wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne informacje
  4. Dla Ukraińców
  5. Wrocław dba o to, by osoby z niepełnosprawnościami były aktywne

Wrocław dba o to, by osoby z niepełnosprawnościami były aktywne

Redakcja www.wroclaw.pl,

Bycie sprawniejszym fizycznie i psychicznie oznacza większą samodzielność. Poznanie nowych ludzi zapobiega samotności. Uprawnianie sportu daje dodatkową chęć do życia. W stolicy Dolnego Śląska każda osoba niepełnosprawna znajdzie wiele możliwości do realizacji tych celów. Przede wszystkim władze Wrocławia od lat dbają o to, by taki człowiek miał dostęp do wszystkiego, co oferuje mu to nowoczesne miasto.

Reklama

Nie słowa, a czyny się liczą – we Wrocławiu przekonają się o tym osoby z niepełnosprawnościami. Władze miasta od lat starają się robić wszystko, co możliwe, by swoim mieszkańcom borykającym się z niepełnosprawnościami ułatwiać korzystanie z tego, co dolnośląska metropolia ma do zaoferowania. Aktywność osób niepełnosprawnych jest bowiem tożsama z ich coraz większą samodzielnością i – co za tym idzie – poczuciem, że mają takie same prawa jak wszyscy inni. Nie mają przy tym znaczenia wiek, narodowość, wyznana religia czy orientacja seksualna.

Najlepiej świadczy o tym Wrocławski Program Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych. To on wyznacza standardy, idee i kierunki działań przyświecające polityce włączania tej grupy osób w ogół społeczności lokalnej. Na stronie tej inicjatywy czytamy między innymi: Realizacja programu ma na celu stworzenie osobom niepełnosprawnym warunków do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym. Patron Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego Chorób Rzadkich śp. Bartłomiej Skrzyński stał na czele biura „Wrocław bez barier” we wrocławskim Magistracie, koordynując i wdrażając m.in. „Wrocławskie Standardy Dostępności Przestrzeni Miejskich”.

Wspomniane standardy dotyczą między innymi tego, w jaki sposób powinno się umożliwić osobom z niepełnosprawnościami oraz seniorom dostęp do przestrzeni miejskiej, kultury oraz rozmaitych wydarzeń. Zgodnie z tym założeniem ulice, chodniki, skwery i parki są przebudowywane tak, by takie osoby mogły korzystać z nich bez problemów. Dotyczy to również komunikacji miejskiej – w tej chwili większość wrocławskich tramwajów i wszystkie autobusy są przystosowane do przewożenia osób niepełnosprawnych.

Nie zapomniano przy tym o potrzeby duchowe, związane na przykład z korzystaniem z kultury, zabytków i uczestnictwem w organizowanych w mieście wydarzeniach. I tak np. najważniejsze zabytki w mieście są przygotowane na przyjęcie osób niewidomych – przy wrocławskiej katedrze tacy zwiedzający znajdą miniaturę tej pięknej budowli, którą każdy może „obejrzeć”, dotykając jej poszczególnych elementów. Opisy wielu zabytków są dostępne w dwóch wersjach. Jedna z nich jest napisana uproszczonych językiem, zrozumiałym między innymi dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Natomiast instytucje kultury korzystające z finansowego wsparcia Gminy Wrocław są zobowiązane dochować standardów zapewniających dostęp do tworzonych treści również osobom niepełnosprawnym. Więcej o tym mona przeczytać na stronie: https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/wazne-dokumenty

Usprawnianiu, pomaganiu w samodzielnym wykonywaniu codziennych czynności i przygotowaniu do życia w społeczeństwie służą też Warsztaty Terapii Zajęciowej prowadzone Warsztaty Terapii Zajęciowej, działające w 5 punktach Wrocławia. Prowadzą je organizacje pozarządowe, ale zajęcia są finansowane WTZ przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (90%) oraz budżet Gminy Wrocław (10%). Informacje o ich lokalizacji i programie zajęć znajdziemy na stronie: https://mops.wroclaw.pl/formy-pomocy/swiadczenia-dla-osob-niepelnosprawnych/warsztaty-terapii-zajeciowej

Tym, co daje wszechstronne możliwości rehabilitacji i integracji społecznej jest też sport. We Wrocławiu osoby niepełnosprawne mają możliwość realizowania swoich sportowych fascynacji w wielu dziedzinach. To m.in.: lekkoatletyka, pływanie, siatkówka rozgrywana na siedząco, tenis stołowy, kolarstwo, kajakarstwo czy podnoszenie ciężarów. Takie możliwości oferuje Wojewódzkie Zrzeszenie Sportowe Niepełnosprawnych START. Pełną ofertę proponowanych zajęć sportowych można znaleźć na stronie: https://www.start.wroclaw.pl/dyscypliny

Maciej Sas

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl