4. Zabytkowa willa na Karłowicach została zburzona. Budynek miał 120 lat

Aż boli serce, gdy się na to patrzy! Zabytkowa willa na Karłowicach została zburzona. Budynek miał 120 lat

Paulina Falkiewicz,

Zniszczony budynek przy al. Kasprowicza, obok niego stojąca koparka fot. Marek Księżarek
Zniszczony budynek przy al. Kasprowicza, obok niego stojąca koparka

W sobotni poranek (2 marca) policjanci z Komendy Miejskiej we Wrocławiu otrzymali zgłoszenie od zaniepokojonego mieszkańca o tym, że trwa rozbiórka zabytkowej willi przy al. Kasprowicza na Karłowicach. Budynek miał 120 lat i stanowił element dziedzictwa kulturowego naszego miasta.

Zabytkowa willa na Karłowicach została zburzona

W sobotę rano funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu otrzymali zgłoszenie o trwającej rozbiórce budynku przy al. Kasprowicza 23 na Karłowicach.

Dostaliśmy zgłoszenie koło godz. 9:00 od przypadkowego świadka, który zauważył, że ta willa jest rozbierana. Na miejsce pojechali policjanci, kiedy już byli w tym rejonie to niestety, ale ta willa była już praktycznie całkowicie rozebrana. Na miejscu zastali dwie osoby - operatora koparki i osobę, która mu pomagała. Wylegitymowali obu mężczyzn. Okazało się, że wykonywali pracę zleconą przez właściciela budynku.
Wojciech Jabłoński, Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu

– Policjanci zabezpieczyli na miejscu odpowiednią dokumentację i będzie powiadamiany nadzór budowlany. Oczywiście, będziemy prowadzić dalsze ustalenia w tej sprawie, czy doszło tutaj do złamania prawa i przepisów czy też nie – dodaje komisarz Jabłoński.

Powiększ obraz: Zniszczony budynek przy al. Kasprowicza we Wrocławiu fot. Marek Księżarek
Zniszczony budynek przy al. Kasprowicza we Wrocławiu

Z oburzeniem przyjęliśmy informację o rozbiórce zabytkowej willi przy ul. Kasprowicza 23 na Karłowicach. Obiekt znajduje się w rękach prywatnych, jednak figuruje także w gminnej ewidencji zabytków. To oznacza, że zgodnie z prawem jakiekolwiek próby ingerowania w jego strukturę, nie mówiąc już o rozbiórce, wymagają zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Przemysław Gałecki, dyrektor Biura Prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia

Z informacji uzyskanych od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wiadomo, że takiej zgody inwestor nie miał. Wcześniej Wojewódzki Konserwator Zabytków nie zgodził się na znaczną rozbudowę i przebudowę tego budynku, prowadzącą do zmniejszenia jego wartości architektonicznej.

– Nie jesteśmy gospodarzem tej sprawy, jednak zniszczenie 120-letniej willi, która stanowiła element dziedzictwa kulturowego Karłowic i całego naszego miasta, jest bolesne i wymaga pilnego wyjaśnienia – dodaje dyrektor Gałecki.

Oczekujemy, że sprawę doprowadzą do końca odpowiednie służby - nie tylko wspomniany konserwator wojewódzki, ale przede wszystkim policja i prokuratura. Nie może być zgody na rabunkowe metody zagospodarowywania obiektów, które zostały wyraźnie wskazane jako podlegające ochronie.
Przemysław Gałecki, dyrektor Biura Prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia

Stanowisko Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

Organ konserwatorski nie opiniował i nie uzgadniał rozbiórki przedmiotowego obiektu przy al. Kasprowicza.

Zaalarmowany doniesieniami DWKZ w dniu dzisiejszym, w godzinach porannych udał się na miejsce - w tym czasie z budynku pozostała jedynie partia przyziemia. Prace wstrzymane zostały na ustne polecenie organu - na miejscu nie było kierownika budowy ani książki budowy, do której wpisuje się adnotacje o wstrzymaniu prac.
Daniel Gibski, Dolnośląski Wojewódzki Konserwator

Willa chroniona była poprzez indywidualny wpis do Gminnej Ewidencji Zabytków oraz przez położenie na terenie historycznego układu urbanistycznego Karłowic, objętego tą samą formą ochrony. Była także chroniona ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Prezentowała niezwykle malowniczą formułę willi miejskiej z początku XX wieku, z proporcjonalnie skomponowaną bryłą, z charakterystycznym łączeniem materiałów (kamienne przyziemie, tynkowane elewacje, ceglany detal, partie w konstrukcji szachulcowej).

Konieczne jest sprawdzenie stanu formalno-prawnego. Jeśli rozbiórka prowadzona była w charakterze samowoli budowlanej, podjęte zostaną odpowiednie kroki, łącznie wykorzystaniem art. 108 i 110 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami - wykroczenia i przestępstwa przeciwko zabytkom. Zawiadomiona została Policja, skierowane zostanie zawiadomienia do Prokuratury. To niepowetowana, nieodwracalna strata dla dziedzictwa kulturowego Wrocławia.
Daniel Gibski, Dolnośląski Wojewódzki Konserwator