wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

26°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Edukacja
  4. Zajrzyj z nami do pracowni renowacji mebli, w której pracują… dzieci!

Renowacja mebli nie kojarzyła ci się dotąd z czymś, czym mogą zajmować się dzieci? Błąd: z powodzeniem robią to nawet drobniutkie pierwszoklasistki! Zajrzyj z nami do pracowni renowacji mebli Centrum Kreatywności Talent we Wrocławiu. To tylko jedna z wielu tutejszych pracowni. Sprawdź, kiedy zostanie ogłoszona rekrutacja na przyszły rok szkolny.

Reklama

W zajęciach odbywających się w pracowni renowacji mebli Centrum Kreatywności Talent przy ul. Jedności Narodowej 117 uczestniczą wyłącznie młodzi ludzie, od uczniów pierwszej klasy szkoły podstawowej po młodzież, która lada chwila stanie się pełnoletnia.

Nie zajmujemy się tu meblami, które trafią do Luwru, ale zwyczajnymi, przyniesionymi z domu krzesłami, szafkami, półkami. Najważniejsze jest to, by mebelek był drewniany, żadne płyty czy sztuczne tworzywa nie wchodzą w grę. Uczestnicy zajęć naprawiają je pod moim okiem, korzystając z dostępnych w pracowni materiałów, a potem mogą je ze sobą zabrać. Dlaczego to robią? W szkołach nie ma już prac ręcznych, a wiele z tych dzieciaków ma duże zdolności manualne. Warto je rozwijać.
Marek Wandałowski, który prowadzi zajęcia w pracowni renowacji mebli

Uczestnicy zajęć uczą się tu mnóstwa rzeczy. Nie tylko konkretnych technik stolarskich, ale także staranności, cierpliwości, planowania i przede wszystkim budowania relacji z innymi. A także – jak podkreśla prowadzący – uczciwości wobec samego siebie, bo w stolarstwie nie ma dróg na skróty: jeśli podczas odnawiania coś zrobi się byle jak, trzeba potem poprawiać.

– Mają też ogromną satysfakcję: samodzielnie odnowiony taboret czy szafka staje się najważniejszym meblem w mieszkaniu – mówi Agnieszka Sudoł, pedagog Centrum Kreatywności „Talent”.

„Najbardziej podoba mi się to, że można zrobić coś z niczego”

Uczestnicy zajęć  mają do dyspozycji profesjonalne stoły z imadłami i sprzęt stolarki, jednak najmłodsi korzystają głównie z papieru ściernego i skrobaczek, którym zdzierają stare powłoki.

Tak robi między innymi Ania Danilczuk, siedmiolatka, która zajmuje się renowacją krzesła.

To krzesło będzie stało przy moim biurku, a na razie ścieram z niego warstwy starej farby, czarnej i niebieskiej. Było bardzo zniszczone, ale właśnie to podoba mi się w tych zajęciach najbardziej: własnymi rękami można zrobić coś z niczego.
Ania Danilczuk, pierwszoklasistka

To już trzeci mebel, którym zajmuje się dziewczynka. Wcześniej odnowiła stołek i szafkę –trzydziestoletnią apteczkę, w której trzyma teraz swoje skarby: pierścionki, gumki do włosów, szkatułki.

Z kolei 17-letnia Aneta Fulara wraz z koleżanką, starszą o rok Weroniką, pracuje nad serwantką w stylu Ludwika Filipa.

–  Dziewczyny zdjęły z niej stary lakier, uzupełniły szpachlą ubytki, samodzielnie zrobiły wstawki tam, gdzie była taka potrzeba, na koniec położą na to olej i politurę – mówi Marek Wandałowski.

Starsi uczestnicy zajęć mogą korzystać także z „poważnego” sprzętu. W specjalnej szafce są dłuta, obcęgi, kombinerki, strugi, śrubokręty, pilniki, kątowniki itd., po które mogą sięgać pod okiem prowadzącego.

Wykonane przez dzieci prace będzie można zobaczyć podczas wystawy, która odbędzie się w Centrum Kreatywności Talent 3 czerwca. Zaprezentowane zostanie także to, zrobiły dzieci korzystające z innych pracowni.

Jakie jeszcze pracownie działają w Centrum Kreatywności Talent?

Centrum Kreatywności „Talent” istnieje od 2019 roku. Jest tu wiele świetnie wyposażonych pracowni: artystyczne (poza pracownią renowacji mebli jest także graficzno-techniczna, wokalno-muzyczna, malarstwa oraz teatru tańca dla dzieci), edukacyjne (matematyczna, szachowa, informatyczno-robotyczna, eksperymentu chemicznego, filmowo-multimedialna oraz sportu i rekreacji), dla dzieci w młodszym wieku szkolnym (od I do III klasy szkoły podstawowej) oraz psychologiczno-pedagogoczna. Od września zostanie uruchomiona tradycyjna pracownia fotograficzna z ciemnią. Ponadto odbywają się tu także zajęcia dla dzieci z Ukrainy oraz międzypokoleniowe warsztaty rękodzielnicze.

„Skupiamy się na diagnozowani uzdolnień”

Centrum Kreatywności Talent to pierwsza w Polsce i jedyna we Wrocławiu placówka, która zajmuje się systemową i bezpłatną diagnozą dzieci zdolnych.

–  Skupiamy się na diagnozowani uzdolnień dziecka, rozpoznawaniu jego mocnych stron i wspieraniu go w dalszym rozwoju. Przygotowujemy rekomendacje do dalszej pracy dla nauczycieli, rodziców i samego ucznia – mówi Agnieszka Sudoł.

Czy to oznacza, że mogą tu przyjść tylko mali geniusze? Nie. To przede wszystkim miejsce dla tych, którzy dopiero chcą odnaleźć swoje talenty.

Centrum Kreatywności „Talent” to placówka otwarta. Oferuje różnorodne zajęcia uczniów wszystkich wrocławskich szkół. Dostępna jest także dla dzieci spoza miasta, które uczęszczają do wrocławskich placówek oświatowych. 
Agnieszka Sudoł, pedagog z Centrum Kreatywności Talent

Zajęcia są bezpłatne. Istnieje możliwość uczęszczania na warsztaty prowadzone w różnych pracowniach. By dostać się na zajęcia, trzeba wziąć udział w rekrutacji. Najbliższa zostanie ogłoszona 26 czerwca. Szczegółowych informacji udziela sekretariat CKT.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl