wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Przy Rynku stanęła wystawa o wodnych budowlach
Kliknij, aby powiększyć
Grafika prezentująca budowę mostu Zwierzynieckiego nad Starą Odrą, łączącą stopień Szczytniki ze stopniem Psie Pole (zdjęcie główne); wernisaż wystawy Wrocławski Węzeł Wodny na ul. Świdnickiej (zdjęcie w kółku) Zbiory Architekturmuseum der Technischen Universität Berlin (zdjęcie główne); Marek Książarek (zdjęcie w kółku)
Grafika prezentująca budowę mostu Zwierzynieckiego nad Starą Odrą, łączącą stopień Szczytniki ze stopniem Psie Pole (zdjęcie główne); wernisaż wystawy Wrocławski Węzeł Wodny na ul. Świdnickiej (zdjęcie w kółku)

Czy wiecie, że spacerując ulicą Kazimierza Wielkiego, chodzicie po linii Czarnej Oławy? Co to za rzeka? Nie rzeka, a kanał w podmokłym starorzeczu Odry. O szczegółach możecie przeczytać na jednej z plansz, które stoją w Rynku, tuż przy Poczcie Polskiej.

Reklama

Wystawa o Wrocławskim Węźle Wodnym to kilkanaście dwustronnych plansz z archiwalnymi grafikami i współczesnymi zdjęciami, mapami i schematami. Są też opisy, krótkie i treściwe.

– Wystawa może się spodobać osobom, które nie interesują się wodną stroną miasta ani tym bardziej jej infrastrukturą. Ale są też perełki, które uradują nawet znawców, a już na pewno pozwolą inaczej spojrzeć na Odrę – mówi dr hab. Wojciech Kucharski, zastępca dyrektora ds. naukowych Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” w Centrum Historii Zajezdnia, a jednocześnie opiekun studentów historii w przestrzeni publicznej Uniwersytetu Wrocławskiego, twórców wystawy.

Wrocław: miasto stu mostów

„Miasto stu mostów”, „Wenecja Północy” albo „polska Wenecja” – niezależnie od tego, jak opiszemy Wrocław, fakt pozostaje faktem. Wrocławski Węzeł Wodny obejmujący Odrę, jej dopływy (Oławę, Ślęzę, Bystrzycę i Widawę) oraz kanały wodne i elementy infrastruktury wodnej (mosty, śluzy, jazy, młyny) – jest największym tego typu węzłem w Polsce.

Wystawa prezentuje, jak przez wieki elementy Wrocławskiego Węzła Wodnego przekształcały się, zmieniały, piękniały lub, przeciwnie, marniały.

Dwa i pół miesiąca w archiwach

– Na przełomie października i listopada ustaliliśmy temat wystawy – mówi dr hab. Wojciech Kucharski, odpowiadając na pytanie, jak długo trwały prace nad wystawą. – A dwa i pół miesiąca zajęło nam realizowanie kwerendy.

Kwerenda, czyli poszukiwanie informacji, map i grafik w archiwach lub bibliotekach. W przypadku twórców wystawy poszukiwania te były zakrojone dość szeroko, bo dotarli nawet Archiwum Muzeum Architektury przy Politechnice Berlińskiej. Dzięki temu na wystawie prezentowane są grafiki z XIX wieku dwóch śluz, Szczytniki i Miejskiej.

Prezentowane materiały wrocławskich mostów, portów, młynów i elektrowni wodnych pochodzą z końca XIX i początku XX wieku. Studenci odnaleźli je w zasobach:

  • Archiwum Budowlanego Wrocławia (oddział Muzeum Architektury we Wrocławiu),
  • Archiwum Państwowego we Wrocławiu,
  • Archiwum Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu,
  • Muzeum Architektury przy Politechnice Berlińskiej,
  • Muzeum Miejskiego Wrocławia,
  • Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego,
  • Archiwum Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”,
  • Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Na wystawie wykorzystano też zdjęcia lotnicze i fotografie wykonane z drona.

Obejrzyj i przeczytaj 

Na planszach są nie tylko grafiki, ale też tekst:

– Studenci uczyli się, jak zmieścić historię wrocławskich portów w 1500 znakach, tak aby tekst nie tylko zawierał fakty, syntezę, ale też ciekawie ujmował temat – wyjaśnia dr hab. Wojciech Kucharski.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Wernisaż wystawy Wrocławski Węzeł Wodny, ul. Świdnicka (29 stycznia 2024)</p> Marek Książarek
Wernisaż wystawy Wrocławski Węzeł Wodny, ul. Świdnicka (29 stycznia 2024)

Gdzie można oglądać wystawę

Wystawa stanęła na ulicy Świdnickiej w poniedziałek (29 stycznia). Możesz ją oglądać aż do 15 lutego. Później stanie na placu przy Centrum Historii Zajezdnia (ul. Grabiszyńska 184).

– A gdy będzie cieplej, postaramy się umieścić tablice przy odpowiadających im elementach infrastruktury wodnej – zapowiada dr hab. Wojciech Kucharski. – Dzięki temu każdy będzie miał szansę popatrzeć na odwiedzane miejsca Wrocławia z zupełnie innej perspektywy

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl