wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Inwestycje
  4. Koparki na policji przy Trzemeskiej. Czy to początek rozbiórki komisariatu Wrocław-Stare Miasto?
Kliknij, aby powiększyć
Komisariat Wrocław-Stare Miasto, korony drzew, pojazdy i ludzie na rozkopanej, ogrodzonej działce Tomasz Hołod
Komisariat Wrocław-Stare Miasto, korony drzew, pojazdy i ludzie na rozkopanej, ogrodzonej działce

Mundurowi przygotowują się do wyburzania budynku przy ulicy Trzemeskiej i do budowy nowego komisariatu Wrocław-Stare Miasto. Będzie w nim pracować ponad 300 osób, wśród nich policjanci dzielnicowi, kryminalni i śledczy.

Reklama

Wniosek o rozbiórkę komisariatu Wrocław-Stare Miasto, który mieści się w bloku pod adresem ul. Trzemeska 12, wpłynął do urzędu miejskiego w końcówce ubiegłego roku. Na przełomie maja i czerwca na ogrodzoną działkę wjechały koparki. Nie jest to jednak początek wyburzania. — Prace porządkowe — informuje aspirant sztabowy Łukasz Dutkowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Nowy komisariat zacznie działać za kilka miesięcy

Prędzej czy później stary budynek zrównają z ziemią, a w jego miejscu wybudują nowy. Policjanci i wykonawca (spółka Climamedic) umowę podpisali w listopadzie 2022 roku i ustalili wstępny termin realizacji zadania na 20 miesięcy. Cała inwestycja kosztuje ponad 112,5 milionów złotych.

W budynku oprócz komisariatu znajdzie się siedziba zarządu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). — Obiekt powstanie w technologii budownictwa modułowego 3D i jest to obecnie największa tego typu inwestycja budowlana w polskiej policji — poinformował kilka miesięcy temu asp. szt. Łukasz Dutkowiak.

W czteropiętrowym obiekcie pracować będzie około 200 policjantów (kierowników, dyżurnych, dzielnicowych oraz z wydziałów: prewencji, kryminalnego, dochodzeniowo-śledczego), a także ponad 100 funkcjonariuszy i pracowników zarządu CBZC. Interesanci dojadą do nowego komisariatu bezpośrednio z ulicy Legnickiej. Policja przewiduje, że zacznie on działać na przełomie 2023 i 2024 roku.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Wizualizacja nowego komisariatu Wrocław-Stare Miasto</p> Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu
Wizualizacja nowego komisariatu Wrocław-Stare Miasto

Stary budynek nie nadaje się do remontu

Komenda wojewódzka jest zarządcą działki przy Trzemeskiej od 1999 roku. Budynek komisariatu Wrocław Stare-Miasto powstał w latach siedemdziesiątych i nie był do tej pory gruntownie modernizowany. Policja oceniła, że względu na jego lokalizację, konstrukcję i układ architektoniczny pomieszczeń nie nadaje się do rozbudowy. — Byłoby to nieuzasadnione także z powodów ekonomicznych, mając na uwadze stan techniczny obiektu oraz założenia planistyczne w aspekcie między innymi istniejących ciągów komunikacyjnych. W związku z tym podjęto decyzję o budowie całkiem nowego obiektu — argumentował Łukasz Dutkowiak.

Budowa komisariatu Wrocław-Stare Miasto wraz siedzibą wrocławskiego Zarządu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości jest bardzo ważnym przedsięwzięciem i jedną z priorytetowych policyjnych inwestycji na Dolnym Śląsku.
Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu

Policja twierdzi, że głównym celem budowy jest bardziej efektywny i bezpośredni kontakt mieszkańców z policjantami. Nowy komisariat to także lepsze warunki pracy dla funkcjonariuszy i innych osób.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl