wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wyremontowali zabytkowy jaz Psie Pole [ZDJĘCIA]

Właśnie zakończył się remont zabytkowego jazu Psie Pole we Wrocławiu. Jak informują Wody Polskie, jest to ostatni na wrocławskim odcinku Odry czynny jaz kozłowo-iglicowy, wybudowany na rzece jeszcze pod koniec XIX wieku. A także jeden z najstarszych obiektów hydrotechnicznych w naszym mieście.

Reklama

Jaz Psie Pole wybudowano w latach 1892-97 w celu zapewnienia właściwych warunków nawigacyjnych na Kanale Miejskim. Miało to znaczenie dla rozwijającej się żeglugi towarowej. To tędy płynęły z Górnego Śląska barki z węglem. 

Jak działa jaz kozłowo-iglicowy?

Zamknięcie jazu stanowią stalowe kozły zamontowane w podłożu jazu oraz drewniane iglice, czyli kantówki wyposażone w metalowe okucia. Stawianie jazu po przerwie zimowej polega na podniesieniu leżących kozłów za pomocą wciągarki, uruchomieniu kładki komunikacyjnej, a następnie oparciu o stojące kozły kolejnych iglic jedna za drugą, w taki sposób, że wszystkie iglice tworzą drewnianą przeszkodę (zaporę) dla napływającej wody. Poziom spiętrzonej w ten sposób wody reguluje się poprzez dodanie lub wyjęcie iglic.

Galeria zdjęć

Po zakończeniu sezonu nawigacyjnego, czyli późną jesienią każdego roku, jaz jest kładziony. Pozwala to na przeprowadzenie niezbędnych przeglądów, doraźnych napraw oraz zapobiega tworzeniu się niebezpiecznych zatorów lodowych.

Jaz obsługiwany jest ręcznie. Właśnie dlatego wyposażono go w mostek (kładkę komunikacyjną) dla pracowników. Można z niego operować iglicami.

Przy pomocy jazu na Psim Polu da się całkowicie przegrodzić rzekę i kontrolować poziom wody. Do jego zadań należy m.in. ochrona przeciwpowodziowa Wrocławia.

Remont za 8,5 miliona złotych

Zakres prac obejmował między innymi wymianę uszkodzonych elementów stalowych jazu, wraz z naprawą elementów mocowania kozłów do podłoża, ale także odtworzenie konstrukcji stalowej jazu, obejmującej szkielet nośny - kozły, mechanizmy, pomost technologiczny z balustradą oraz wciągarkę. W ramach robót budowlanych wykonano remont okładziny kamiennej i ceglanej konstrukcji przyczółków oraz filarów. Wyremontowano także płyty ponuru, poszuru oraz progi przęseł jazu, dylatację, ubezpieczenia brzegów i dna przy wypadzie z jazu oraz schody skarpowe
informują Wody Polskie

Odnowiony i ogrodzony został plac składowy na iglice. Przy okazji prowadzenia robót zmodernizowano też sieć pomiarową jazu, obejmującą wodowskazy oraz sieć reperów i zamontowano nowe oznakowanie nawigacyjne.

Wykonawcą robót zrealizowanych przez cały 2023 rok była firma Dromosttor z Lwówka Śląskiego. Koszt prac sfinansowanych przez Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wyniósł 8 mln 543 tysiące złotych.

Źródło: Wody Polskie, visitwroclaw.eu, onwater.pl

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl