W sali konferencyjnej na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu spotkali się terapeuci, opiekunowie i przedstawicie najróżniejszych instytucji wspierających osoby z niepełnosprawnościami. Przez dwa dni będą wymieniać się doświadczeniami podczas III edycji Wrocławskiego Forum ds. Uzależnień. Cel: wypracowanie systemowych zmian i dobrych praktyk, wspierających proces leczenia osób z niepełnosprawnościami, które uzależniły się od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.
Dotykamy tematu tabu
Skąd taki temat?
O uzależnieniach wśród osób z niepełnosprawnościami mało się mówi, to wręcz temat tabu. Wierzę, że przerwanie milczenia pozwoli nam lepiej zrozumieć tę złożoną kwestię i opracować najlepsze sposoby wspierania ludzi, którzy mają taki problem.Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia
– Dzięki wymianie doświadczeń między samorządami i dzieleniu się dobrymi, przynoszącymi efekty praktykami możemy stworzyć w Polsce spójny system pomocy – powiedziała Justyna Rozbicka-Stanisławska, dyrektorka Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień w Gdańsku. Jej zdaniem jedną z największych trudności związanych z leczeniem uzależnień jest to, że alkohol jest dostępny w zasadzie wszędzie i o każdej porze.
Niepełnosprawność jako jeden z czynników ryzyka
Jak podkreślił Sławomir Pietrzak, wojewódzki ekspert ds. Informacji o Narkotykach i Narkomanii na Dolnym Śląsku, niepełnosprawność (i towarzysząca jej często samotność) jest - podobnie jak inne trudności, które napotykamy w życiu - jednym z czynników ryzyka pojawienia się uzależnienia.
Zdaniem Ewy Żmudy, zastępcy dyrektora Wrocławskiego Centrum Integracji, wsparcie udzielane osobom borykającym się z takim problemem powinno być „uszyte na miarę”, dobierane indywidualnie. Choć wiele jeszcze zostało do zrobienia, wrocławianie już teraz mogą liczyć na pomoc ekspertów. Znajdą ich nie tylko we Wrocławskim Centrum Integracji, ale także w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej i w poradniach leczenia uzależnień.
Dyskusje, prelekcje, warsztaty
W agendzie III. edycji Wrocławskiego Forum ds. Uzależnień znalazły się m.in. prelekcje na temat strategii ograniczenia spożycia alkoholu i pomocy psychologicznej dla osób głuchych, dyskusje o modelach wsparcia osób uzależnionych oraz o codzienności osób z niepełnosprawnościami w kontekście uzależnień, a także warsztaty dla osób, które na co dzień spotykają się w pracy osobami, które mają taki problem.
Organizatorzy wydarzenia:
- Wrocławskie Centrum Integracji,
- Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia,
- Biuro Wrocław Bez Barier.