Wrocławski Budżet Obywatelski 2020 jest tematem przewodnim wrześniowego numeru bezpłatnego biuletynu wroclaw.pl.
Czytelnicy dowiedzą się również, co nowego na osiedlach, o pełnomocniku prezydenta ds. mieszkańców pochodzenia białoruskiego, kolejnej odsłonie kampanii „Wrocław nie marnuje”, akcji „W kółko kręcę” oraz pilotażowym projekcie „Szkolna ulica” czy pierwszym Wrocławskim Panelu Obywatelskim. Przypominamy również o obowiązku zmiany deklaracji śmieciowej i o poszukiwaniach przyszłych laureatów wyróżnienia Wrocławskie Serce dla Zwierząt.
Tatsiana Andrushka – oficer łącznikow z Białorusinami
Białorusini, którzy uciekając ze swojej ojczyzny, zdecydują się przyjechać do Wrocławia, mogą liczyć na wsparcie pełnomocniczki prezydenta Wrocławia ds. mieszkańców pochodzenia białoruskiego. Jest nią Tatsiana Andrushka. Główne zadania pełnomocniczki to pomoc w sprawach administracyjnych oraz wsparcie informacyjne.
„W kółko kręcę” w październiku
W październiku 2019 r. Wrocław świętował dwa ważne literackie sukcesy – Nagrodę Nobla dla Olgi Tokarczuk i zdobycie tytułu Miasta Literatury UNESCO. W tym roku obchodzimy rocznicę tych wydarzeń, a Wrocławski Dom Literatury połączył wiele imprez literackich pod wspólnym szyldem – Jesień we Wrocławiu Mieście Literatury. Przed nami 100 wydarzeń, spotkania z zaproszonymi gośćmi, połaczona gala nagród Angelus i Silesius. Jesień literacka potrwa do 25 października.
W październiku 2019 r. Wrocław świętował dwa ważne literackie sukcesy – Nagrodę Nobla dla Olgi Tokarczuk i zdobycie tytułu Miasta Literatury UNESCO. W tym roku obchodzimy rocznicę tych wydarzeń, a Wrocławski Dom Literatury połączył wiele imprez literackich pod wspólnym szyldem – Jesień we Wrocławiu Mieście Literatury. Przed nami 100 wydarzeń, spotkania z zaproszonymi gośćmi, połaczona gala nagród Angelus i Silesius. Jesień literacka potrwa do 25 października.
Wrocławskie Serce dla Zwierząt
Do 30 września 2020 r. można zgłaszać kandydatury do piątej edycji miejskiego odznaczenia Wrocławskie Serce dla Zwierząt. Po raz kolejny szukamy tych, którzy czas i środki poświęcają na bezinteresowną pomoc zwierzętom we Wrocławiu.– Jak co roku, Wrocław chce pokazać i docenić tych, którzy oddając swoje czas, pracę, a także pieniądze, bezinteresownie pomagają zwierzętom. To wyraz podziękowania władz miasta i mieszkańców za działalność na rzecz zwierząt, za misję ich ratowania – mówi Barbara Borzymowska, pomysłodawczyni akcji i przewodnicząca kapituły miejskiego odznaczenia Wrocławskie Serce dla Zwierząt.
„Szkolna ulica” – z myślą o bezpieczeństwie uczniów
W październiku ruszy pilotażowy projekt „Szkolna ulica”, przygotowany przez Biuro Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia. W projekcie biorą udział dwie wrocławskie placówki: Szkoła Podstawowa nr 34 przy ul. K.I. Gałczyńskiego na Ołtaszynie oraz Zespół Szkół nr 9 przy ul. R. Krajewskiego na Biskupinie. W październiku na pół godziny przed pierwszą lekcją fragment ulicy bezpośrednio przy szkole będzie udostępniany dla dzieci, aby ostatni odcinek mogły swobodnie przejść lub przejechać na rowerze bądź hulajnodze, w otoczeniu wolnym od ruchu samochodowego.
Wszystko, co trzeba wiedzieć o WBO
Do 5 października trwa głosowanie na projekty zgłoszone do tegorocznego Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. O poparcie wrocławian rywalizuje około 200 projektów. Każdy może oddać głos na dwa wybrane projekty.
Wrocławianie mogą głosować w WBO 2020 niezależnie od swojego wieku, meldunku czy posiadanego obywatelstwa. Uczestnik głosowania nie musi udowadniać, że mieszka we Wrocławiu – zameldowanie nie jest wymagane.
Obcokrajowcy nieposiadający numeru PESEL mogą głosować za pomocą formularzy papierowych. W punkcie do głosowania zamiast numeru PESEL podają wówczas numer innego niż dowód osobisty dokumentu tożsamości.
Oni głosują
Oleksandr Bondar
Głosuję, bo zależy mi na tym mieście, na jego rozwoju i otwartości na swoich mieszkańców. Dla mnie to coś wspaniałego! Ja, jak i każdy wrocławianin, decyduję, gdzie pójdą moje podatki (czegoś takiego nie miałem w ojczyźnie), co powstanie na moim osiedlu, jakie projekty zwyciężą na poziomie miasta. Decyzja to odpowiedzialność za to, co powstanie: nowy park, plac zabaw, ścieżka rowerowa, rewitalizacja podwórka czy nowe drzewa, ale damy radę. Szykuję się do głosowania i trzymam kciuki za swoje osiedle.
Iwona Jędrychowska
WBO pomaga racjonalizować wydatki publiczne, dostarcza wiedzy o potrzebach wrocławian w mikroskali, a dla mieszkańców rozszerza się za jego sprawą „prawo do miasta”. To także skuteczne narzędzie modyfikacji krajobrazu Wrocławia, dokonujące się z marzeń, pomysłów i inicjatywy projektodawców. W tym roku dominującą formą głosowania będą media elektroniczne, dlatego jeszcze bardziej należy skupić się na działaniach organizacyjnych wspierających możliwość oddania głosu przez seniorów, by w jak największym stopniu wyeliminować senioralne poczucie wykluczenia.
Podziękowania dla wszystkich projektodawców za to, że ich idee i praca poprawiają jakość i warunki życia we Wrocławiu. Gratulacje – wszyscy jesteśmy zwycięzcami.
Franciszek Szewczyk (pucrysownik)
Rozmawialiśmy o tym w domu. Chciałbym złożyć projekt na mural. To, że wszyscy mogą głosować, to jest bardzo fajne.
Galeria zdjęć
Częściej i więcej autobusów na osiedla
26 września 2020 r. zostanie wprowadzona stała zmiana trasy autobusów linii 144 i kursów nocnych linii 259. Autobusy będą kursowały przedłużoną trasą od ul. Wojszyckiej przez ul. Ołtaszyńską i rondo św. Ojca Pio do pętli przy ulicy Zwycięskiej.
Autobusy linii 744 będą zapewniały dojazd do autobusów linii 127 i 144 na ul. Wojszyckiej oraz do komunikacji tramwajowej przy ul. Ślężnej i na pętli tramwajowej Krzyki.
Rozkład jazdy linii 744 będzie uwzględniał realizację sprawnej przesiadki do autobusów linii 144 kursujących w kierunku Polanowic.
Spektakl „75, czyli powojenna historia Wrocławia”
Wokaliści, akrobaci i muzycy w wyjątkowym wspólnym projekcie, którego transmisję online (pod adresem www.wroclaw.pl/75) obejrzymy już w niedzielę 4 października o godz. 19.00. W spektaklu wystąpią m.in. Młodzieżowa Akademia Musicalowa, akrobaci z Agencji Artystycznej Everest Production i Orkiestra Kameralna Silesian Art Collective.
Tu znajdziesz biuletyn wroclaw.pl
Centra Obsługi Mieszkańca:
- ul. Kotlarska 41
- pl. Nowy Targ 1-8
- ul. G. Zapolskiej 4
- ul. W. Bogusławskiego 8,10
- al. M Kromera 44
UM Wrocławia, Sukiennice
WCRS, pl. Dominkański 6
USC, ul. P. Włodkowica 20
MOPS, ul. Strzegomska 6
MOPS, ul. Namysłowska 8 – Grafit
WPT Muchoborska 18 (Gamma)
Port Lotniczy, ul. Graniczna 190
Hydropolis, ul. Na Grobli 17
Zoo Wrocław, ul. Wróblewskiego 1-5
Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184
MBP – Filia 1, ul. Sztabowa 98
Hale kupieckie
- Pasaż Zielińskiego, ul. Swobodna 37
- Centrum Handlowe Arena, ul.Komandorska 66
- Perła Hala Kupców, ul. Widna 6
- Gaj Centrum Handlowe, ul. Świeradowska 70
- Blaszak II, ul. Litewska 23
- Hala Targowa Tęcza, ul. Bajana 1
- Hala Strzegomska, ul. Strzegomska 206/208
Baseny i kąpieliska
- Pływalnia Orbita, Wejherowska 34
- Aqupark Wrocław, ul. Borowska 98
- Kąpielisko Glinianki, ul. Kosmonautów 2
- Morskie Oko, ul. Chopina 27
- Basen Kłokoczyce, ul. Kłokoczycka 2
Przychodnie
- Dolmed, ul.Legnicka 40,
- Wrocław Przychodnia Dobrzyńska, ul. Dobrzyńska 21/23
Centrum Obsługi Klienta Urbancard:
- ul. Grabiszyńska 9
- ul. Racławicka 2-4
- ul. Ładna 1c
Sklepy
E.Leclerc, ul. Zakładowa 2-4
Auchan
- ul. Francuska 6, 55-040 Bielany Wrocławskie
- ul. Zwycięska 14b
- ul. Ustronie 1-3
- ul. Hubska 102-118
- ul. Bolesława Krzywoustego 126
Carrefour, ul.Graniczna 2a (Futura)
ALDI:
- ul. Mińska 36
- ul. Kościuszki 133A
- ul. Szybowcowa 7
- u. Obornicka 72
- ul. Średzka 41
- ul. Długosza 14
Hala Targowa, ul. Piaskowa 17
Delikatesy T&J:
- pl. Grunwaldzki 22 (Pasaż Grunwaldzki)
- ul. św. Wincentego 1a
- al. Kochanowskiego 33
Kościoły
- Opieki św. Józefa, ul. Ołbińska 1
- św. Michała Archanioła, ul. Prusa 78
- pw św. Maurycego, ul. Traugutta 34
- św. Józefa Rzemieślnika, ul. Krakowska 44/46
- św. Ignacego Loyoli, ul. W. Stysia 16
- św. Bonifacego, pl. Staszica 4