Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

3. Wiadomości z regionu
  4. Tragiczny tydzień na górskich szlakach w Karkonoszach. Nie żyją dwie osoby. GOPR-owcy apelują o ostrożność
Akcja ratunkowa GOPR w Karkonoszach Grupa Karkonoska GOPR / FB
Akcja ratunkowa GOPR w Karkonoszach

Poprzedni weekend był wyjątkowo tragiczny w Karkonoszach. Młoda kobieta zginęła w okolicy Wielkiego Śnieżnego Kotła, a 58-letni mężczyzna dostał zawału i zmarł na szlaku. Ratownicy z Karkonoskiej Grupy GOPR apelują, aby dobrze przygotować się do wyprawy w góry i zachować ostrożność.

Tragiczny tydzień w Karkonoszach. W sobotę w rejonie Wielkiego Śnieżnego Kotła ratownicy z Karkonoskiej Grupy GOPR znaleźli ciało 38-latki. Najprawdopodobniej kobieta spadła z punktu widokowego na krawędzi Kotła.

O jej zaginięciu zawiadomiła właścicielka kwatery, u której zatrzymała się mieszkanka podwarszawskiej miejscowości.

Natomiast w czwartek, 25 maja, GOPR-owcy zostali zawiadomieni o zasłabnięciu mężczyzny na szlaku pomiędzy Twarożnikiem a Czeską Budką. 58-latkowi próbowali pomóc turyści, a potem ratownicy z GOPR i wreszcie ekipa Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, którego śmigłowiec został wezwany na miejsce. Niestety, u mężczyzny doszło do zatrzymania krążenia i nie udało się go uratować.

Na szlaku urazy, złamania, skręcenia

W sumie w weekend ratownicy GOPR prowadzili aż dziewięć działań ratunkowych, pomogli:

• wspinaczowi w Górach Izerskich, który doznał urazu głowy i prawdopodobnie złamania ręki;
  • dzieciom z urazami głowy, które były efektami upadków;
  • turystce z urazem miednicy, która nie była w stanie samodzielnie kontynuować wycieczki. Konieczne była jej ewakuacja z grzbietu Karkonoszy;

• turystom, którzy z powodu urazów nóg nie mogli samodzielnie zejść z góry Grodna, czarnego szlaku w pobliżu Kopy oraz rejonu schroniska pod Łabskim Szczytem.

GOPR-owcy apelują: sprawdź pogodę, naładuj telefon

GOPR-owcy i pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego przypominają o żelaznych zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w górach bez względu na porę roku. Najważniejsze to:

• zaplanuj i zapoznaj się z trasą wycieczki przy pomocy mapy. Dostosuj jej trudność i długość do możliwości wszystkich uczestników wędrówki;
  • sprawdź prognozę pogody dla rejonu, w który się wybierasz. Korzystaj z komunikatów na stronie GOPR.
  • pobierz aplikację RATUNEK i ZACHRANKA na telefon komórkowy – w razie problemów polscy i czescy ratownicy będą mogli Cię odszukać i udzielić pomocy;

• zapisz w telefonie ważne numery telefonów;
  • zanim wyjdziesz w góry upewnij się, że Twój telefon komórkowy jest naładowany. Zabierz power bank;
  • w miejscu noclegu (np. schronisku) lub u znajomych zostaw informację o planowanej trasie i godzinie powrotu;
  • nie wędruj sam;
  • na wycieczkę wyruszaj wcześnie rano. Zaplanuj krótszy wariant trasy na wypadek pogorszenia się pogody.
  • poruszaj się tylko po oznakowanych i otwartych szlakach.
Źródło: materiały prasowe