wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Co to jest jodek potasu? Jak i kiedy go stosować? Kto nie powinien go przyjmować? [RADZIMY]
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu widać tabletki z jodkiem potasu fot. shutterstock
Na zdjęciu widać tabletki z jodkiem potasu

Każdy Polak ma otrzymać tabletki z jodkiem potasu w momencie zagrożenia radioaktywnego na terenie naszego kraju. Jego zażycie ma nas ochronić przed ewentualnym zachorowaniem, w przyszłości, na raka tarczycy – taką informację otrzymaliśmy m.in. od rządzących i lekarzy. O tym, czym jest jodek potasu, czy można go przyjmować profilaktycznie oraz kto powinien go unikać mówi prof. dr n. med. Marek Bolanowski, wojewódzki konsultant ds. endokrynologii.

Reklama

Jodek potasu – co to jest?

Prof. dr n. med. Marek Bolanowski, wojewódzki konsultant ds. endokrynologii: – Jest to sól, którą podajemy np. pacjentom z niedoborem jodu. Jodek potasu jest bezpieczny – podawany jest nawet kobietom w ciąży, kobietom karmiącym.

Ale to są dawki tysiąc razy mniejsze niż te, jakie stosuje się w celu zabezpieczenia tarczycy przed nieprawidłowościami wynikającymi z promieniowania, jeśli doszłoby do jakiejś awarii, uszkodzenia reaktora atomowego…

– To prawda. Jeśli - w momencie zagrożenia - różne izotopy przedostałyby się do powietrza i taka chmura radioaktywna, z tym jodem radioaktywnym, mogłaby dojść do nas, wtedy osoby, które byłyby narażone na ekspozycje nim - jeżeli nie zostaną odpowiednio zabezpieczone - są zagrożone wystąpieniem raka tarczycy. W przyszłości, oczywiście...

Warto wtedy, profilaktycznie, tylko w tej konkretnej sytuacji, przyjąć odpowiednią, dużą dawkę jodku potasu.

– Światowa Organizacja Zdrowia i nasze Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne zalecają przyjmowanie dużej dawki stabilnego jodu od 24 godzin przed spodziewaną ekspozycją do - powiedzmy - 8 godzin po ekspozycji, żeby zabezpieczyć się przed niekorzystnym wpływem izotopu promieniotwórczego na tarczycę w aspekcie ochrony przed rakiem tarczycy.

Wszyscy powinni go zażyć? Niezależnie od wieku?

– W tym przypadku, im młodsza jest osoba, tym bardziej jest zagrożona. Dlatego dzieci, młodzież, kobiety w ciąży koniecznie powinni przyjąć jodek potasu w sytuacji zagrożenia. W niektórych zaleceniach zagranicznych - naukowych - nie zaleca się podawania jodku potasu osobom po czterdziestce, a już osoby powyżej 60. roku życia nie są kwalifikowane do tej profilaktyki.

Dlaczego?

– Bo osoby po 60. roku życia mogą mieć różne inne stany chorobowe i np. taki jod podany starszej osobie, w dużej dawce, może wywołać nadczynność tarczycy, która z kolei może powodować migotanie przedsionków i groźne dla życia powikłania tego migotania.

Tę dawkę, konieczną do zażycia w razie promieniowania, można kupić w aptece?

– Apteki, raczej na co dzień, nie prowadzą sprzedaży jodku potasu w takim stężeniu. Poza tym, po co go kupować, skoro jodek będzie dostępny bezpłatnie – w chwili zagrożenia – w specjalnych punktach w mieście, w szkołach.

Zażyć dużą dawkę jodku potasu można tylko w razie zagrożenia, czy też można go w dużym stężeniu stosować tak codziennie, „na zapas”?

– Jeżeli byśmy chcieli go codziennie stosować, profilaktycznie, to byłoby duże ryzyko wystąpienia zaburzeń funkcji tarczycy. To jest potężna dawka, tysiąc razy większa od tej, którą stosuje się w suplementacji codziennej.

Są jakieś przeciwwskazania do stosowania jodku potasu?

– Nie powinny go przyjmować osoby, które mają nadczynność tarczycy, ale też osoby, które mają np. choroby dermatologiczne – zapalenie skóry, pęcherze na skórze, zapalenie naczyń. No i oczywiście osoby, które są uczulone na jodek potasu. Dlatego warto skonsultować ze swoim lekarzem rodzinnym - dużo wcześniej - czy korzyści z zażycia jodku potasu będą większe niż ewentualne ryzyko zagrożeń.

Rozmawiał Robert Migdał

Kim jest profesor Marek Bolanowski? Przeczytaj!

Prof. Marek Bolanowski jest szefem Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej we Wrocławiu. To specjalista chorób wewnętrznych i endokrynologii. Jest wojewódzkim konsultantem ds. endokrynologii.

Jak dawkować tabletki z jodkiem potasu, w razie zagrożenia?

  • Noworodki i niemowlęta – 12,5 mg (dawka jednorazowa), czyli 1/4 tabletki.
  • Dzieci od miesiąca do 3 lat – 25 mg (dawka jednorazowa), czyli 1/2 tabletki.
  • Dzieci od 3 do 12 lat – 50 mg (dawka jednorazowa), czyli 1 tabletka.
  • Dzieci powyżej 12 lat i osoby dorosłe – 100 mg (dawka jednorazowa), czyli 2 tabletki.
  • Kobiety w ciąży i karmiące piersią – 100 mg (dawka jednorazowa), czyli 2 tabletki.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl