wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław.pl na dzień dobry – posłuchaj, czym dziś żyje Wrocław [31.05.2023]
Kliknij, aby powiększyć
Wrocław.pl na dzień dobry www.wroclaw.pl
Wrocław.pl na dzień dobry

Przywitaj dzień z „Wroclaw.pl na dzień dobry”. Dzisiejszy odcinek znajdziesz na końcu tego artykułu oraz na platformie Spotify.

Reklama

Przywitaj dzień z „Wroclaw.pl na dzień dobry”. Dzisiejszy odcinek znajdziesz na końcu tego artykułu oraz na platformie Spotify. A o czym dziś mówimy?

Beach Bar Port Węglowy

Wielki Beach Bar Port Węglowy zostanie dzisiaj otwarty. Będzie tam wszystko, co z różnych miejskich beach barów znamy. Tyle że w jednym miejscu, bo cała przestrzeń jest ogromna. To 20 tys. mkw., czyli powierzchnia trzech boisk piłkarskich. Znajdą się tu leżaki, olbrzymi namiot chroniący przed zbyt mocnym słońcem lub letnim deszczem, parasole i kontenery z jedzeniem i piciem.

Beach Bar Port Węglowy położony jest przy ul. Na Grobli 4, obok północnej stacji Polinki, u ujścia Oławy do Odry. Prowadzony jest przez spółkę miejską – Wrocławski Park Wodny. Z czasem przemieni się w miejską marinę. Port został wybudowany w 1842 roku, a na terenie po otwarciu będzie można zobaczyć archiwalne zdjęcia sprzed wojny tego miejsca.

Na otwarciu 31 maja będą dzieci z pobliskich szkół, ale też rodzin zastępczych (jednym z dodatkowych działań Wrocławskiego Parku Wodnego jest angażowanie się we wspieranie rodzicielstwa zastępczego). Dzieci będą wspólnie sadziły warzywa, zioła, kwiaty w tzw. ogrodach społecznych, które znajdą się na terenie Beach Baru Port Węglowy. Później każdy będzie mógł się dołączyć - posadzić coś i pielęgnować.

Wieża obserwacyjna

Wieża jest drewniana i stoi między ul. Ślęzoujście, a aleją Śliwową na Maślicach. Ma dwie platformy - na wysokości 3 i 6 metrów, z których można obserwować okoliczną przyrodę. Na obiekcie będzie mogło przebywać jednocześnie do 32 osób. Wieża jest gotowa i czeka tylko na odbiór techniczny. To projekt Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego pomyślany jako miejsce do obserwacji m.in. ptaków, które w te okolice przyciągają warunki naturalne, czyli bliskość wody i przestrzeń pokryta roślinnością.

„Sami swoi. Początek”. Powstaje film o wcześniejszych losach Pawlaków i Kargulów

Wybuchowe relacje między Pawlakami i Kargulami swój początek miały we wsi Krużewniki na Podolu. Tam rozgrywa się akcja „Sami swoi. Początek”, do którego zdjęcia właśnie się rozpoczęły. Na ekranie zobaczymy m.in. Zbigniewa Zamachowskiego, Annę Dymnę, Wojciecha Malajkata i Janusza Chabiora.

„Sami swoi. Początek” to barwna opowieść, w której drobne złośliwości przeplatają się z życiowymi kamieniami milowymi. Charakterne postaci w połączeniu z wielką historią w tle zabiorą widza w sentymentalną, ale też porywającą i pełną humoru podróż.     

Historia rodzin Pawlaków i Karguli jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Wśród osób opuszczających swe domy na Kresach, leżących dziś w granicach Ukrainy, był Jan Mularczyk, stryj znakomitego scenarzysty i pisarza Andrzeja Mularczyka, autora scenariusza do kultowej trylogii i prequelu. To właśnie on stał się, wiele lat później, pierwowzorem postaci Kazimierza Pawlaka, doskonale znanej z trylogii „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl