wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wielka Wyspa na starych mapach. Unikatowe skany z Archiwum Państwowego we Wrocławiu

Jeśli mieszkacie na peryferyjnych osiedlach, to znacie pewnie ten problem. Ciekawych archiwaliów na próżno szukać w internecie. Map, zdjęć czy pocztówek z dawnych podwrocławskich wiosek jest jak na lekarstwo. Tym większą niespodzianką są skany opublikowane niedawno przez Archiwum Państwowe we Wrocławiu. Zobaczcie 12 map z XIX i początków XX wieku, przedstawiających tereny dzisiejszej Wielkiej Wyspy. Na stronach archiwum możecie znaleźć materiały dotyczące również innych okolic.

Reklama

Część zdigitalizowanych dokumentów to mapy Odry i terenów wodonośnych. Obszary dzisiejszego Sępolna, Biskupina, Dąbia czy Bartoszowic znalazły się na nich niejako na marginesie. Pracę wykonano jednak na tyle skrupulatnie, że pozwala nam przyjrzeć się zmianom zachodzącym w zabudowie w poszczególnych latach.

Osiedla z Wielkiej Wyspy w latach 1927, 1930 i 1933

Jeszcze ciekawiej robi się, kiedy spojrzymy na mapy XIX-wieczne.

Na Biskupinie był kiedyś zamek?

Ta informacja zainteresuje być może specjalistów, a zelektryzuje badaczy lokalnej historii. Oto bowiem gdzieś w rejonie dzisiejszej ulicy Noakowskiego na mapie znalazło się miejsce nazwane "Am Alten Schloss", czyli - "Na Starym Zamku".

Sprawdźcie sami, czy stare mapy nie kryją jeszcze jakichś niespodzianek.

Dziesiątki tysięcy dokumentów Naczelnego Prezydium Prowincji Śląskiej we Wrocławiu, zdigitalizowanych przez Archiwum Państwowe we Wrocławiu, znajdziecie na tej stronie.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl