Było to pierwsze w Polsce szkolenie z udzielania pierwszej pomocy psom w projekcie RatujPsa.pl. Zorganizowane zostało przez Psi Kampus we współpracy z Departamentem Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia i Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu.
W Polsce żyje sześć milionów psów. Wiedza, jak rozpoznać stany zagrożenia życia, choćby np. skręt żołądka, pozwoli uratować życie wielu z nich.
Galeria zdjęć
Zajęcia prowadzone były przez specjalistów z zakresu weterynarii i behawiorystyki. Dotyczyły m.in.:
- Rozpoznawania stanów zagrożenia życia u psów, takich jak trudności w oddychaniu, nagła utrata przytomności czy objawy zatrucia.
- Reagowania w sytuacjach zagrożenia, takich jak ugryzienia, urazy spowodowane wypadkami, poparzenia czy zatrucia substancjami chemicznymi lub roślinami.
- Technik udzielania pierwszej pomocy, takich jak resuscytacja krążeniowo-oddechowa (CPR) dla psów, opatrywanie ran oraz unieruchamianie kończyn w przypadku złamań.
- Podstaw komunikacji z psem w stresie, czyli jak podejść do zwierzęcia w sytuacji zagrożenia, aby nie zwiększyć jego lęku, ułatwić udzielenie pomocy i zagwarantować sobie bezpieczeństwo.
- Wiedzy o podstawowych narzędziach do udzielania pomocy, takich jak zestawy pierwszej pomocy dla zwierząt oraz jak korzystać z dostępnych w domu przedmiotów.