Wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy każdego roku daje wielu ludziom mnóstwo radości: tworzy niepowtarzalną świąteczną atmosferę. To efekt końcowy, na który składa się mnóstwo pracy podczas przygotowania. Mamy garść faktów z tego procesu i zaskakujących liczb.
Wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy 2024 w liczbach:
- Przez Rynek poprowadzonych jest około 30 km kabli i zamontowano 1,5 km najazdów.
- Ponad 90 tirów przywozi infrastrukturę jarmarku.
- 550 szt. drzewek choinkowych ozdabia Rynek i okoliczne ulice.
- Koło Ratusza stoi choinka wysoka na 24 metry, z dwumetrową gwiazdą na szczycie w kształcie białych warkoczy świetlnych. Do tego ozdabia ją 120 tys. światełek i 3 tys. złotych i srebrnych bombek.
- 50 tys. kubeczków kolekcjonerskich sprzedano rok temu. Czy pobijemy rekord?
- Kolejny rekord do pobicia – członkowie ekip montażowych nastawili już zegarki ibiją rekord dziennego kilometrażu – rekordzista z roku 2023 zrobił prawie 50 kmw ciągu jednego dnia pracując przy rozstawianiu jarmarku.
- Na jarmarku będzie 230 domków handlowych podzielonych po równo: 50 proc. stoisk to gastronomia i produkty spożywcze, a 50 proc. to rękodzieło, rzemiosło i artykuły przemysłowe.
- Będzie 200 wystawców z Europy i Polski, w tym bardzo liczna grupa wystawców z Dolnego Śląska (ponad 70 proc.).
- Produkty, które będzie można kupić w domkach pochodzą m.in. z Polski, Niemiec, Słowacji, Francji, Turcji, Litwy, Węgier, Ukrainy, Hiszpanii, Włoch, Gruzji;
- 40 dni - tyle będzie trwał jarmark.
- 17 dni wydarzeń: m.in. kameralne koncerty, mikołajki, warsztaty dla dzieci, gra miejska i wiele innych atrakcji.
- Około 300 dzieci z wrocławskich przedszkoli i szkół weźmie udział w bezpłatnych warsztatach świątecznych (ozdabianie pierników, przejażdżki karuzelami, gorąca czekolada, opieka animatorów).
- 125 tys. – tyle osób obserwuje profil jarmarku na Facebooku.
- Ponad 50 nieodpłatnych miejsc wystawienniczych będzie udostępnionych w miejskiejstrefie Wrocław Społecznie i Lokalnie dolnośląskim i wrocławskim organizacjompozarządowym, lokalnym producentom żywności, rodzinnym manufakturom orazrękodzielnikom.
Nie zabraknie też Domku Miejskiego, którego gospodarzem w tym roku będzie spółka Wrocławski Park Wodny SA. Będzie w tym miejscu można kupić rzeczy z WROsklepu między innymi: bluzy, kubki, ręczniki, czapki, szaliki, plecaki...