wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Założą Archiwum Wielkiej Wyspy. Pierwsze spotkanie w niedzielę 2 kwietnia
Kliknij, aby powiększyć
Ulica Kosynierów Gdyńskich na Sępolnie, 08.09.1958 r. Józef Radomski
Ulica Kosynierów Gdyńskich na Sępolnie, 08.09.1958 r.

Zdjęcia, przedmioty, wspomnienia mieszkańców. Dziś rozproszone i niedostępne. Po zeskanowaniu i opisaniu, staną się częścią ogólnodostępnego osiedlowego archiwum. Na „pierwszy ogień” mają pójść Sępolno i Biskupin. Ale projekt jest otwarty, a w prace nad archiwum włączyć może się każdy. Pierwsze spotkanie dla zainteresowanych tematem, już w niedzielę 2 kwietnia, w prowadzonym przez radę osiedla klubie Gniazdo.

Reklama

– Jest wiele takich przypadków, kiedy mieszkańcy znajdują ciekawe pamiątki. Miedzioryty wyciągnięte z piwnicy. Dokumenty z dawnych lat, mapy, listy, wypracowania uczniów. Są zdjęcia pokazujące, jak nasze osiedle wyglądało w różnych okresach czasu. Chcemy kupić dobrej jakości skaner, zacząć to zbierać i porządkować zgodnie z zasadami sztuki archiwistycznej. Oczywiście z poszanowaniem prawa – mówi Marek Zalewski z Rady Osiedla Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice.

Z inicjatywą założenia archiwum wyszedł Mariusz Krajewski

Na co dzień zajmuje się renowacją antycznych mebli, działa w radzie osiedla, współpracuje z Czasoprzestrzenią. Kilka lat temu zorganizował w zajezdni tramwajowej Dąbie wystawę „Znalezione Ocalone – sztuka z kontenera”, na której pokazał znalezione przypadkiem fotografie z lat 1945-1972.

Zobacz także: Wyjątkowe zdjęcia Wrocławia z lat 1945 – 1972 [DUŻO ZDJĘĆ]

– Mnóstwo osób u nas mieszka od 1945/1946 roku. Ja niejednokrotnie trafiam na fotografie, które trafiają do śmieci. To się dzieje, bo zachodzi wymiana pokoleń. Młodzi patrzą na zdjęcia, nikogo nie rozpoznają, wyrzucają je – mówi Mariusz Krajewski.

Dotrzeć do osób i ich opowieści

Jednym z pasjonatów lokalnej historii jest pan Stanisław Żółkiewski z Sępolna. We współpracy z radą osiedla prowadzi wykłady, pokazuje zdjęcia. Dotarł nawet w Niemczech do ludzi, którzy mieszkali tu przed wojną. Żeby to osiągnąć, specjalnie nauczył się niemieckiego.

Zapis rozmowy Joanny Mielewczyk – autorki słynnego cyklu „Kamienice” z panem Stanisławem, znajdziecie w linku poniżej.

– Chodzi o to, żeby takich ludzi znaleźć jak najwięcej. Zapytać, jakie opowieści przekazali im ich rodzice, dziadkowie, poprzedni właściciele mieszkań – mówi Marek Zalewski.

Archiwum Wielkiej Wyspy – jak udostępniane będą zbiory?

Organizatorzy planują skorzystanie z Osy. OSA to Otwarty System Archiwizacji, stworzony przez Fundację Ośrodka Karta. Służy społecznym archiwom w całej Polsce. Myślą także o stronie internetowej oraz organizowaniu wystaw w Czasoprzestrzeni przy ulicy Tramwajowej. Zeskanowane zdjęcia można wydrukować i pokazywać na wystawach.

Pomysł jest jednak żywy, dynamiczny i czeka na swoje twórcze rozwinięcie. Jeśli chcielibyście zaangażować się w tworzenie Archiwum Wielkiej Wyspy, przyjdźcie w niedzielę 2 kwietnia do klubu Gniazdo przy ulicy Potebni 41. Spotkanie rozpoczyna się o godz. 16.00.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl