wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wiadomości z regionu
  4. Wzmocnione wały Widawy ochronią przed powodzią gminy: Czernica, Długołęka i Wrocław
Kliknij, aby powiększyć
Zmodernizowane i rozbudowane wały przeciwpowodziowe nad Widawą Wody Polskie RZGW we Wrocławiu, materiały prasowe
Zmodernizowane i rozbudowane wały przeciwpowodziowe nad Widawą

Rozbudowa i wzmocnienie wałów nad Widawą ochronią przed falą wezbraniową obiekty na terenie trzech gmin: Czernica, Długołęka i Wrocławia, na obszarze 1109 hektarów. Przedsięwzięcie domyka modernizację Wrocławskiego Węzła Wodnego.

Reklama

Zakończyła się rozbudowa i wzmocnienie wałów nad Widawą. Prace realizowały Wody Polskie RZGW we Wrocławiu, roboty trwały nieco ponad trzy lata.

Kontrakt, którego wykonawcą była firma Skanska, zrealizowano za kwotę około 126 mln zł. Roboty prowadzone były w tak zwanej cofce kanału przelewowego Odra-Widawa. To rozwiązanie zabezpieczy Dolinę Widawy na wypadek przepuszczania wód powodziowych przez wspomniany kanał i konieczności skierowania ich poza stolicę Dolnego Śląska.

Dzisiaj, przy wsparciu zbiornika Racibórz Dolny, jesteśmy gotowi na przyjęcie fali powodziowej napływającej do Wrocławia z pełnym rozdziałem wód na Odrę i Widawę. W tym roku również we współpracy z gminą Wrocław zrealizowaliśmy obiekt Ślęzoujście. Te dwa elementy - zabezpieczenie górnej Widawy i Ślęzoujście zamykają klamrą potrzeby miasta Wrocławia, jak i gmin ościennych, względem zabezpieczenia stolicy Dolnego Śląska przed powodzią.
Bartosz Wszołek, zastępca dyrektora Wód Polskich RZGW we Wrocławiu ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą

Prace obejmowały m.in.

  • budowę nowych wałów przeciwpowodziowych wzdłuż prawego i lewego brzegu Widawy na odcinku 11 km;
  • poszerzenie i podwyższenie korpusy wałów;
  • uszczelnienie istniejącego obwałowania na lewym brzegu
  • remont rowów i drenaże odwodnienia;

  • przebudowę wału przeciwpowodziowego o nazwie „Przerowa L” na odcinku dwóch kilometrów;
  • budowę nowych przepustów wałowych i drogowych;
  • rozbudowę i przebudowę dróg publicznych.

Mała Widawa z pazurem

- Pozornie Widawa jest małą rzeką, lecz gdy pojawiają się duże opady, to pokazuje swój pazur. I taki pazur pokazała nieraz, nawet w tym roku. Ale to jeszcze bardziej pokazuje jak ta inwestycja jest istotna  – mówi Wojciech Błoński. Wójt gminy Długołęka dodaje, że możliwość jazdy na rowerze po obwałowaniach i walory rekreacyjne to ich dodatkowe zalety. 

Mateusz Majka, koordynator ds. polityki rzecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia: – Na terenie Wrocławia biegnie niewielki, półkilometrowy odcinek, ale bardzo istotny dla miasta, bo razem z innym elementem w postaci Ślęzoujścia, zabezpiecza stuprocentowo Wrocław przed wodami powodziowymi. Jesteśmy z tego bardzo dumni i jeszcze raz dziękujemy wszystkim zaangażowanym.

Siedlisko dla ptaków

Roboty prowadzone były pod nadzorem przyrodniczym, aby maksymalnie ograniczyć ewentualne negatywne skutki na środowisko naturalne i wdrażanie działań łagodzących.

Wśród nich są m.in. kompensacje przyrodnicze w postaci nasadzeń drzew i odtworzenia połaci siedliska lasu łęgowego. W rejonie Dobrzykowic powstanie sześć niewielkich zbiorników wodnych o łącznej powierzchni około 0,6 hektara, które będą idealnym miejscem dla siedlisk rozrodczych płazów. Posadzono:

  • 64 tys. sztuk dębów szypułkowych;
  • 5550 sztuk rodzimych gatunków drzew w grupach i szpalerach;
  • 3000 sztuk rodzinnych gatunków krzewów;

Zainstalowano skrzynki lęgowe dla ptaków oraz budki dla nietoperzy.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Modernizacja i rozbuodwa wałów przeciwpowodziowych nad Widawą Wody Polskie RZGW we Wrocławiu, materiały prasowe
Modernizacja i rozbuodwa wałów przeciwpowodziowych nad Widawą

Naprawione uliczki w Kiełczówku

W trakcie szerokich konsultacji społecznych poświęconych inwestycji, w 2019 roku odbyła się między innymi debata z mieszkańcami, radnymi oraz przedstawicielami proekologicznych organizacji.

Podczas wydarzenia pracownicy Wód Polskich i projektanci odpowiadali szczegółowo na wszystkie zadawane pytania oraz udzielali wyjaśnień na temat zwiększenia ochrony przeciwpowodziowej regionu. Wnikliwie analizowano i rozważano również możliwość realizacji składanych postulatów. Na zlecenie Wód Polskich wyremontowano i naprawiono odcinki nawierzchni ulic: Rzecznej, Topolowej i Wilczyckiej w Kiełczówku. Na wałach powstały także ogólnodostępne drogi, z których mogą korzystać spacerowicze i rowerzyści.
Wody Polskie, RZGW we Wrocławiu, komunikat prasowy

Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły jest realizowany przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie z funduszy Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju, Banku Rozwoju Rady Europy, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach Funduszu Spójności oraz budżetu państwa i środków własnych.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl