wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Konkursy
  4. Wygrajcie książki i gadżety od Muzeum Narodowego. Są kalendarz, notesiki, piękne katalogi [ZAKOŃCZONY]

Wygrajcie książki i gadżety od Muzeum Narodowego. Są kalendarz, notesiki, piękne katalogi [ZAKOŃCZONY]

Magdalena Talik,

Z końcem roku proponujemy Wam szybki konkurs z nagrodami od Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Możecie wygrać zestawy, w których znajdziecie zarówno pięknie wydane katalogi wystaw (także tych aktualnych, które obejrzycie m.in. w Muzeum Etnograficznym), notesiki i kalendarz książkowy na 2023 rok. Zobaczcie, jak wygrać nagrody. Konkurs trwa do 30 grudnia do godziny 9.00.

Reklama

Co można wygrać w konkursie

1 zestaw nagród w konkursie

„Fajans z wytwórni europejskich” Jolanta Sozańska

650 sztuk wyrobów fajansowych w kolekcji ceramiki w Muzeum Narodowym we Wrocławiu może dostarczyć nierzadko niespodziewanych estetycznych przyjemności. Są w niej bowiem przykłady rzemieślniczego kunsztu, wytwory mistrzów. Bogato ilustrowana książka, z obszernymi notami historycznymi, uzupełniona tematycznym słownikiem, indeksami, sporym wyborem literatury aspiruje do zaistnienia nie tylko jako piękny album (dzieło Pauliny Handtke), ale i niezbędne vademecum, ulubione kompendium fachowców i miłośników.

„Święte obrazki. Pasje kolekcjonerskie i badawcze o. Nikolausa von Lutterottiego OSB (1892-1955)”, Arkadiusz Dobrzyniecki, Joanna Kurbiel

Informator „Święte obrazki. Pasje kolekcjonerskie i badawcze o. Nikolausa von Lutterottiego OSB (1892–1955)” towarzyszy wystawie o tym samym tytule prezentowanej w Muzeum Etnograficznym oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Publikacja poświęcona jest osobie ojca Nikolausa von Lutterottiego, ostatniego przeora zgromadzenia oo. benedyktynów w Krzeszowie, jego pasjom kolekcjonerskim i osiągnięciom badawczym. Stworzył on niezwykłą kolekcję liczącą kilkanaście tysięcy grafik religijnych i dewocyjnych oraz ponad 170 ludowych obrazów na szkle. Druki pochodzą z warsztatów europejskich, głównie z terenu Niemiec, Austrii i Czech, a w niewielkim stopniu również Włoch, Francji i Polski; reprezentują różne techniki drukarskie, ośrodki wydawnicze oraz tematy ikonograficzne.

Wystawa i publikacja przybliża fenomen popularności malutkich obrazków drukowanych zarówno w prowincjonalnych, często klasztornych drukarniach, jak i wielkomiejskich europejskich ośrodkach, od początku XVI aż do 1. połowy XX w.

„Obrazy do opowiadania” Olga Budzan

Książka przeznaczona jest dla miłośników wszelkiego rodzaju narracji wizualnych. W lekki sposób przybliża podstawowe narzędzia, jakimi posługują się artyści chcący opowiadać historie. Historie małe i duże. Te poważne i te zabawne.Czytelnik pozna zarówno podstawowe konwencje, jakimi posługiwali się dawni mistrzowie malarstwa europejskiego, jak i strategie narracyjne podejmowane przez współczesnych artystów nieprofesjonalnych.Jest to książka skierowana i do miłośników sztuki dawnej, i sztuki współczesnej.

„Dożynki. Sprawa społeczna” Agnieszka Szepetiuk-Barańska

Jak dawniej i dziś świętowano zakończenie zbiorów? Jakie znaczenie miały korony, wieńce, „kozy” i inne atrybuty żniwne? Czy współcześnie dożynki są obyczajem religijnym, świeckim, a może politycznym? Czy za fasadą kolorowego widowiska ukryta jest historia polskiego feudalizmu i pańszczyzny? Dożynki to niewątpliwie sprawa społeczna.

„Kończące doroczny cykl obrzędowy święto plonów dawniej było najistotniejsze dla rolników, przypominało o trudzie ich pracy i jej fundamentalnym znaczeniu, wskazywało na szczęśliwe zakończenie żniw, zapewniało pomyślność zbiorów” – mówi kuratorka wystawy Agnieszka Szepetiuk-Barańska. „Uroczystość ta stopniowo stała się pretekstem do zabawy, barwnego widowiska, a z czasem manifestacji poglądów patriotycznych czy politycznych. Dziś świętowanie dożynek jest też okazją do promocji regionu, gminy czy wsi”.

1 notesik z obrazem z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu

2 zestaw nagród w konkursie

Kalendarz Muzeum Narodowego we Wrocławiu na 2023 

Jako motyw przewodni tegorocznego kalendarza wybraliśmy plakaty wystaw, które tworzyły historię naszego muzeum. Niech zaświadczają o tym, że ten zbiorowy wysiłek przynosił, przynosi i nadal będzie przynosił nam jakże wymierne efekty. Gdy właśnie w tym roku obchodzimy 75-lecie istnienia Muzeum Narodowego we Wrocławiu (1948–2023) – wcześniej Państwowego, potem Śląskiego – to zarówno z wielką atencją spoglądamy w jego przeszłość, jak i z ogromnym optymizmem patrzymy na to, co nas czeka. Oddajemy hołd tym, którzy tworzyli pomyślny byt tej instytucji. Wiemy, że ich wysiłek i praca stały się swoistym wzorcem i wyzwaniem dla nas. To my teraz usiłujemy sprawić, by Muzeum Narodowe we Wrocławiu było wszystkim potrzebne. Wiwat Muzeum!” – pisze dyrektor Piotr Oszczanowski. 

„Maciej Kasperski. Warstwy”, red. Barbara Banaś

Katalog wystawy prezentującej ostatni projekt artystyczny „Warstwy” wybitnego wrocławskiego ceramika Macieja Kasperskiego (1969–2020).

Artysta wykorzystał w nim wywodzącą się z prehistorii technikę ceramiczną formowania „z wałka”, czyli budowania formy z drobnych nitek rozwałkowanej dłońmi gliny. W tej technice Kasperski realizował wiele swoich prac. W „Warstwach” chciał to niezwykłe działanie przenieść na nowoczesne metody mechanicznego kształtowania form przestrzennych w procesie druku 3D. W efekcie zaprogramowana maszyna wykonuje obiekt pod dyktando projektu artysty, czyniąc to poprzez wielogodzinne „wypluwanie” materiału, który układa się warstwa po warstwie, pnąc się ku górze.

„Patrząc w strop, czy ostrze gwiazdy już się wwierca”, red. Dorota Iwona Bigos

Prezentacja najnowszego projektu artystycznego Piotra Skiby – twórcy związanego z Wrocławiem. Dziedziniec Pawilonu Czterech Kopuł stał się miejscem ekspozycji monumentalnej instalacji przypominającej odwróconą latarnię uliczną.

Użyte do jej stworzenia oryginalne lampy zostały wykonane w latach 80. XX w. w Zakładach Metalowych Predom-Mesko w Skarżysku Kamiennej, które w czasach PRL-u były największym ich polskim producentem, a dziś – będąc częścią koncernu Polskiej Grupy Zbrojeniowej – spółka ta wytwarza broń.

Oprawy te były szeroko rozpowszechnione w całym kraju i na stałe wrosły do krajobrazu polskich wsi i miast, również Wrocławia. Przewrócona latarnia przywodzić ma na myśl zamieszki uliczne w okresach społecznej anarchii czy wyciemnianie dzielnic poprzez wyłączanie lamp, co w poprzednim ustroju miało na celu zażegnanie kryzysu czy to gospodarczego, czy politycznego – a ostatecznie znalazło złowieszcze apogeum w okresie stanu wojennego w 1981 roku.

1 notesik z obrazem z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Jak wygrać nagrody od Muzeum Narodowego

Aby wygrać katalogi i gadżety od Muzeum Narodowego we Wrocławiu trzeba do 30 grudnia do godz. 9.00 wysłać do nas wypełniony poniższy formularz konkursowy, podać imię, nazwisko, a w treści wpisać kontaktowy numer telefonu, a następnie napisać, gdzie znajduje się gmach główny Muzeum Narodowego we Wrocławiu?  

Wygrywają pierwsze i ostatnie zgłoszenie, których autorzy odpowiedzieli poprawnie na pytanie. O wygranej poinformujemy telefonicznie i mailowo.

Przyjmowanie zgłoszeń zostało zakończone. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl

Powódź na Dolnym Śląsku