wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wielkanoc 2023. Uwaga: więcej policjantów na drogach. Zobacz, gdzie będą kontrole i o czym warto pamiętać
Kliknij, aby powiększyć
Policjant w mundurze na motocyklu policja.gov.pl
Policjant w mundurze na motocyklu

Świąteczne wyjazdy i odwiedziny najbliższych to więcej samochodów na drogach. Policjanci mówią wprost: – Taryfy ulgowej nie będzie. Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Gdzie będą policyjne kontrole na drogach i o czym warto pamiętać wyjeżdżając na święta? Zobacz szczegóły.

Reklama

W okresie Świąt Wielkanocnych funkcjonariusze, jak co roku czuwać będą nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego.

Gdzie w Wielkanoc będą policyjne kontrole na drogach?

Policjanci zwrócą szczególną uwagę między innymi na stan trzeźwości kierujących, przekraczanie dozwolonej prędkości oraz stan techniczny pojazdów. Sprawdzą też czy kierowcy i pasażerowie podróżują w zapiętych pasach, a dzieci w fotelikach
młodszy aspirant Rafał Jarząb, biuro prasowe Komendy Miejskiej we Wrocławiu.

Policja zapowiada więcej kontroli kierowców. Patrole będą na drogach lokalnych i głównych trasach.

Lepiej zdjąć nogę z gazu i dojechać kilka minut później, ale za to bezpiecznie. O czym jeszcze warto pamiętać?

W okresie świat niektórzy z nas, aby spotkać się z najbliższymi pokonają wiele kilometrów, a zatem pamiętajmy o podstawowych zasadach, które pomogą nam bez komplikacji dojechać do celu podróży. Przede wszystkim drogi to nie miejsce na brawurę, dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu i dojechać kilka minut później, ale za to bezpiecznie.

– Spotkania rodzinne często bywają okazją do wznoszenia toastów. Nie wsiadajmy jednak za kierownicę po wypiciu alkoholu. Nie warto narażać siebie i innych na wypadek, który może spowodować utratę zdrowia a nawet życia – dodaje młodszy aspirant Rafał Jarząb.

Policjanci apelują do kierowców o rozwagę i  przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, w szczególności stosowanie się do ograniczeń prędkości, respektowanie praw pieszych, a także trzeźwość za kierownicą.

Święta Wielkanocne to czas wyjazdów. Policja podpowiada jak się do nich przygotować?

Przed wyjazdem, jeśli podróżować będziemy własnymi czterema kółkami, sprawdźmy stan techniczny naszego auta. Jeśli przekroczyliśmy dopuszczalny termin przeglądu, koniecznie udajmy się do stacji kontroli pojazdów. Jeśli nasze auto przeszło przegląd niedawno, sami możemy sprawdzić ogólny stan pojazdu. Sprawdźmy przy okazji obowiązkowe wyposażenie, nie zapominając o zapasowych żarówkach czy bezpiecznikach.

Spore znaczenie w tym okresie, ma też odpowiednie ogumienie, które przystosowane jest do jazdy w zmiennych warunkach pogodowych jakie jeszcze obserwujemy za oknami.

– Dzisiaj chyba już nikogo nie trzeba przekonywać, że właściwe opony, dostosowane do pory roku, to większe bezpieczeństwo na drodze. Wpływają istotnie na przyczepność podczas jazdy na mokrej i śliskiej nawierzchni, w niskich temperaturach, które są jeszcze obecne szczególnie nocą i nad ranem, zmniejszając znacznie drogę hamowania – wylicza młodszy aspirant Rafał Jarząb.

Siadając za „kółko” zadbajmy o to, by wyjazd stał się przyjemnością, a nie walką o przeżycie. Kilka ważnych rad

Nie należy wyruszać w drogę, a szczególnie tę dłuższą, gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji. Gdy pojawi się zmęczenie najlepiej zatrzymać się i zrobić koniecznie kilku lub kilkunastominutową przerwę.

Z pewnością przyjdzie nam z pomocą samo wyjście na świeże powietrze lub krótki spacer. Sam kierowca powinien mieć w czasie podróży swobodę ruchów, dlatego nie jest wskazane, by był opatulony w grubą odzież, która je krępuje.

Co warto sprawdzić przed podróżą? I dlaczego warto mieć dobrego sąsiada?

Przed ruszeniem w podróż upewnijmy się, że wszystkie okna i drzwi są zamknięte, bo ponad 60 procent włamywaczy, dostaje się do mieszkań przez okno. Nie zostawiajmy kluczy w "dobrych schowkach" (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi), gdyż złodziej zazwyczaj zna te miejsca nie gorzej od nas. Zaciągnijmy zasłony lub opuśćmy żaluzje i pozostawmy w pokoju włączone światło, w ten sposób stworzymy pozory, że w domu ktoś jest.

Policjanci podkreślają: Nie pozostawiajmy w drzwiach żadnych kartek z informacjami, gdzie aktualnie przebywamy, bo włamywacz bardzo lubi gwarancje, że mieszkanie jest puste. Nie chwalmy się również na portalach społecznościowych, gdzie właśnie, z cała rodziną, jesteśmy i kiedy wracamy.

Jeżeli do tej pory nasze relacje z najbliższym sąsiadem nie układały się wzorcowo, to najwyższy czas to zmienić. Zarówno eksperci od bezpieczeństwa domów, jak i policja są w tej kwestii zgodni: jednym z najlepszych zabezpieczeń przed włamywaczami są czujni sąsiedzi.

– Dlatego przed wyjazdem na Święta Wielkanocne, najlepiej poprosić sąsiada, by zwrócił uwagę, na nasz dom, czy mieszkanie, a także przekazać mu klucze, by mógł wejść do środka zmienić ułożenie zasłon, włączyć lub wyłączyć światła i sprawdzić, czy w domu wszystko jest w porządku – dodaje policja.

Niestety nie ma systemów antywłamaniowych i alarmowych gwarantujących w 100-procentowe zabezpieczenie posiadanego mienia przed złodziejami. Równoległe z zabezpieczeniem mieszkania w zamki, alarmy, podwójne drzwi itp. nie zapomnij o jego ubezpieczeniu w firmie ubezpieczeniowej, aby w przypadku włamania zrekompensować poniesione straty.

[greetingCard cardSet=easter]

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl