wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wielki transport przepłynął Odrą przez Wrocław. Zobacz, jak pokonywał śluzy na rzece [ZDJĘCIA, VIDEO]

Ponad osiemdziesiąt metrów długości miały oba z zestawów żeglugowych, które w czwartek w południe przepływały przez Wrocław. Wielkogabarytowy transport płynie do Holandii.

Reklama

Wysoki stan wody na Odrze sprzyja żegludze śródlądowej. We wtorek z Kędzierzyna-Koźla wypłynęły dwa tzw. zestawy, które do Holandii wiozą elementy kadłubów (m.in. nadbudówkę, sterówkę) statków przygotowane w stoczni Damen.

To części standardowych kadłubów dla statków Multi Cat 2309, które są najczęściej wykorzystywane do obsługi portów, farm wiatrowych i innych obiektów.
Jacek Małek, prezes Damen Shipyards Koźle

Zestawy, na które załadowano konstrukcje, mają po 84 metry długości i wraz z ładunkiem ważą po ok. 200 ton. Do centrali koncernu w holenderskim Gornichem transport dotrze za około 10-14 dni.

Galeria zdjęć

- Odrą dopłyniemy do Szczecina, tam części kadłuba zostaną przeładowane i dalej ruszymy kanałami żeglugowymi przez Niemcy. Po drodze do pokonania jest około 40 stopni wodnych – mówi Artur Fronczak, starszy marynarz, rodem z Elbląga. – Najciekawsza jest podnośnia statków Niederfinow na kanale Odra - Hawela. Wpływa się olbrzymiej wanny, która podnosi statek w górę na ponad trzydzieści metrów.

Taki transport na Odrze to wydarzenie

Przepływając przez Wrocław transport miał do pokonania śluzy na Bartoszowicach, na Zaciszu oraz Różance i Rędzinie.

Jarosław Garbacz, Wody Polskie – RZGW we Wrocławiu: - Tak duże transporty przepływają przez Wrocław około 10-15 razy w roku.

Podczas przeprawy przez śluzę na Bartoszowicach poziom wody obniżono o około 3,7 metra.

- Na co dzień najczęściej przez śluzę przypływają mniejsze jednostki. Na przykład transporty kruszywa, statki pasażerskie, łodzie turystyczne i kajaki - mówi Urszula Stępień, operatorka stopnia wodnego na Bartoszowicach.

 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl