wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. We Wrocławiu działa poradnia dla osób z myślami samobójczymi i w żałobie po bliskim, który odebrał sobie życie
Kliknij, aby powiększyć
Smutna osobo podczas rozmowy (zdjęcie ilustracyjne) Ptashkimenko/Shutterstock
Smutna osobo podczas rozmowy (zdjęcie ilustracyjne)

W 2022 r. próbę samobójczą podjęło 1001 wrocławian, z czego 411 osób zmarło. To daje ogromną liczbę osób dotkniętych zjawiskiem samobójstwa albo żałobą. Z myślą o ich potrzebach przy Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego powstała poradnia suicydologiczna. Wyjaśniamy, kto może z niej skorzystać i jak wygląda spotkanie z psychologiem.

Reklama

Porania suicydologiczna powstała z myślą o trzech grupach: dokonujących samookaleczeń, myślących o odebraniu sobie życia oraz będących w żałobie po kimś, kto popełnił samobójstwo. To jedyne takie miejsce na Dolnym Śląsku.

Po co nam poradnia suicydologiczna

Przyczyn podejmowania próby samobójczej jest wiele i często nie da się określić pojedynczego czynnika. Zgodnie jednak z danymi policji najczęstszymi powodami są zaburzenia psychiczne, choroba fizyczna, doświadczenie przemocy w rodzinie, ale też problemy w szkole lub pracy czy zawód miłosny. Czy celowe jest więc tworzenie tak specjalistycznej poradni, gdy tyle różnych problemów skłania ludzi do samobójstwa?

Wątpliwości w tej kwestii rozwiewa dr n. med. Joanna Krawczyk, kierowniczka wrocławskiej poradni suicydologicznej.

– Często zdarza się, że osoba z myślami samobójczymi nie dzieli się tym z nikim, nawet ze swoim terapeutą czy psychiatrą. Gdy ktoś jednak zgłasza się po pomoc do poradni suicydologicznej, to świadomie decyduje się na poruszanie tego problemu, bo wie, że w tym miejscu może o tym rozmawiać. To zdecydowanie ułatwia rozmowę, otwiera, pomaga przełamać opory – mówi Joanna Krawczyk.

Inną grupę pacjentów poradni stanowią osoby w żałobie po kimś, kto popełnił samobójstwo.

Żałoba po śmierci samobójczej jest sytuacją trudną i skomplikowaną, bo do doświadczania rozpaczy dochodzi jeszcze wiele innych trudnych uczuć. Jest żal, poczucie winy, nierzadko wstyd, a nawet samooskarżenie.
dr n. med. Joanna Krawczyk, kierowniczka wrocławskiej poradni suicydologicznej

Dodatkowo wiele osób w żałobie po samobójstwie ma dużą potrzebę dzielenia się swoimi doświadczeniami, co jest trudne, bo nasze społeczeństwo daje im niewielkie wsparcie. Śmierć samobójcza w naszej kulturze ciągle jest tematem tabu. Nie wiemy, jak się wobec niej zachować, jak zareagować, co powiedzieć.

Nawiązanie kontaktu z poradnią

Pierwszy kontakt z poradnią jest e-mailowy. Wiadomość można wysłać na adres psd[et]uwr.edu.pl albo przez formularz kontaktowy dostępny na stronie internetowej poradni.

W e-mailu należy przede wszystkim napisać:

  • co jest przyczyną wizyty (np. samookaleczanie, myśli samobójcze, żałoba);
  • w jakim zakresie potrzebna jest pomoc.

Krótkie opisanie problemu pozwala Joannie Krawczyk ocenić, czy problem pacjenta mieści się w zakresie, w jakim poradnia może zaoferować mu pomoc.

– Jeśli dana osoba zgłasza się z problemem, który ma odmienny charakter niż oferta naszej poradni specjalistycznej, proponuję inne możliwości szukania pomocy i wsparcia, na przykład wizytę u innego specjalisty lub w Pracowni Konsultacji i Poradnictwa Psychologicznego w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, w której również jestem kierownikiem – mówi Joanna Krawczyk.

Jeśli konkretne zgłoszenie mieści się w zakresie pracy poradni suicydologicznej, umawiane jest spotkanie.

Pierwsze spotkania z psychologiem

Do poradni przyjmowane są tylko osoby pełnoletnie. Na wizytę obecnie czeka się 1–2 tygodnie. Spotkanie trwa 50 minut i jest darmowe.

W niektórych przypadkach, aby dać wskazówki osobie, która po nie przyszła, wystarczy jedno spotkanie. Czasem ustalenie ścieżki pomocy wymaga dwóch albo trzech wizyt. Jednak są też osoby, które potrzebują wielu spotkań. Nie ma reguły.
dr n. med. Joanna Krawczyk, kierowniczka wrocławskiej poradni suicydologicznej

Podczas pierwszego spotkania psycholog koncentruje się przede wszystkim na poznaniu przyczyny wizyty, oczekiwań i potencjalnego podłoża trudności. Na tej podstawie ponownie ocenia, czy problem można rozwiązywać w ramach poradni suicydologicznej, czy też lepiej zalecić wizytę u innego specjalisty, np. psychiatry.

Dalsza terapia zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta.

Kiedy warto skorzystać z pomocy

Decyzja o wizycie w poradni należy do pacjenta. Na pytanie, co powinno nas skłonić, aby samemu zgłosić się po pomoc, Joanna Krawczyk odpowiada, że warto wychwycić moment, w którym czujemy, że życie nas przerasta, zaczynamy się z niego wycofywać.

Niepokojące też powinny być myśli rezygnacyjne: „jak dobrze byłoby zniknąć”, „chcę przestać istnieć”; i wiara, że śmierć może być rozwiązaniem problemów. Kolejnym niepokojącym etapem jest robienie konkretnych planów związanych z samobójstwem.

Są też sygnały, które mogą wychwycić najbliżsi.

Jak wyjaśnia Joanna Krawczyk, jednym z istotnych symptomów jest nagła zmiana zachowania. Przykładowo osoba do tej pory przygnębiona i stroniąca od ludzi, nagle zaczyna być towarzyska, a osoba dotąd chaotyczna, systemowo załatwia zaległe sprawy: spisuje testament, rozdaje swoje rzeczy. Taka nagła zmiana może oznaczać, że osoba ta jest bliska dokonania próby samobójczej.

Rodzinie i przyjaciołom często trudno odczytać te sygnały jako zagrożenie, bo najczęściej zmianę zachowania, zwłaszcza pozytywną, biorą za dobrą monetę, za poprawę.
dr n. med. Joanna Krawczyk, kierowniczka wrocławskiej poradni suicydologicznej

Co robić, gdy zauważymy niepokojące zachowanie u bliskiej osoby? Szczerze porozmawiać, namawiając ją do szukania pomocy u specjalistów. Jakich argumentów użyć? 

– Najlepiej działa prosty komunikat, że powoduje nami troska o życie bliskiej osoby – mówi Joanna Krawczyk.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl