wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Zabytkowa przepompownia Stary Port. Wyjątkowy, na co dzień niedostępny, obiekt na mapie Wrocławia

Przepompownia ścieków Stary Port, położona na cyplu wzdłuż nabrzeża Odry, na osiedlu Kleczków, za Portem Miejskim, to jeden z nielicznych tego typu zabytków techniki nie tylko w Polsce, ale i w Europie. "Cichy bohater miasta" - mówi o nim Ewa Pluta z Muzeum Miejskiego, podkreślając jego ważną dla Wrocławia funkcję. Przepompownia należy do infrastruktury krytycznej, na co dzień niedostępnej dla nieupoważnionych osób. Zobaczcie zdjęcia tego niezwykłego miejsca, należącego do MPWiK.

Reklama

Przez ponad 100 lat przepompownia Stary Port była kluczowym elementem rozbudowanego systemu oczyszczania ścieków w mieście – jednego z najstarszych w Europie ‒ uruchomionego w 1881 roku. Dziś zabytkowy obiekt jest udostępniany dla zwiedzających jedynie okazjonalnie. Ostatnie większe wydarzenie, jakie się tam odbyło, to 18. Przegląd Sztuki Survival w 2020 r.

– To miejsce absolutnie niezwykłe. Miejsce, które mnie zachwyca – mówiła wówczas Ewa Pluta z Muzeum Miejskiego Wrocławia, opowiadając o przepompowni. – Takich miejsc zachowało się w Polsce i w całej Europie bardzo mało.

Monumentalny budynek projektu Plüddemann i Klimma

Przepompownia Port Miejski powstała na cyplu Zehndelberg w 1881 r. Nazwa cypla, jak tłumaczyła Ewa Pluta z Muzeum Miejskiego, pochodzi z dialektu flisaków odrzańskich, którzy w ten sposób określali miejsce porośnięte witką brzozową. Pod koniec XIX w. przepompownia w takim kształcie przestała już rozbudowującemu się miastu wystarczać.

W latach 1898-1901 na tym samym cyplu powstała nowa przepompownia. Monumentalny budynek w stylu neogotyku zaprojektowali znani wrocławscy architekci Richard Plüddemann (twórca m.in. mostu Grunwaldzkiego i Hali Targowej) i Karl Klimm (razem z Plüddemannem zaprojektował most Zwierzyniecki i budynki szpitala przy Rydygiera). W obiekcie zostały wykorzystane dekoracje stylu arkadowego. Przez lata była to główna przepompownia ścieków dla Wrocławia.

Przepompownia Stary Port Janusz Krzeszowski
Przepompownia Stary Port

- Co ciekawe był to system ekologiczny. Ponieważ pola irygacyjne to już jest ekologiczny system filtrowania ścieków. Po drugie odzyskiwano szlam z tzw. piaskowników. Piaskowniki to były takie miejsca, na których zbierano na kratownicy piasek i większe zanieczyszczenia. Po tym, jak je zebrano, sprzedawano je jako ekologiczny nawóz podmiejskim sadownikom i rolnikom.
Ewa Pluta z Muzeum Miejskiego we Wrocławiu

Przepompownia po wojnie

Przepompownia działała do 1945 r. Wówczas funkcjonowało już w mieście 16 mniejszych i większych tego typu obiektów. Podczas wojny jej system kanalizacyjny został zniszczony, a Pola Osobowickie, będące główną oczyszczalnią ścieków, zostały zaminowane.

"Kanalarze, którzy po kapitulacji Breslau próbowali zapewnić miastu przyzwoite warunki sanitarne, pracowali z narażeniem życia, bo kanały były częściowo zaminowane albo zablokowane niewypałami" - pisała w "Gazecie Wyborczej" Beata Maciejewska.

Szybka odbudowa tego miejsca była jednym z priorytetów nowych władz miasta. W listopadzie 1945 r. przepompownia ruszyła ponownie. W zabytkowym obiekcie zachowało się dużo dawnych dekoracji, charakterystyczna wieża zegarowa, budynki licowane czerwoną cegłą z pełnołukowymi wykrojami okien, ale przede wszystkim oryginalne pompy w hali głównej, które przyjechały do Wrocławia w 1900 r. z fabryki Borsig w Berlinie i służyły do przepompowywania ścieków na pola irygacyjne. W podziemiu przepompowni znajdują się rozległe piwnice, przez które biegnie system rur tłocznych. To nimi ścieki zrzucano na pola irygacyjne Osobowice.

Przepompownia Stary Port Grzegorz Gołębiowski
Przepompownia Stary Port

Przepompownię ostatecznie wyłączono z użytkowania w 2015 roku. Na tym samym terenie działa dziś nowa i jest to nadal miejsce pracy brygad kanalizacyjnych.

- W MPWiK, poza podstawowym zakresem naszej działalności, jaką jest produkcja wody i odbiór ścieków, troszczymy się także o dziedzictwo kulturowe i dziedzictwo myśli technicznej, która przejęliśmy po poprzednich właścicieli tego miasta. Sztandarowym przykładem jest przekształcenie dawnego zbiornika wody czystej w dzisiejsze Hydropolis czy wieża ciśnień Na Grobli, która stała się jednym z symboli Wrocławia. To także obiekty mniej znane jak pompownia Świątniki czy właśnie Port Północ i działająca tam do dzisiaj przepompownia ścieków.
Witold Ziomek, Prezes Zarządu MPWiK S.A. we Wrocławiu.

źródło: podkasty.info

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama