4. Ultrakrew „Każdy ma swój krwiobieg”. Ogólnopolska akcja z wrocławską firmą Hasco-Lek. Każdy może dołączyć
Na zdjęciu widać grupę kobiet i mężczyzn Hasco-Lek
Na zdjęciu widać grupę kobiet i mężczyzn

Ultrakrew „Każdy ma swój krwiobieg” to wydarzenie promujące honorowe krwiodawstwo, w które zaangażować można się na dwa sposoby: biorąc udział w charytatywnym biegu lub oddając krew w każdym Centrum Krwiodawstwa w Polsce. Akcja trwa do 31 stycznia. Każdy może dołączyć! Zobacz, w jaki sposób.

Akcja Ultrakrew prowadzona od 7 lat. Zebrano już ponad 3 800 litrów krwi, która dała statystyczną szansę na uratowanie zdrowia i życia dla ponad 24 tysięcy osób. W tym roku koniec zbiórki przypada na 31 stycznia. We Wrocławiu do akcji Ultrakrew dołączyła wrocławska firma Hasco-Lek.

Ultrakrew – ponad 550 km biegu

Część sportowa Ultrakrwi to bieg wybrzeżem od zachodu do wschodu kraju, a cała trasa liczy ponad 550 kilometrów. Tegoroczni uczestniczy wyruszyli z Rumii, aby po 7 dniach dotrzeć na metę w Piaskach. Do uczestników można było dołączyć w wybranych miejscach, aby wspólnie zachęcać do oddawania krwi, a tym samym ratowania życia.

Aktywnymi uczestnikami sportowej części wydarzenia byli także pracownicy wrocławskiego Hasco-Leku, którzy dołączyli do biegaczy i pokonali trasę między molami z Gdyni Orłowo do Gdańska Brzeźno.

Nieodłącznym elementem działalności Hasco-Lek jest wspieranie lokalnych oraz krajowych wydarzeń sportowych, a także inicjatyw charytatywnych. Poprzez włączenie się do akcji ULTRAKREW, chcemy zwiększać świadomość społeczną dotyczącą tego, jak ważne dla ludzkiego życia jest regularne oddawanie krwi. Co więcej, idea wydarzenia jest spójna z misją naszej firmy, którą jest dbanie o zdrowie i komfort życia milionów Polaków.
Agnieszka Han, członek zarządu PPF Hasco-Lek S.A.

Zbiórka krwi w Wojskowym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Weigla

W akcję mogą włączyć się wszyscy mieszkańcy Wrocławia, ponieważ z inicjatywy Hasco-Lek trwa zbiórka w Wojskowym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa SPZOZ przy ul. Weigla we Wrocławiu, gdzie można oddać krew na hasło „Ultrakrew” do 30 stycznia.

Natomiast każda chętna osoba w dalszym ciągu może przyłączyć się do akcji, oddając krew w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa na hasło „ULTRAKREW”. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu informuje, że obecnie szczególnie brakuje krwi 0 Rh-, A Rh-, 0 Rh+.

Każdy ma swój krwiobieg - to hasło przewodnie naszej akcji, podczas której chcemy motywować wszystkich do działania i uświadamiać, jak dużo może zależeć od nas samych. Chodzi o to, aby pokazać, jak bez nakładów finansowych możemy uratować ludzkie życie. ULTRAKREW organizowana jest już od 7 lat, a z roku na rok coraz więcej osób, a także partnerów włącza się w nią czynnie. Ludzie z natury są dobrzy, czasem tylko potrzebują kogoś, kto wziąłby ich za rękę i pokazał, że można coś zrobić
Jacek Bastian, maratończyk i inicjator biegu Ultrakrew.

Sprawdź, czy możesz oddać krew

Warunki są dwa:

• osoba między 18 a 65 rokiem życia (dawca wielokrotny) lub 18-60 rokiem życia (dawca pierwszorazowy), która waży nie mniej niż 50 kg;
  • osoba zdrowa.

Jak przygotować się do oddania krwi?

• należy zjeść lekki posiłek
  • mieć ze sobą dokument ze zdjęciem i numerem PESEL, pozwalającym na stwierdzenie tożsamości

Bezwzględne przeciwwskazania do oddania krwi

• ciężkie choroby układu: krążenia, pokarmowego, nerwowego, oddechowego, moczowego;
  • zakażenie chorobami zakaźnymi (np. HIV, żółtaczka, kiła);
  • zachowania seksualne o podwyższonym ryzyku zarażenia chorobami zakaźnymi;
  • używanie środków psychoaktywnych;
  • choroby krwi;
  • łuszczyca;
  • cukrzyca;
  • nowotwory złośliwe.

Czasowa niezdolność do oddania krwi

• zabieg operacyjny, endoskopia, tatuaż, przekłucie uszu i innej części ciała uniemożliwiają oddawanie krwi na okres 6 miesięcy od momentu ich wykonania;
  • pobyt w zakładzie karnym oraz 6 miesięcy po jego opuszczeniu;
  • okres miesiączkowania i 3 dni po zakończeniu;
  • przebyte infekcje, gorączka >38 st. C, przyjmowanie antybiotyków – dwa tygodnie od zakończenia objawów lub leczenia;
  • okres ciąży i 6 miesięcy po porodzie lub zakończeniu ciąży;
  • pobyt w krajach, w których istnieje możliwość zakażenie wirusem Zachodniego Nilu – 28 dni;
  • po powrocie z krajów, w których istnieje zagrożenie zakażenia malarią – 12 miesięcy.