8 stycznia 1967 we Wrocławiu zmarł Zbigniew Cybulski, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. W 1997 roku na trzecim peronie Dworca Głównego, gdzie aktor wpadł pod pociąg, wmurowano poświęconą mu tablicę. Odsłonił ją Andrzej Wajda.
9 stycznia 1948 we Wrocławiu urodził się Jan Tomaszewski, bramkarz reprezentacji Polski, zdobywca trzeciego miejsca na Mistrzostwach Świata w RFN w 1974 r. i srebrnego medalu na Olimpiadzie w 1976 r. To on zatrzymał Anglię na Wembley.
9 stycznia 2023 słynna na cały kraj „latarnia grozy” z ulicy Sienkiewicza, straciła listowie. Dwa dni po tym jak stała się hitem internetu, porastający ją bluszcz przycięli pracownicy spółki Tauron. Widok „jak z obrazów Beksińskiego” nie był przepisowy.
10 stycznia 1873 urodził się Theodor von Gosen. Słynny rzeźbiarz przez większość życia związany był z Wrocławiem. Był m.in. nauczycielem akademickim na wrocławskiej ASP. Jego „Amor na Pegazie” z 1913 roku do dziś stoi w parku Staromiejskim. Podobnie jak Iustitia na gmachu sądu przy Podwalu.
12 stycznia 1707 kościół św. Elżbiety we Wrocławiu otrzymał niezwykły dar: przypisywany wówczas Rembrandtowi obraz „Portret duchownego”. Kto tak naprawdę go namalował? Odpowiedzi możecie poszukać we wrocławskim Muzeum Narodowym.
13 stycznia 1979 we Wrocławiu zmarł Eugeniusz Geppert – polski malarz i organizator powojennej Akademii Sztuk Pięknych. Jego imieniem nazwano uliczkę łączącą plac Solny z ul. Kazimierza Wielkiego. Jest także patronem wrocławskiej ASP.
14 stycznia 1999 zmarł Jerzy Grotowski, światowej sławy reżyser teatralny, założyciel Teatru Laboratorium działającego w Opolu i we Wrocławiu. Tworzył i uczył w Polsce, w USA, we Włoszech. We Wrocławiu działa Instytut im. Jerzego Grotowskiego.
14 stycznia 2023 oddano do użytku nową jezdnię ul. Kosmonautów. Remont przeprowadzono od skrzyżowania z ulicą Fieldorfa do kąpieliska Glinianki (blisko 2 km). Kilka miesięcy później oddana została do użytku cała obwodnica Leśnicy.
Tak pisaliśmy o tym wydarzeniu przed dwoma laty: