Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Zabytkowa Fabryka Tytoniu przy Stawowej z potencjałem
Pod dzisiejszym adresem Stawowa 10a znajdowała się kiedyś fabryka tytoniu Engel & Groß. Budynek powstał ok. 1905 - 1910 r. i miał być zagospodarowany już kilka lat temu. Grupa Fortem planowała remont kilku budynków w okolicy. Planowano zrewitalizować i stworzyć apartamenty, biura i condohotel (mieszkania i hotel) w kamienicach i zabudowie poprzemysłowej z kwartału ulic Kołłątaja, Kościuszki i Stawowej. Całość funkcjonować miała pod nazwą Stawowa City.
Dawna Fabryka Tytoniu nie miała szczęścia w ostatnich latach. Planów nie udało się bowiem zrealizować, ale zabytkowy budynek znalazł nowego właściciela i wszystko wskazuje na to, że wreszcie uda się go odnowić. Zainteresowana inwestycją w tym miejscu jest spółka z Francji, która pierwszy debiut w Polsce miała właśnie we Wrocławiu, ponad 20 lat temu.
Nowy właściciel zapowiada remont na Stawowej
Spółka Apsys ma swój oddział również w Polsce i obecnie szuka nowych miejsc inwestycyjnych. Zdecydowała się wykupić na początku br. budynek dawnej fabryki i planuje rewitalizację w tej poprzemysłowej przestrzeni.
W najbliższym czasie rozpoczynamy proces wyboru pracowni architektonicznej, która przygotuje kompleksową koncepcję miejsca. Równolegle trwać będą uzgodnienia konserwatorskie oraz prace nad uzyskaniem pozwolenia na budowę.Maciej Wróblewski, wiceprezes i dyrektor działu rozwoju w Apsys Polska
Apsys Polska zamierza opracować własną aranżację zagospodarowania tej nieruchomości. Możliwe, że dotychczas opracowane projekty i rozwiązania także zostaną wykorzystane.
Tak wyglądały projekty na rewitalizację dawnej fabryki tytoniu przy Stawowej 10 przygotowane przez studio AP Szczepaniak:
Galeria zdjęć
To kolejna inwestycja we Wrocławiu Apsys Polska
To w stolicy Dolnego Śląska spółka Apsys zbudowała swój pierwszy budynek w Polsce. Chodzi o Centrum Handlowe Korona, które powstało ponad 20 lat temu na Psim Polu.
Zobacz jak obecnie wygląda budynek dawnej fabryki tytoniu przy Stawowej:
Do najważniejszych realizacji spółki z francuskim rodowodem zaliczają się pomysły nowe, jak i rewitalizacje, na przykład: Manufaktura w Łodzi, Beaugrenelle (projekt stojący za transformacją dzielnicy Front de Seine w Paryżu), Muse (wielofunkcyjna przestrzeń miejska w Metz), Steel (przestrzeń handlowa i rozrywkowa krajobrazowych terenów na wjeździe do Saint-Etienne), Le Dix Solférino (renowacja historycznej siedziby Francuskiej Partii Socjalistycznej).