Można rezerwować datę w kalendarzu — środa 31 maja godz. 11:30 — otwarcie Beach Baru Port Węglowy przy ul. Na Grobli 4. Nowy bar plenerowy jest obok stacji Polinki i u ujścia Oławy do Odry. Jego gospodarzem jest spółka miejska Wrocławski Park Wodny.
Chcemy, by to miejsce współtworzyli wrocławscy artyści, seniorzy i dzieci z rodzicami. Będziemy tu organizować potańcówki czy miejskie silent disco. Zaprosimy na zajęcia ruchowe jogi czy zumby. Pierwsze już na początku czerwca.Grzegorz Kaliszczak, prezes Wrocławskiego Parku Wodnego
Port Węglowy — najpierw bar, później marina
Na otwarciu 31 maja dzieci z pobliskich szkół i z rodzin zastępczych posadzą wspólnie warzywa w tzw. ogrodach społecznych. — Już ten fakt dobrze pokazuje inny od wszystkich charakter tego miejsca. Zależy mi, by Port Węglowy był miejscem wypoczynku i relaksu wrocławian. By na tutejszej scenie prezentowały się dzieci z miejskich domów kultury, by robić tu potańcówki dla nieco starszych i by pokazywali się młodzi aspirujący wrocławscy muzycy — wymienia prezydent Jacek Sutryk.
Urzędnicy policzyli, że Port Węglowy będzie 20. barem plenerowym w mieście i zapowiadają: „będzie tam wszystko, co z różnych miejskich beach barów znamy.” Leżaki, namiot chroniący przed zbyt mocnym słońcem lub deszczem, parasole oraz kontenery z jedzeniem i piciem.
Strefa gastro stawia na dobrą jakość produktów, wszystko będzie przygotowywane na miejscu w dwóch kontenerach. Teraz w ofercie jest głównie pizza, koktajle i przekąski. Przy okazji będziemy opowiadać o rzece. Przygotowujemy wystawę historyczną na temat Portu Węglowego i dawnej Odry.Magdalena Kośla z Beach Baru Port Węglowy
To wszystko na powierzchni 20 000 mkw., czyli odpowiadającej ok. trzem boiskom piłkarskim.
W kolejnych latach do baru plenerowego dojdzie miejska, ogólnodostępna marina dla jachtów i motorówek. Z wypożyczalnią sprzętu wodnego, parkingiem dla kamperów, domkami kempingowymi i miejscami do przechowywania rzeczy poza sezonem.
Żeby ruszyć z portową częścią inwestycji, konieczne jest oczyszczenie dna zatoki. Potrzeba na to sporo pieniędzy, dlatego Wrocławski Park Wodny poszuka dotacji zewnętrznych na te i kolejne działania. Szacowany koszt budowy portu to 40 milionów złotych.