wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu ogłoszono wprowadzenie standardu leczenia bólu
Kliknij, aby powiększyć
Uczestnicy konferencji (9 lutego) w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, podczas której ogłoszono podpisanie rozporządzenia w sprawie standardu organizacyjnego leczenia bólu ambulatoryjnego. Przed mikrofonami minister zdrowia Adam Niedzielski Redakcja wroclaw.pl
Uczestnicy konferencji (9 lutego) w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, podczas której ogłoszono podpisanie rozporządzenia w sprawie standardu organizacyjnego leczenia bólu ambulatoryjnego. Przed mikrofonami minister zdrowia Adam Niedzielski

Centrum Leczenia Bólu i Opieki Paliatywnej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym to jedna z 16 certyfikowanych przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu poradni tego typu w kraju. To tu odbyła się konferencja, podczas której minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił podpisanie rozporządzenia w sprawie standardu organizacyjnego leczenia bólu.

Reklama

Ból, który jest chorobą

W Centrum Leczenia Bólu i Opieki Paliatywnej leczy się pacjentów, którzy odczuwają ból z różnych powodów. Jedną z grup są pacjenci po operacji. W ich przypadku źródło bólu jest znane, a leczenie ustandaryzowane. Trudniejszą grupę stanowią osoby, które cierpi na ból przewlekły, czyli ból trwający tak długo, że staje się chorobą.

Problem z diagnozowaniem chronicznego bólu tkwi w tym, że jest doświadczeniem całkowicie subiektywnym i trudno go zbadać. Dlatego współczesna medycyna zakłada, że ból występuje zawsze, gdy jest zgłaszany przez chorego.

Nie mamy żadnego urządzenia do mierzenia poziomu bólu. Nie ma też obiektywnej bóloskali. W diagnozowaniu, a później weryfikowaniu skuteczności podjętego leczenia musimy opierać się na subiektywnych odczuciach pacjentów.
prof. Andrzej Kübler, koordynator Centrum Leczenia Bólu i Opieki Paliatywnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego

W praktyce w Centrum ból pacjenta ocenia się, stosując skalę: 0 – nic nie boli, 10 – ból jest nie do wytrzymania. Pacjent ustala, na jakim poziomie odczuwa swój ból.

Pierwsza ocena jest zazwyczaj bardzo subiektywna, ale po zastosowaniu leczenia pacjentowi zadaje się to samo pytanie. I wówczas, mając już odniesienie do przeszłości, może on ocenić poziom swego bólu w miarę obiektywnie.

Oczywiście dla każdego pacjenta ta 5 lub 6 oznacza coś innego. Każdy ma różne odczucie bólu.
prof. Andrzej Kübler, koordynator Centrum Leczenia Bólu i Opieki Paliatywnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego

O przewlekłości bólu można mówić, jeśli trwa dłużej niż trzy miesiące.

Holistyczne leczenia bólu

Poradnia leczenia bólu w szpitalu przy ul. Borowskiej zapewnia pacjentom holistyczną opiekę dzięki interdyscyplinarnemu zespołowi. W poradni przyjmują lekarze przeszkoleni w leczeniu bólu przewlekłego, ale są też fizjoterapeuci i psycholog. Rocznie leczy się tu ok. trzech tysięcy pacjentów. Czy to dużo?

– To bardzo mało w stosunku do potrzeb. Pacjenci muszą niestety czekać na przyjęcie, bo podobnych ośrodków w Polsce jest niewiele – wyjaśnia prof. Andrzej Kübler.

W Centrum ból leczy się zarówno farmakologicznie, jak i niefarmakologicznie. Przy czym w drugim przypadku stosuje się zabiegi polegające na blokadzie nerwów (przez oziębienie – krioanalgezja; lub ogrzanie – termoanalgezja), fizjoterapię (masaż, akupunktura) i psychoterapię.

Organizacyjny standard dla Polski

Leczenie bólu jest jednym z podstawowych praw pacjenta. Rozporządzenie, które wejdzie w życie 24 lutego ma to prawo urzeczywistnić.

To przełomowa chwila. Nasze wieloletnie starania o to, aby wprowadzić standard leczenia pacjentów z przewlekłym bólem, zostały zakończone sukcesem. Pamiętajmy, że bólu przewlekłego nie widać. A pacjenci często nie mówią, że coś ich boli, bo boją się lekceważącego podejścia lekarzy. Mam nadzieję, że teraz to się zmieni.
dr Magdalena Kocot-Kępska, prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu

Obecny na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski wyraził nadzieję, że choć standard dotyczy leczenia ambulatoryjnego, to ustalony standard stanie się też punktem odniesienia dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Dotyczy to zwłaszcza stosowania ustandaryzowanej karty oceny natężenia bólu, którą należy wypełnić przy pierwszej i przy kolejnej wizycie pacjenta. W formularzu uwzględniono bowiem kilka skal pomiaru natężenia bólu:

  • skalę numeryczną (od 0 do 10),
  • skalę obrazkową (ocenienie bólu na podstawie wyrazu twarzy),
  • skalę słowną (słowne opisanie poziomu bólu),
  • skalę wzrokowo-analogowa (linijka).

Przy ocenie poziomu bólu lekarze będą też brali pod uwagę subiektywny wpływ bólu na jakość życia pacjenta.

Odpowiedni standard opieki rozpoczyna się od pytania: Czy boli? Lekarze tak powinni zacząć rozmowę z pacjentem.
prof. Agnieszka Mastalerz-Migas Konsultant Krajowy Medycyny Rodzinnej

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl