wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Edukacja
  4. Aktualności z edukacji
  5. To nie jest łatwy zawód. Nauczyciele w sobotę obchodzą swoje święto
Kliknij, aby powiększyć
Nauczycielka w klasie z uczniami, zdjęcie ilustracyjne materiały prasowe UMW
Nauczycielka w klasie z uczniami, zdjęcie ilustracyjne

Kobieta w średnim wieku pracująca w kilku szkołach i będąca w grupie pedagogów dyplomowanych - tak w wielkim skrócie można scharakteryzować statystycznego wrocławskiego nauczyciela. W sumie we Wrocławiu jest ich ponad 11,3 tys. 14 października obchodzą swoje święto.

Reklama

Wiem, że w obecnych czasach bycie nauczycielem nie jest zadaniem łatwym. Często spotykam się z nimi w szkołach czy przedszkolach i widzę, z jakim poświęceniem i pasją wypełniają swoją misję. We Wrocławiu mamy naprawdę wspaniałych nauczycieli i dyrektorów placówek, z czego jestem niezwykle dumny. Dziękuję im za wysiłek, jaki wkładają w pracę z dziećmi i młodzieżą
podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

We wszystkich wrocławskich placówkach oświatowych pracuje ponad 11,3 tys. nauczycieli. Ponad 5,2 tys. to nauczyciele dyplomowani, 2,8 tys. mianowani, a 3,2 tys. to osoby zaczynające pracę w tym zawodzie (bez stopnia awansu). Ale potrzebnych jest dużo więcej.

Brakuje ponad 750 nauczycieli

Od kilku lat w Polsce, jak i we Wrocławiu brakuje nauczycieli. To dla samorządu ogromne wyzwanie, które wymaga zmian systemowych.

Obecnie we wrocławskich szkołach i przedszkolach wolnych jest ponad 750 etatów (najwięcej, bo blisko 350 w szkołach podstawowych). Brakuje przede wszystkim nauczycieli przedmiotów ścisłych i zawodowych, pedagogów, psychologów, opiekunów świetlic oraz nauczycieli wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego.

– Wielu odeszło na emeryturę, przekwalifikowało się i zmieniło zawód. A młodzi nie za bardzo chcą pracować w szkołach. Na co przede wszystkim wpływ mają niskie zarobki – mówi Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu. – Dlatego dyrektorzy cały czas poszukują pracowników m.in. wśród emerytowanych nauczycieli oraz studentów za zgodą kuratorium ¬– dodaje.

Ogólnie - w porównaniu z rokiem ubiegłym (2022/2023) - liczba wakatów w placówkach oświatowych nieznacznie się zmniejszyła. Wyjątek to szkoły ponadpodstawowe, w których braki kadrowe są większe niż rok temu. Wynika to m.in. z faktu, że po raz kolejny do klas pierwszych poszło 1,5 rocznika. To wymusiło otwarcie w szkołach ponadpodstawowych dodatkowych oddziałów, a co za tym idzie potrzebę zatrudnienia większej liczby nauczycieli. Skompletowanie kadry było i jest jednym z najtrudniejszych zadań dyrekcji.

– Cały czas poszukuję jeszcze nauczyciela chemii oraz wychowania do życia w rodzinie. Całe szczęście nauczycieli przedmiotów zawodowych mam wszystkich, z czego jestem niezwykle zadowolona – podkreśla Małgorzata Fuglewicz, dyrektorka Technikum nr XV we Wrocławiu. – Oczywiście część pedagogów pracuje w godzinach ponadwymiarowych. Zatrudniłam też kilku nauczycieli na ponad 1,5 etatu, oczywiście za ich zgodą – dodaje.

Wynagrodzenia nauczycieli

We Wrocławiu nauczyciel początkujący otrzymuje średnio ok. 5,2 tys. złotych brutto, mianowany ok. 6,4 tys. złotych brutto, a dyplomowany ok. 8,3 tys. złotych brutto. Przy czym, w skład wynagrodzenia wchodzą: minimalna stawka wynagrodzenia zasadniczego, którą określa Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz dodatki (np. funkcyjny, motywacyjny, za warunki pracy), których regulamin przyznawania, w formie uchwały, podejmuje Rada Miejska.

Nagrody i wyróżnienia dla nauczycieli

W tym roku prezydent Wrocławia przyznał dyrektorom i nauczycielom 205 nagród pieniężnych za znaczące osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze - w wysokości 7,2 tys. złotych brutto dla każdej z nagrodzonych osób. Wystąpiono też o przyznanie Nagrody Ministra Edukacji i Nauki dla 7 dyrektorów oraz Nagrody Dolnośląskiego Kuratora Oświaty dla 15 dyrektorów.

Rekordowe pieniądze z miasta na edukację

W tym roku miasto Wrocław na edukację przeznacza ponad 2 mld złotych (to ok. 33% wszystkich wydatków), przy czym pieniądze z budżetu centralnego pokrywają zaledwie połowę wydatków na oświatę. Oznacza to, że do rządowej subwencji edukacyjnej miasto dopłaca nawet miliard złotych.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl