4. Zabytkowa fabryka tytoniu ma nowego właściciela. Co powstanie zamiast Stawowa City?
Na zdjęciu: Budynek dawnej fabryki tytoniu przy ulicy Stawowej Oleksandr Poliakovsky
Na zdjęciu: Budynek dawnej fabryki tytoniu przy ulicy Stawowej

W dawnej fabryce tytoniu przy ul. Stawowej 10 na Przedmieściu Świdnickim rewitalizację planowano wiele lat temu. Apartamenty i lofty w przedsprzedaży zaproponowanego kiedyś projektu cieszyły się dużym zainteresowaniem, ale realizacji Stawowa City nigdy nie rozpoczęto, a budynek pofabryczny stał zapieczętowany. Ma jednak teraz kolejną szansę, bo został wykupiony przez pochodzącą z Francji spółkę Apsys. Jakie ma plany na to miejsce? Przeczytaj poniżej.

Zabytkowa Fabryka Tytoniu przy Stawowej z potencjałem

Pod dzisiejszym adresem Stawowa 10a znajdowała się kiedyś fabryka tytoniu Engel & Groß. Budynek powstał ok. 1905 - 1910 r. i miał być zagospodarowany już kilka lat temu. Grupa Fortem planowała remont kilku budynków w okolicy. Planowano zrewitalizować i stworzyć apartamenty, biura i condohotel (mieszkania i hotel) w kamienicach i zabudowie poprzemysłowej z kwartału ulic Kołłątaja, Kościuszki i Stawowej. Całość funkcjonować miała pod nazwą Stawowa City.

Dawna Fabryka Tytoniu nie miała szczęścia w ostatnich latach. Planów nie udało się bowiem zrealizować, ale zabytkowy budynek znalazł nowego właściciela i wszystko wskazuje na to, że wreszcie uda się go odnowić. Zainteresowana inwestycją w tym miejscu jest spółka z Francji, która pierwszy debiut w Polsce miała właśnie we Wrocławiu, ponad 20 lat temu.

Nowy właściciel zapowiada remont na Stawowej

Spółka Apsys ma swój oddział również w Polsce i obecnie szuka nowych miejsc inwestycyjnych. Zdecydowała się wykupić na początku br. budynek dawnej fabryki i planuje rewitalizację w tej poprzemysłowej przestrzeni.

W najbliższym czasie rozpoczynamy proces wyboru pracowni architektonicznej, która przygotuje kompleksową koncepcję miejsca. Równolegle trwać będą uzgodnienia konserwatorskie oraz prace nad uzyskaniem pozwolenia na budowę.
Maciej Wróblewski, wiceprezes i dyrektor działu rozwoju w Apsys Polska

Apsys Polska zamierza opracować własną aranżację zagospodarowania tej nieruchomości. Możliwe, że dotychczas opracowane projekty i rozwiązania także zostaną wykorzystane.

Tak wyglądały projekty na rewitalizację dawnej fabryki tytoniu przy Stawowej 10 przygotowane przez studio AP Szczepaniak:

To kolejna inwestycja we Wrocławiu Apsys Polska

To w stolicy Dolnego Śląska spółka Apsys zbudowała swój pierwszy budynek w Polsce. Chodzi o Centrum Handlowe Korona, które powstało ponad 20 lat temu na Psim Polu.

Zobacz jak obecnie wygląda budynek dawnej fabryki tytoniu przy Stawowej:

Do najważniejszych realizacji spółki z francuskim rodowodem zaliczają się pomysły nowe, jak i rewitalizacje, na przykład: Manufaktura w Łodzi, Beaugrenelle (projekt stojący za transformacją dzielnicy Front de Seine w Paryżu), Muse (wielofunkcyjna przestrzeń miejska w Metz), Steel (przestrzeń handlowa i rozrywkowa krajobrazowych terenów na wjeździe do Saint-Etienne), Le Dix Solférino (renowacja historycznej siedziby Francuskiej Partii Socjalistycznej).