wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Z powstańczej Warszawy do Wrocławia. Prawdziwe, nieznane historie

Wśród dziesiątek tysięcy polskich robotników przymusowych, którzy podczas II wojny światowej pracowali w Breslau na rzecz wojennej gospodarki III Rzeszy, były tysiące cywilów z Warszawy. Do niemieckiego Wrocławia trafiali już od pierwszych dni powstania warszawskiego, jednak najwięcej transportów przypadło na pierwsze dni października 1944 roku. Chcecie poznać ich historie? Wpadnijcie do Przejścia Dialogu we wtorek 30 lipca.

Reklama

O losach tysięcy warszawskich cywili, wywiezionych po powstaniu warszawskim do obozów pracy w Breslau, opowie Kamilla Jasińska z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Wstęp jest wolny, nie ma zapisów.

Wykład odbędzie się dwukrotnie:

  • 30 lipca (wtorek), godz. 13.00-15.00
  • 6 sierpnia (wtorek), godz. 13.00-15.00

Kilkadziesiąt obozów pracy, a o wielu z nich do dzisiaj się nie mówi

Dla licznej grupy warszawiaków Breslau – a przede wszystkim podmiejski obóz przejściowy Burgweide – był tylko krótkim przystankiem na drodze w głąb III Rzeszy. Wielu zostało jednak przydzielonych do pracy w Breslau.

Osadzono ich w kilkudziesięciu niemieckich obozach pracy, w tym kilku, które utworzono specjalnie dla nich. Duża, przynajmniej kilkutysięczna, grupa cywilów powstańczej Warszawy doświadczyła tragicznych walk o Festung Breslau. Ci, którym dane było przeżyć to „piekło na ziemi”, jak sami mówili, stanęli przed trudnym wyborem i decyzją: wracać do ukochanej, ale zrównanej z ziemią Warszawy, czy zostać w polskim Wrocławiu – też zniszczonym, ale przede wszystkim zupełnie obcym, bo dotąd niemieckim, mieście…

Budynek dawnego obozu Wappenhof na Rakowcu. W tym miejscu znajduje się dziś Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN. Zdjęcie z lat 60. XX wieku. Fot. ze zbiorów Towarzystwa Miłośników Wrocławia
Budynek dawnego obozu Wappenhof na Rakowcu. W tym miejscu znajduje się dziś Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN. Zdjęcie z lat 60. XX wieku.

Wtorkowa prelekcja w Przejściu Dialogu przy ulicy Świdnickiej – jak zapowiadają organizatorzy - będzie bogato ilustrowana archiwaliami, w tym rysunkami i fotografiami ze zbiorów m.in. Towarzystwa Miłośników Wrocławia – Klubu Ludzi ze Znakiem P.

Kamilla Jasińska to wrocławska badaczka i popularyzatorka dziejów miasta. Zawodowo związana z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, a hobbystycznie z Towarzystwem Miłośników Wrocławia. Jest autorką kilku książek, kilkunastu wystaw, kilkudziesięciu audycji radiowych oraz kilkuset artykułów popularnonaukowych o tematyce historycznej.

Źródło: materiały organizatorów

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama