 31 marca - „Tylko aniołowie mają skrzydła”, reż. Howard Hawks
  • 21 kwietnia - „Nietolerancja”, reż. David Wark Griffith
  • 19 maja - „Symfonie miejskie”, czyli „Człowiek z kamerą”, reż. Dziga Wiertow oraz „Ludzie w niedzielę”, reż. Robert Siodmak, Edgar G. Ulmer
  • 16 czerwca - „Cienka czerwona linia”, reż. Terrence Malick
  • 17 czerwca – „Okno na podwórze”, reż. Alfred Hitchcock
  • 18 czerwca – „Atalanta”, reż. Jean Vigo

Źródło: materiały organizatorów

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl