W zajęciach odbywających się w pracowni renowacji mebli Centrum Kreatywności Talent przy ul. Jedności Narodowej 117 uczestniczą wyłącznie młodzi ludzie, od uczniów pierwszej klasy szkoły podstawowej po młodzież, która lada chwila stanie się pełnoletnia.
Uczestnicy zajęć uczą się tu mnóstwa rzeczy. Nie tylko konkretnych technik stolarskich, ale także staranności, cierpliwości, planowania i przede wszystkim budowania relacji z innymi. A także – jak podkreśla prowadzący – uczciwości wobec samego siebie, bo w stolarstwie nie ma dróg na skróty: jeśli podczas odnawiania coś zrobi się byle jak, trzeba potem poprawiać.
– Mają też ogromną satysfakcję: samodzielnie odnowiony taboret czy szafka staje się najważniejszym meblem w mieszkaniu – mówi Agnieszka Sudoł, pedagog Centrum Kreatywności „Talent”.
„Najbardziej podoba mi się to, że można zrobić coś z niczego”
Uczestnicy zajęć mają do dyspozycji profesjonalne stoły z imadłami i sprzęt stolarki, jednak najmłodsi korzystają głównie z papieru ściernego i skrobaczek, którym zdzierają stare powłoki.
Tak robi między innymi Ania Danilczuk, siedmiolatka, która zajmuje się renowacją krzesła.
To już trzeci mebel, którym zajmuje się dziewczynka. Wcześniej odnowiła stołek i szafkę –trzydziestoletnią apteczkę, w której trzyma teraz swoje skarby: pierścionki, gumki do włosów, szkatułki.
Z kolei 17-letnia Aneta Fulara wraz z koleżanką, starszą o rok Weroniką, pracuje nad serwantką w stylu Ludwika Filipa.
– Dziewczyny zdjęły z niej stary lakier, uzupełniły szpachlą ubytki, samodzielnie zrobiły wstawki tam, gdzie była taka potrzeba, na koniec położą na to olej i politurę – mówi Marek Wandałowski.
Starsi uczestnicy zajęć mogą korzystać także z „poważnego” sprzętu. W specjalnej szafce są dłuta, obcęgi, kombinerki, strugi, śrubokręty, pilniki, kątowniki itd., po które mogą sięgać pod okiem prowadzącego.
Wykonane przez dzieci prace będzie można zobaczyć podczas wystawy, która odbędzie się w Centrum Kreatywności Talent 3 czerwca. Zaprezentowane zostanie także to, zrobiły dzieci korzystające z innych pracowni.
Jakie jeszcze pracownie działają w Centrum Kreatywności Talent?
Centrum Kreatywności „Talent” istnieje od 2019 roku. Jest tu wiele świetnie wyposażonych pracowni: artystyczne (poza pracownią renowacji mebli jest także graficzno-techniczna, wokalno-muzyczna, malarstwa oraz teatru tańca dla dzieci), edukacyjne (matematyczna, szachowa, informatyczno-robotyczna, eksperymentu chemicznego, filmowo-multimedialna oraz sportu i rekreacji), dla dzieci w młodszym wieku szkolnym (od I do III klasy szkoły podstawowej) oraz psychologiczno-pedagogoczna. Od września zostanie uruchomiona tradycyjna pracownia fotograficzna z ciemnią. Ponadto odbywają się tu także zajęcia dla dzieci z Ukrainy oraz międzypokoleniowe warsztaty rękodzielnicze.
„Skupiamy się na diagnozowani uzdolnień”
Centrum Kreatywności Talent to pierwsza w Polsce i jedyna we Wrocławiu placówka, która zajmuje się systemową i bezpłatną diagnozą dzieci zdolnych.
– Skupiamy się na diagnozowani uzdolnień dziecka, rozpoznawaniu jego mocnych stron i wspieraniu go w dalszym rozwoju. Przygotowujemy rekomendacje do dalszej pracy dla nauczycieli, rodziców i samego ucznia – mówi Agnieszka Sudoł.
Czy to oznacza, że mogą tu przyjść tylko mali geniusze? Nie. To przede wszystkim miejsce dla tych, którzy dopiero chcą odnaleźć swoje talenty.
Zajęcia są bezpłatne. Istnieje możliwość uczęszczania na warsztaty prowadzone w różnych pracowniach. By dostać się na zajęcia, trzeba wziąć udział w rekrutacji. Najbliższa zostanie ogłoszona 26 czerwca. Szczegółowych informacji udziela sekretariat CKT.