wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Znakomity pisarz Marek Krajewski kandydatem do tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia (SZCZEGÓŁY)

Znakomity pisarz Marek Krajewski kandydatem do tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia (SZCZEGÓŁY)

Robert Migdał,

Na zdjęciu pisarz Marek Krajewski FOT. Radosław Kaźmierczak/wyd. Znak
Na zdjęciu pisarz Marek Krajewski

- To dla mnie wielki zaszczyt – stwierdza Marek Krajewski, znany i ceniony wrocławski pisarz, autor kryminałów o Eberhardzie Mocku, których akcja dzieje się w przedwojennym Wrocławiu. Krajewski ma zostać tegorocznym Honorowym Obywatelem Wrocławia. Taki wniosek do Rady Miejskiej Wrocławia złożyli dziś Jacek Sutryk – prezydent Wrocławia oraz Sergiusz Kmiecik – przewodniczący Rady Miejskiej.

Reklama

– Wybór Marka Krajewskiego na tegorocznego Civitate Wratislaviensi Donatus jest dla nas bardzo naturalny – mówi Jacek Sutryk. Cztery lata temu najważniejszy wrocławski tytuł otrzymała późniejsza noblistka, Olga Tokarczuk.

- Chcemy nagrodzić kolejną osobę mocno związaną z kulturą, która poprzez literaturę rozsławia Wrocław, jego mieszkańców i historię miasta. Pan Marek Krajewski niejednokrotnie przez lata udowodnił, że potrafi to wspaniale robić, a w swoich książkach zawarł bogatą i ciekawą, a często nieznaną dotąd czytelnikom, historię naszego miasta – uzasadnia wybór kandydata prezydent Wrocławia.

Mock na teatralnych deskach Wrocławia

Marek Krajewski to jeden z najpopularniejszych i najbardziej poczytnych polskich autorów prozy. Wszystkie jego powieści zostały sprzedane w nakładzie 1,5 miliona egzemplarzy oraz przetłumaczone aż na 20 języków. Dodatkowo, na motywach powieści Krajewskiego, Teatr Capitol wystawia musical pt. Mock. Czarna burleska, który został odegrany ponad 70 razy. Wcześniej Wrocławski Teatr Współczesny wystawiał sztukę opowiadającą o Eberhardzie Mocku. Mock był też bohaterem jednego Teatrów Telewizji (zdjęcia kręcono w Hali Stulecia) 

Ostatnio swoją premierę miał też serial TVP „Erynie” nakręcony na podstawie książek Marka Krajewskiego  (część zdjęć była realizowana we Wrocławiu).

- Honorowe obywatelstwo Wrocławia, mojego rodzinnego miasta, którego przeszłości (i niemieckiej, i polskiej) poświęciłem wiele powieści, to dla mnie wielki zaszczyt. Z radością przyjąłem wiadomość, jaką przekazał mi kilka dni temu Pan Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, iż zostaje wszczęta formalna procedura przyznania mi tego zaszczytnego tytułu. Civitate Wratislaviensi Donatus to w ukochanym przeze mnie języku starożytnych Rzymian znaczy „obdarowany obywatelstwem Wrocławia“. Za ten dar in spe jestem już teraz ogromnie wdzięczny – komentuje nominację Marek Krajewski.

Nie tylko Mock, ale i Popielski…

Przypomnijmy, że wrocławski pisarz jest nie tylko autorem cyklu książek o Eberhardzie Mocku, ale także serii powieści o komisarzu Edwardzie Popielskim, której akcja osadzona jest w przedwojennej Polsce: Lwowie, Warszawie, Wilnie...

Mam nadzieję, że kandydatura Marka Krajewskiego spotka się z jednogłośnym poparciem radnych miejskich Wrocławia. To kandydatura bezsprzecznie apolityczna. Pisarz o uznanej renomie, który swoją twórczością przyczynia się do promocji Wrocławia i jego historii na całym świecie
Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia

Rajcowie będą głosować nad wyborem tegorocznego Honorowego Obywatela Wrocławia podczas kwietniowej sesji. Uroczystość przyznania tytułu odbędzie się jak co roku 24 czerwca – w święto Wrocławia.

Kim jest Marek Krajewski. Przeczytajcie

Marek Krajewski (ur. 4 września 1966 we Wrocławiu) – polski pisarz i filolog klasyczny, specjalista w zakresie językoznawstwa łacińskiego, doktor nauk humanistycznych, były wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego.  latach 1985–1991 studiował filologię klasyczną na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1992 uzyskał magisterium, a w 1999 obronił rozprawę doktorską pt. Prozodia greckich zapożyczeń u Plauta. Pracował jako bibliotekarz, sprzedawca, magazynier, a od 1992 jako asystent w Instytucie Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, później jako adiunkt i starszy wykładowca. Od 2007 zawodowo trudni się pisarstwem.

Jest autorem kryminałów o Eberhardzie Mocku, pracowniku wrocławskiego Prezydium Policji. Na serię wydawaną od 1999 składa się jak dotychczas trzynaście tomów, a także cyklu o Edwardzie Popielskim – komisarzu pracującym m.in. w międzywojennym Lwowie (11 książek).

Wkład Krajewskiego w promocję miasta w jego twórczości został uhonorowany w czerwcu 2008, gdy pisarz został wybrany Ambasadorem Wrocławia. 21 października 2015 roku został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Marek Krajewski zdobył także niemiecką Nagrodę im. Georga Dehio (Georg-Dehio-Buchpreis) za twórczość literacką (2016), a w 2019 odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl