wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocław pamięta o powstańcach warszawskich. Koncert w Rynku

Widowisko muzyczne oraz uroczystości przy pomniku rotmistrza Witolda Pileckiego. W czwartek, 1 sierpnia, we Wrocławiu zaplanowano wydarzenia związane z 80. rocznicą Powstania Warszawskiego.

Reklama

Oficjalne obchody rocznicy rozpoczną się o godz. 17 na Promenadzie Staromiejskiej przy pomniku rotmistrza Witolda Pileckiego. Uczestnicy uroczystości: wrocławianie, przedstawiciele władz i organizacji społecznych, wspólnie oddadzą hołd powstańcom.

- Obchody upamiętnienia rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego we Wrocławiu, jak w wielu polskich miastach stały się tradycją. Jesteśmy dumni z historii, doceniamy heroizm i walkę o wolną, demokratyczną Polskę. Wrocław to miasto do którego po wojnie trafiło około 300 Powstańców. Zachęcam wszystkich, żeby o godzinie 17.00 zatrzymać się na minutę i oddać hołd wszystkim Powstańcom Warszawskim – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

W programie jest wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, przemówienia i złożenie kwiatów przed pomnikiem.

Fragment wystawy w CH Zajezdnia dotyczący Powstania Warszawskiego Centrum Historii Zajezdnia, materiały prasowe
Fragment wystawy w CH Zajezdnia dotyczący Powstania Warszawskiego

Stamtąd nastąpi przejście na wrocławski rynek, gdzie o godz. 19 zaprezentowane będzie widowisko artystyczne inscenizujące wydarzenia z Warszawy z 1 sierpnia 1944 roku.

Nadeszła godzina W

Koncert to hołd złożony powstańcom, których wielu osiedliło się po wojnie we Wrocławiu. To także pokazanie związków Wrocławia z Powstaniem Warszawskim.

Widowisko zatytułowane „Godzina W Obrazach” - z udziałem aktorów, wokalistów, tancerzy i akrobatów - ma formę dramatu muzycznego, którego treść stanowią związane z Powstaniem Warszawskim powojenne utwory muzyczne oraz literatura. Zabrzmią m.in. „Dziś idę walczyć mamo!”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Mała dziewczynka z AK”, „Warszawo ma” czy „Gdy w noc wrześniową”.

Widowisko przygotowali artyści z Młodzieżowej Akademii Musicalowej, Grupy Everest, a akompaniować im będzie orkiestra Silesian Art Collective. Pomysłodawcami projektu są Magdalena Zawartko oraz Kamil Przyboś.

Wstęp na przedstawienie jest wolny.

63 dni heroicznej walki

Fragment wystawy w CH Zajezdnia dotyczący Powstania Warszawskiego Centrum Historii Zajezdnia, materiały prasowe
Fragment wystawy w CH Zajezdnia dotyczący Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 wybuchło w Warszawie powstanie, którego celem było wyzwolenie stolicy z rąk niemieckich jeszcze przed wejściem w Armii Czerwonej do miasta. Walki po 63 dniach się zakończyły przegraną.

Szacuje się, że kilka tysięcy mieszkańców stolicy zostało po upadku Powstania Warszawskiego wywiezionych przez Niemców do zlokalizowanych w ówczesnym Breslau i okolicach filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen czy obozów pracy. Około trzysta osób osiedliło się po II wojnie światowej w stolicy Dolnego Śląska, włączając się w odbudowę oraz życie kulturalne i społeczne naszego miasta.

Związki te można prześledzić na wystawie, która znajduje się w Centrum Historii Zajezdnia. Moduł poświęcony wojennym losom późniejszych wrocławian zbudowany jest w formie warszawskiego kanału. W takich miejscach warszawiacy szukali w sierpniu i wrześniu 1944 roku schronienia przed niemieckimi pociskami i bombami. Dla wielu to była jedyna droga ucieczki.

Z powstańczej Warszawy do wojennego Wrocławia

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego zaprasza natomiast do Przejścia Dialogu na prelekcję „Z powstańczej Warszawy do wojennego Wrocławia. Warszawiacy w obozach pracy przymusowej w Breslau i okolicy”, którą wygłosi Kamilla Jasińska z wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Będzie to przypomnienie o cywilnych mieszkańcach Warszawy, którzy już w czasie powstania, a przede wszystkim po jego upadku, trafiali do Breslau. Dla niektórych miasto było krótkim przystankiem na drodze w głąb III Rzeszy, ale wiele osób zostało przydzielonych do pracy na miejscu. Osadzono ich w kilkudziesięciu niemieckich obozach pracy, w tym kilku, które utworzono specjalnie dla nich.

Prelekcja będzie bogato ilustrowana archiwaliami, w tym rysunkami i fotografiami ze zbiorów m.in. Towarzystwa Miłośników Wrocławia – Klubu Ludzi ze Znakiem P.

Wykład jest bezpłatny i odbędzie się 6 sierpnia (wtorek) o godz. 13.00-15.00 w Przejściu Dialogu.

Alarm potrwa minutę! 

Warto pamiętać, że 1 sierpnia dźwięk syren, który usłyszymy w mieście o godz. 17.00 będzie upamiętnieniem wybuchu Powstania Warszawskiego. Alarm potrwa przez jedną minutę.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama