wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Poznajcie Wrocławianki Roku 2020

Poznaliśmy nazwiska Wrocławianek Roku 2020. Laureatek konkursu promującego ideę zaangażowania zawodowego i społecznego oraz przedstawienie pozytywnego przykładu działań kobiet oraz na rzecz kobiet. Statuetki wręczył Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia oraz przedstawicielki Wrocławskiej Rady Kobiet, organizatorki konkursu.

Reklama

Statuetki Wrocławianki Roku 2020 wręczono w pięciu kategoriach:

  • Działalność równościowa – Anna Kowalczyk-Derlęga
  • Działalność społeczna i edukacyjna – Wanda Ziembicka-Has
  • Działalność pro-ekologiczna – Małgorzata Piszczek
  • Działalność naukowo-badawcza – Bożena Ryszawska
  • Teraz młodość – siła młodości – Justyna Pelc

– Chcieliśmy pokazać i wyróżnić aktywność kobiet, która buduje siłę naszego miasta, ale też zachęcić i odważyć kobiety do aktywności i jej pokazywania – powiedziała podczas uroczystej gali wręczenia nagród Joanna Nycz, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM we Wrocławiu.

Ze względu na ograniczenia związane z pandemią, uroczysta gala wreczenia nagród odbyła się w Narodowym Forum Muzyki bez udziału publiczności, ale całe wydarzenie transmitowano na żywo na profilu FB Wrocławskiej Rady Kobiet

Laureatki

Działalność równościowa – Anna Kowalczyk-Derlęga

Anna Kowalczyk – Derlega jest od wielu lat niestrudzoną aktywistką społeczną, działaczką na rzecz kobiet, organizatorką wielu wydarzeń równościowych. Obecna w przestrzeni publicznej miasta, reaguje na wydarzenia społeczne, edukuje wrocławianki i wrocławian o prawach człowieka.

Potrafi połączyć różne organizacje i osoby wokół ważnych tematów społecznych, szczególnie gdy chodzi o łamanie praw człowieka. Organizuje i prowadzi demonstracje, pikiety, marsze, punkty informacyjne, debaty, spotkania i pokazy filmowe z dyskusjami. 

Działalność społeczna i edukacyjna - Wanda Ziembicka-Has

Wanda Ziembicka-Has jest wrocławską radną od 16 lat, a od ponad 30 lat organizuje wigilie dla ubogich. Pomysłodawczyni „drzewa kobiet” w 100. rocznicę uzyskania przez kobiety praw wyborczych. Wymyśliła tytuł „Honorowy obywatel osiedla”. Dzięki Niej patron Wrocławia, Jan Chrzciciel ma plac swego imienia i odnowiony plafon na Ostrowie Tumskim. Od ponad 3 lat przygotowuje też Wrocławską Księgę Pamięci, gdzie honorowani są wyjątkowi wrocławianie medalem „Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia” i Odznakami TMW.

Od 5 lat pomysłodawczyni Specjalnej Nagrody–Statuetki dla wyjątkowego artysty teatralnego z Wrocławia. W 2020 r. zainicjowała zorganizowanie mszy św. za Wrocław. Uhonorowano wtedy okolicznościowymi statuetkami 30 osób ze środowiska medycznego walczącego z koronawirusem.

Działalność pro-ekologiczna - Małgorzata Piszczek

Małgorzata Piszczek robi więcej dla przyrody i klimatu Wrocławia niż niejedna zarejestrowana fundacja. Posiada ogromną wiedzę z dziedziny botaniki, architektury krajobrazu, ekologii i dzieli się nią hojnie. Wiedzę tę wyniosła nie tylko ze studiów kierunkowych i podyplomowych, ale też z wieloletniej uważnej obserwacji i z ogromu własnych praktycznych doświadczeń.

Niestrudzenie tworzy opracowania, np. standardów pielęgnacji zieleni w mieście, czy też modeli zieleni przyszkolnej. Prowadzi niezliczone warsztaty i spacery przyrodnicze we współpracy ze Strefą Kultury Wrocław, Departamentem Zrównoważonego Rozwoju, Radą Osiedla Grabiszyn-Grabiszynek, Stowarzyszeniem na Rzecz osób z Niepełnosprawnościami „Ostoja", Fundacją Ekorozwoju, czy Fundacją Ekopotencjał. Jest przewodniczącą rady ekspercko-społecznej Rada Parku Grabiszyńskiego i Społecznej Rady Parku Grabiszyńskiego.

Działalność naukowo-badawcza - Bożena Ryszawska

Bożena Ryszawska jest profesorem na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, zatrudnioną w Katedrze Finansów Przedsiębiorstw i Finansów Publicznych. Jej prace naukowe skupiają się wokół problemów zielonej gospodarki, zrównoważonego rozwoju, zmian klimatu i transformacji energetycznej oraz zielonych finansów. 

W ramach działań realizowanych na uczelni stworzyła GREEN TEAM – inicjatywę oddolną której zainteresowania i działania koncentrują się na zielonej transformacji Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz społecznej odpowiedzialności działań podejmowanych w ramach uczelni.

Teraz młodość – siła młodości - Justyna Pelc

Justyna Pelc jest studentką Politechniki Wrocławskiej na Wydziale Informatyki i Zarządzania. Od początku swoich studiów aktywnie angażowała się w działalność studencką. Przewodniczyła Niezależnemu Zrzeszeniu Studentów, później była wiceprezeska Kota Naukowego „OFF-ROAD" które realizowało projekt m.in. łazika Scorpio. Była też liderką projektu lądownika marsjańskiego ,,Eagle", który zdobył 2. miejsce w finale międzynarodowego konkursu „Red Eagle”. W 2018 r. wraz z kilkorgiem znajomych, założyła własny kosmiczny kolektyw o nazwie Innspace.

W swoich działaniach Justyna stara się przybliżyć tematykę kosmiczną każdemu. Prowadzi warsztaty i prelekcje. Jest współautorka kilkunastu publikacji oraz artykułów. Zasiada w zarządzie Polskiego Towarzystwa Astrobiologów, jest członkinią Rady Studentów przy Prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej, a także katywnie uczestniczy w Advisory Board w Mars Society South Asia.

Symboliczne wyróżnienie

Podczas uroczystości Rada przyznała również specjalne – symboliczne wyróżnienie „dla  ruchu społecznego zainicjowanego  przez Ogólnopolski  Strajk Kobiet,  podtrzymywanego  przez  wiele innych organizacji w tym szczególnie kobiecych, który od 23 października br. na ulicach polskich miast i miasteczek  manifestuje swoje poglądy  w związku z wyrokiem  Trybunału Konstytucyjnego  z  22/10/20”.

- Gratuluję wszystkim laureatkom. Chciałem też podziekować Paniom za ich aktywność, za budowanie wspólnoty wrocławian i wrocławianek, Polek i Polaków. Także podziękować za to spacerowanie w ostatnim czasie – mówił prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.  

Przypomnijmy, konkurs Wrocławianka Roku 2020 został zorganizowany po raz pierwszy przez Wrocławską Radę Kobiet. Zgłaszającymi mogły być osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Laureatki wybierała kapituła, składająca się z wybranych członkiń Wrocławskiej Rady Kobiet.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl

WBO 2024