4. 20 osób zatrzymanych! Powód? Wyłudzali pieniądze od klientów nocnych klubów (AKCJA CBŚP)
Postaci w mundurach z naszywkami  CBŚP. Na zdjęciu w kółeczku - policjant zatrzymuje mężczyznę w czasie akcji Materiał archiwalny CBŚP
Postaci w mundurach z naszywkami CBŚP. Na zdjęciu w kółeczku - policjant zatrzymuje mężczyznę w czasie akcji

Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali 20 osób podejrzanych o udział w zorganizowanych grupach przestępczych, których członkowie dokonywali rozbojów na klientach nocnych klubów. Są to kelnerki, tancerki, a także kierowniczki lokali, które nadzorowały, kreowały popełnianie czynów zabronionych, ale także były łącznikami pomiędzy personelem klubów, a „opiekunami” z centrum monitoringu. Łącznie w sprawach występuje już 129 podejrzanych, z czego 54 osoby zostały tymczasowo aresztowane.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu w ostatnim czasie zatrzymali kolejne 20 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej pieniądze od klientów nocnych klubów go-go.

Według ustaleń śledczych w klubach nocnych zlokalizowanych m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Szczecinie czy Gdańsku, dochodziło do popełniania przestępstw na szkodę klientów.

Działania grup polegały na popełnianiu przestępstw na szkodę klientów klubów, poprzez doprowadzanie ich do stanu pozbawienia świadomości.

- Sprawcy wykorzystując stan psychofizyczny poszkodowanych dokonywali transakcji finansowych za pomocą kart płatniczych bądź innych instrumentów finansowych, za towary i usługi rzekomo oferowane w klubach. W niektórych przypadkach za pośrednictwem bankowości elektronicznej, na urządzeniach będących własnością klientów dopuszczano się również zaciągania pożyczek, bądź likwidacji lokat czy rachunków oszczędnościowych, a środki tam zgromadzone przekazywano na konta spółek prowadzących kluby - informuje CBŚP.

W jednym tylko z przypadków pokrzywdzony miał rzekomo dobrowolnie zaciągnąć pożyczkę w banku na 80 tys. zł. Pieniądze wydał na rzekome usługi i towary w klubie, zaledwie dwoma płatnościami w przeciągu tylko jednej godziny.

20 osobom zatrzymanym podczas ostatnich działań, prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu przedstawił zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia szeregu rozbojów i oszustw na szkodę klientów tych klubów.

- Zarzutami objęto osoby podejrzane o dokonywanie tych przestępstw, m.in. kelnerki i tancerki, ale także kierowniczki lokali, które nie tylko nadzorowały i kreowały popełnianie czynów zabronionych na szkodę klientów klubów, ale były także łącznikami pomiędzy personelem klubów, a tzw. „opiekunami” z centrum monitoringu, którego zadaniem było motywowanie podległych pracowników do popełniania przestępstw, jak również dyscyplinowanie i wymierzanie kar kelnerkom i tancerkom za zachowania zagrażające bezpieczeństwu zorganizowanej grupy przestępczej oraz nieosiągnięcie zysku oczekiwanego przez kierownictwo sieci - informuje CBŚP.

Na obecnym etapie prowadzonych postępowań występuje łącznie 129 podejrzanych, a wobec 54 z nich sąd wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu.

- Prowadzona przez funkcjonariuszy CBŚP sprawa ma charakter rozwojowy, wobec czego możliwe są zatrzymania kolejnych osób mających związek z tym nielegalnym procederem - zapowiada CBŚP.

Źródło: materiały prasowe Centralnego Biura Śledczego Policji