Zabytkowa willa na Karłowicach została zburzona
W sobotę rano funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu otrzymali zgłoszenie o trwającej rozbiórce budynku przy al. Kasprowicza 23 na Karłowicach.
Dostaliśmy zgłoszenie koło godz. 9:00 od przypadkowego świadka, który zauważył, że ta willa jest rozbierana. Na miejsce pojechali policjanci, kiedy już byli w tym rejonie to niestety, ale ta willa była już praktycznie całkowicie rozebrana. Na miejscu zastali dwie osoby - operatora koparki i osobę, która mu pomagała. Wylegitymowali obu mężczyzn. Okazało się, że wykonywali pracę zleconą przez właściciela budynku.Wojciech Jabłoński, Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu
– Policjanci zabezpieczyli na miejscu odpowiednią dokumentację i będzie powiadamiany nadzór budowlany. Oczywiście, będziemy prowadzić dalsze ustalenia w tej sprawie, czy doszło tutaj do złamania prawa i przepisów czy też nie – dodaje komisarz Jabłoński.
Z informacji uzyskanych od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wiadomo, że takiej zgody inwestor nie miał. Wcześniej Wojewódzki Konserwator Zabytków nie zgodził się na znaczną rozbudowę i przebudowę tego budynku, prowadzącą do zmniejszenia jego wartości architektonicznej.
– Nie jesteśmy gospodarzem tej sprawy, jednak zniszczenie 120-letniej willi, która stanowiła element dziedzictwa kulturowego Karłowic i całego naszego miasta, jest bolesne i wymaga pilnego wyjaśnienia – dodaje dyrektor Gałecki.
Stanowisko Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków
Organ konserwatorski nie opiniował i nie uzgadniał rozbiórki przedmiotowego obiektu przy al. Kasprowicza.
Zaalarmowany doniesieniami DWKZ w dniu dzisiejszym, w godzinach porannych udał się na miejsce - w tym czasie z budynku pozostała jedynie partia przyziemia. Prace wstrzymane zostały na ustne polecenie organu - na miejscu nie było kierownika budowy ani książki budowy, do której wpisuje się adnotacje o wstrzymaniu prac.Daniel Gibski, Dolnośląski Wojewódzki Konserwator
Willa chroniona była poprzez indywidualny wpis do Gminnej Ewidencji Zabytków oraz przez położenie na terenie historycznego układu urbanistycznego Karłowic, objętego tą samą formą ochrony. Była także chroniona ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Prezentowała niezwykle malowniczą formułę willi miejskiej z początku XX wieku, z proporcjonalnie skomponowaną bryłą, z charakterystycznym łączeniem materiałów (kamienne przyziemie, tynkowane elewacje, ceglany detal, partie w konstrukcji szachulcowej).