wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

27°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 14:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta obchodzi 40-lecie

Towarzystwo im. św. Brata Alberta obchodzi 40-lecie. Nie sposób zliczyć osób, którym pomogło

Data publikacji: Autor:

Kliknij, aby zobaczyć galerię
Tłum ludzi siedzących podczas uroczystych obchodów 40-lecia Koła Wrocławskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, 24 listopad 2023 (zdjęcie główne), wizerunek św. Brata Alberta - obraz, który prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podarował Towarzystwu z okazji 40-lecia działalności  (zdjęcie w kółku) Oleksandr Poliakovsky
Tłum ludzi siedzących podczas uroczystych obchodów 40-lecia Koła Wrocławskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, 24 listopad 2023 (zdjęcie główne), wizerunek św. Brata Alberta - obraz, który prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podarował Towarzystwu z okazji 40-lecia działalności (zdjęcie w kółku)

W tym roku Koło Wrocławskie Towarzystwa im. św. Brata Alberta obchodzi 40-lecie swojej działalności. Działacze organizacji, jej przyjaciele i beneficjenci spotkali się w piątek 24 listopada z władzami Wrocławia, aby świętować jubileusz. Najbardziej zasłużeni otrzymali z rąk prezydenta miasta Jacka Sutryka medale Merito de Wratislavia.

Reklama

Zaczęło się na schodach wrocławskiego seminarium duchownego, gdzie brat Jerzy Adam Marszałkowicz był furtianinem (klucznikiem) portierni seminaryjnej. Przychodzili do niego ludzie bezdomni, ubodzy, alkoholicy, prosząc o wsparcie. I on się nimi zajmował.

Od pomocy doraźnej do sieci schronisk dla osób w kryzysie bezdomności

Już na początku lat 70. XX wieku brat Jerzy Adam Marszałkowicz bezskutecznie starał się o budynek na schronisko dla potrzebujących. W listopadzie 1981 roku założył Towarzystwo Pomocy im. Adama Chmiełowskiego (później organizacja zmieniła nazwę na obecną) i jeszcze tego samego roku opuścił seminarium.

Zamieszkał w pierwszym schronisku Towarzystwa przy ul. Lotniczej. W następnych latach Towarzystwo zakładało kolejne schroniska.

Wyodrębnienie Koła Wrocławskiego

Koło Wrocławskie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta powstało w maju 1983 roku, przejmując schronisko przy ul. Lotniczej oraz w Szczodrem.

Z ziarnka gorczycznego zasianego we Wrocławiu rozrosło się obecnie wielkie drzewo, dające schronienie wielu nieszczęśliwym ludziom.
Jerzy Adam Marszałkowicz

W tym roku koło obchodzi jubileusz 40-lecia istnienia.

Obchody jubileuszowe

W piątek 24 listopada działacze i przyjaciele Towarzystwa spotkali się z władzami miasta w Dolnośląskim Centrum Filmowym, aby wspólnie uświetnić 40-lecie działalności organizacji.  

– Minęło 40 lat, a misja Towarzystwa jest wciąż taka sama: nieść pomoc ludziom, którzy tej pomocy potrzebują, ludziom w kryzysie bezdomności – mówi Rafał Peroń, prezes Koła Wrocławskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Podziękowania za współprace z miastem złożyła Małgorzata Sieńczyk. Jak powiedziała prezeska Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, Wrocław to miasto, z którym dobrze się współpracuje. Jest otwarte i obdarza zaufaniem organizacje pożytku publicznego, które proponują nowatorskie działania wspierające ludzi potrzebujących pomocy.

<p>Obchody 40-lecia Koła Wrocławskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, 24 listopad 2023. Jacek Sutryk i Bohdan Aniszczyk wręcza medal medal&nbsp;Jolancie Kamińskiej.</p> Oleksandr Poliakovsky
Obchody 40-lecia Koła Wrocławskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, 24 listopad 2023. Jacek Sutryk i Bohdan Aniszczyk wręcza medal medal Jolancie Kamińskiej.

Medale Merito de Wratislavia

Głos zabrał również prezydent Wrocławia:

– Kwestie związane z bezdomnością należy zakwalifikować do tak zwanych starych problemów społecznych. A to oznacza, że one były, są i, z dużym prawdopodobieństwem, będę. Naszym zadaniem jest zadbać, aby skala tego problemu była mniejsza – powiedział Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Chciałbym wam serdecznie podziękować za waszą pracę. Wrocław jest dumny, że taka organizacja tak pięknie rozwinęła się w naszym mieście.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Po przemówieniach prezydent Wrocławia przyznał medale Merito de Wratislavia. Wśród nagrodzonych jest Jolanta Kamińska, najstarsza stażem wolontariuszka Towarzystwa, Tadeusz Kirejczyk, najstarszy stażem etatowy pracownik, kierownik schroniska w Szczodrem, Wanda Kozaczyńska oraz ks. Aleksander Rodecki.

Schroniska Brata Alberta. Pomoc dla bezdomnych

Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta we Wrocławiu prowadzi dwa schroniska i jedną noclegownię dla mężczyzn, schronisko dla kobiet i ogrzewalnię koedukacyjną. 

Miasto Wrocław finansuje w całości wynikające z ustawy zadania prowadzenia placówek dla osób w kryzysie bezdomności.

Natomiast fundusze na dodatkowe projekty, potrzeby i działania są zbierane od sponsorów, a także podczas kwest i kiermaszy. W tym roku koszty działania pokrywane przez miasto i koszty działań dodatkowych to w sumie ok. 7 milionów 800 tysięcy zł.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama