W wybranych punktach Biedronki w całym kraju przygotowano stoiska z książkami dla dzieci. Nie chodzi jednak o ich sprzedaż, tylko o wypożyczalnię. Z biblioteki mogą skorzystać tylko osoby, które mają zarejestrowaną kartę lojalnościową Moja Biedronka.
Gdzie i jak wypożyczyć książkę w Biedronce?
We Wrocławiu jest 35 sklepów, w których znalazło się stoisko z książkami. (Lista wszystkich sklepów z możliwością wypożyczenia książki znajduje się w regulaminie Dziecięcej Biblioteki Biedronka, do pobrania na końcu tekstu). Jedna z takich Biedronek mieści się przy ul. Szewskiej 6/7.
Stoisko z wypożyczalnią to właściwie tekturowy regał wystawienniczy, na którym wyeksponowano książki.
W ramach Dziecięcej Biblioteki Biedronki można sięgnąć po wiele gatunków literackich, dostosowanych do różnego wieku i gustu młodych czytelników: od klasyków literatury dziecięcej i młodzieżowej, jak „Podróże Guliwera” i „Biały Kieł”, przez książki popularno-naukowe, np. „Kosmos. Świat w obrazkach”, wybrane lektury szkolne, np. „Księga Dżungli” i „Alicja w Krainie Czarów”, po pozycje rozrywkowe i familijne („Trzej muszkieterowie”, „Kajtuś Czarodziej”). Oferta książek do wypożyczenia może się różnić między sklepami, a średnia liczba dostępnych pozycji to ponad 100 tytułów.Biuro Prasowe sieci Biedronka
Aby wypożyczyć książkę w Biedronce, należy pokazać ją kasjerowi i zeskanować kartę lojalnościową. Na jedną kartę można pożyczyć dwie książki, każdą na dwa tygodnie. Za każdy egzemplarz klient płaci kaucję w wysokości 3 zł.
Kiedy kaucja jest zwracana, a kiedy nie?
Książki należy zwrócić kasjerowi w tym samym punkcie, w którym się je pożyczyło. Jeśli książka została zwrócona w terminie ośmiu tygodni od wypożyczenia, kaucja jest oddawana.
Możliwe są dwie formy zwrotu kaucji:
- jako pomniejszenie kwoty należnej za zakupy, jeśli klient kupił coś w sklepie;
- jako voucher o wartości równej wysokości kaucji lub różnicy między kaucją a wartością zakupów.
Kaucja nie jest zwracana, jeśli minęło osiem tygodni od wypożyczenia książki lub egzemplarz jest zniszczony albo uszkodzony.
Kilka zasad korzystania z vouchera
Każdy voucher może być wykorzystany tylko raz. Można nim „zapłacić” za zakupy, rachunki lub wypożyczenie nowych książek. Przy czym należy pamiętać o dwóch zasadach:
- jeśli za zakup lub opłatę klient ma zapłacić mniej niż stawowi wartości vouchera, kasjer nie wypłaci reszty.
- jeśli wartość vouchera jest niższa niż wartość zakupów, to klient musi zapłacić tę różnicę.
Kontrowersje wokół Dziecięcej Biblioteki Biedronki
W sierpniu 2022 roku, kiedy Biedronka poinformowała, że otwiera w marketach stoiska z książkami do wypożyczania, pojawiły się sygnały, że jest to zabieg, który służy ominięciu zakazu handlu w niedzielę. Pod presją pracowników i mediów Biedronka wycofała się jednak z tego pomysłu. Punkty z książkami do wypożyczania jednak zostały.
Zapis, że książki można pożyczać „siedem dni w tygodniu, w godzinach otwarcia Sklepu Biedronka”, znalazł się również w regulaminie, który obowiązuje od 1 stycznia 2023 r. Dotyczy on jednak tylko niedziel handlowych. W 2023 r. będzie ich siedem:
- 29 stycznia,
- 2 kwietnia,
- 30 kwietnia,
- 25 czerwca,
- 27 sierpnia,
- 17 grudnia,
- 24 grudnia.
Co o bibliotece Biedronki sądzą klienci? - Moim zdaniem to dziwny pomysł - mówi Grzegorz, który często robi zakupy w tym markecie. - Jestem za promowaniem czytelnictwa, ale kasjerzy i kasjerki mają tu mnóstwo pracy, a teraz jeszcze zrobili im wypożyczalnię książek.
A Wy co sądzicie o tym pomyśle?