Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Akcja Ultrakrew prowadzona od 7 lat. Zebrano już ponad 3 800 litrów krwi, która dała statystyczną szansę na uratowanie zdrowia i życia dla ponad 24 tysięcy osób. W tym roku koniec zbiórki przypada na 31 stycznia. We Wrocławiu do akcji Ultrakrew dołączyła wrocławska firma Hasco-Lek.
Ultrakrew – ponad 550 km biegu
Część sportowa Ultrakrwi to bieg wybrzeżem od zachodu do wschodu kraju, a cała trasa liczy ponad 550 kilometrów. Tegoroczni uczestniczy wyruszyli z Rumii, aby po 7 dniach dotrzeć na metę w Piaskach. Do uczestników można było dołączyć w wybranych miejscach, aby wspólnie zachęcać do oddawania krwi, a tym samym ratowania życia.
Aktywnymi uczestnikami sportowej części wydarzenia byli także pracownicy wrocławskiego Hasco-Leku, którzy dołączyli do biegaczy i pokonali trasę między molami z Gdyni Orłowo do Gdańska Brzeźno.
Nieodłącznym elementem działalności Hasco-Lek jest wspieranie lokalnych oraz krajowych wydarzeń sportowych, a także inicjatyw charytatywnych. Poprzez włączenie się do akcji ULTRAKREW, chcemy zwiększać świadomość społeczną dotyczącą tego, jak ważne dla ludzkiego życia jest regularne oddawanie krwi. Co więcej, idea wydarzenia jest spójna z misją naszej firmy, którą jest dbanie o zdrowie i komfort życia milionów Polaków.Agnieszka Han, członek zarządu PPF Hasco-Lek S.A.
Zbiórka krwi w Wojskowym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Weigla
W akcję mogą włączyć się wszyscy mieszkańcy Wrocławia, ponieważ z inicjatywy Hasco-Lek trwa zbiórka w Wojskowym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa SPZOZ przy ul. Weigla we Wrocławiu, gdzie można oddać krew na hasło „Ultrakrew” do 30 stycznia.
Natomiast każda chętna osoba w dalszym ciągu może przyłączyć się do akcji, oddając krew w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa na hasło „ULTRAKREW”. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu informuje, że obecnie szczególnie brakuje krwi 0 Rh-, A Rh-, 0 Rh+.
Każdy ma swój krwiobieg - to hasło przewodnie naszej akcji, podczas której chcemy motywować wszystkich do działania i uświadamiać, jak dużo może zależeć od nas samych. Chodzi o to, aby pokazać, jak bez nakładów finansowych możemy uratować ludzkie życie. ULTRAKREW organizowana jest już od 7 lat, a z roku na rok coraz więcej osób, a także partnerów włącza się w nią czynnie. Ludzie z natury są dobrzy, czasem tylko potrzebują kogoś, kto wziąłby ich za rękę i pokazał, że można coś zrobićJacek Bastian, maratończyk i inicjator biegu Ultrakrew.
Galeria zdjęć
Sprawdź, czy możesz oddać krew
Warunki są dwa:
- osoba między 18 a 65 rokiem życia (dawca wielokrotny) lub 18-60 rokiem życia (dawca pierwszorazowy), która waży nie mniej niż 50 kg;
- osoba zdrowa.
Jak przygotować się do oddania krwi?
- należy zjeść lekki posiłek
- mieć ze sobą dokument ze zdjęciem i numerem PESEL, pozwalającym na stwierdzenie tożsamości
Bezwzględne przeciwwskazania do oddania krwi
- ciężkie choroby układu: krążenia, pokarmowego, nerwowego, oddechowego, moczowego;
- zakażenie chorobami zakaźnymi (np. HIV, żółtaczka, kiła);
- zachowania seksualne o podwyższonym ryzyku zarażenia chorobami zakaźnymi;
- używanie środków psychoaktywnych;
- choroby krwi;
- łuszczyca;
- cukrzyca;
- nowotwory złośliwe.
Czasowa niezdolność do oddania krwi
- zabieg operacyjny, endoskopia, tatuaż, przekłucie uszu i innej części ciała uniemożliwiają oddawanie krwi na okres 6 miesięcy od momentu ich wykonania;
- pobyt w zakładzie karnym oraz 6 miesięcy po jego opuszczeniu;
- okres miesiączkowania i 3 dni po zakończeniu;
- przebyte infekcje, gorączka >38 st. C, przyjmowanie antybiotyków – dwa tygodnie od zakończenia objawów lub leczenia;
- okres ciąży i 6 miesięcy po porodzie lub zakończeniu ciąży;
- pobyt w krajach, w których istnieje możliwość zakażenie wirusem Zachodniego Nilu – 28 dni;
- po powrocie z krajów, w których istnieje zagrożenie zakażenia malarią – 12 miesięcy.