Zakres zabiegów zaplanowanych w nowej jednostce jest szeroki i dotyczy dzieci oraz dorosłych pacjentów. Pacjenci ortopedyczni będą leczeni przy zastosowaniu technik małoinwazyjnych, artroskopowych.
Ta metoda pozwala na operowanie nawet dużych zmian w obrębie stawów, ale z użyciem bardzo małych cięć. Dzięki temu pacjenci mają szansę na dużo szybszy powrót do zdrowia.prof. Szymon Dragan, lekarz kierujący Oddziałem Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w szpitalu im. Marciniaka
Zabiegi będą wykonywane u chorych, u których doszło m.in. do zerwania więzadła, zerwania ścięgna, uszkodzenia chrząstki stawowej, czy łąkotki, ale również u których rozpoznano wrodzone i nabyte deformacje narządu ruchu.
– Dzięki temu możliwa będzie również profilaktyka powstawania zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej dużych stawów – wyjaśnia prof. Szymon Dragan.
Sala wyposażona jest w wysokospecjalistyczny sprzęt, m.in. artroskopy najnowszej generacji, czyli urządzenia służące do wziernikowania stawów i wykonywania operacji technikami małoinwazyjnymi.
Kadrę centrum tworzą doświadczeni specjaliści, od lat wykonujący tego typu procedury, co w połączeniu z nowoczesnym sprzętem pozwoli zapewnić pacjentom leczenie na wysokim poziomie. W zespole jest pięciu lekarzy specjalistów, pielęgniarki i pielęgniarze operacyjni, salowe.