Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Jak przywrócić komuś funkcje życiowe uczą się właśnie na 28 szkoleniach pt. „Wrocławska Akademia Pierwszej Pomocy dla półkolonii”.
Nie bój się i nie myśl za dużo
Największym problemem, który wpływa na szybką reakcję świadka podczas nagłej sytuacji, jest strach przed zaszkodzeniem poszkodowanemu. Ktoś boi się podjąć masażu serca, żeby nie złamać żeber rannemu. Tymczasem eksperci ratownictwa medycznego są zgodni. Najpierw należy ratować życie, a potem leczyć. – Brak aktualnej wiedzy medycznej wpływa na wahanie przy podjęciu akcji ratunkowej i obniża szanse przeżycia – mówi Karolina Olejnik, koordynatorka WAPP.
Poza tym okazuje się, że przy wzywaniu pogotowia często my, dorośli, zastanawiamy się, czy opis symptomów układa się we właściwą diagnozę sytuacji.
Dzieci nie stawiają diagnozy
Tymczasem dzieci nie myślą o tym, tylko działają. Potrafią po prostu zrelacjonować to, co obserwują. Nawet przy braku znajomości adresu zdarzenia potrafią trafnie wskazać punkty charakterystyczne, określające miejsce, skąd dzwonią. Dzieci nie stawiają diagnozy, ale opisują wszystkie oznaki chorobowe, które uda im się zobaczyć. To, czy informacje okażą się przydatne, zostawiają ratownikowi. – Jest to postawa, której powinniśmy się uczyć od najmłodszych – podkreśla Karolina Olejnik.
– Życie osoby poszkodowanej najbardziej zależy od szybkości podjęcia kroków pierwszej pomocy, a nie od poziomu doświadczenia świadków zdarzenia.
Społeczeństwo empatyczne
Wrocławska Akademia Pierwszej Pomocy (WAPP) to kampania edukacyjna Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego pod patronatem Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śl. we Wrocławiu. Dzięki niej od 2018 roku przeszkolono już 12 tys. wrocławian, a fanpejdż na FB zgromadził ponad tysiąc obserwujących. Celem kampanii jest nie tylko bezpłatny dostęp do najświeższej wiedzy o pierwszej pomocy we Wrocławiu poprzez kursy, pokazy stacjonarne i online, gry, symulacje, ale też o przełamanie strachu przed podjęciem się ratowania życia.
– Naszym celem jest budowanie we Wrocławiu społeczeństwa empatycznego, gdzie troszczymy się wzajemnie o życie i zdrowie, a w przypadku sytuacji nagłych mamy wiedzę, jak pomóc osobom potrzebującym wsparcia – tłumaczy Karolina Olejnik.
Festiwal Pierwszej Pomocy
W niedzielę, 4.09 w godz. 14-18 odbędzie się Festiwal Pierwszej Pomocy na Wyspie Słodowej, gdzie młodsi i starsi będą mogli bezpłatnie uczestniczyć w pokazach ratownictwa wodnego, górskiego, straży pożarnej oraz podziwiać psich ratowników w akcji pokazowej na Odrze.
Przygotowana gra terenowa pozwoli na zdobycie umiejętności przygotowania własnej apteczki, bandażowania skaleczeń, transportu rannych i innych.
Więcej o kampanii dowiecie się na Facebooku.
Webinary, podcasty i zapisy na bezpłatny kurs pierwszej pomocy na stronie internetowej WCRS.