wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Mistrzyni biologii Olivia Dycewicz podpowiada nauczycielom: Po pierwsze, nie nudzić
Kliknij, aby powiększyć
Olivia Dycewicz, nauczycielka biologii. Na zdjęciu młoda uśmiechnięta kobieta siedzi przy biurku J_Kocurczarny / archiwum prywatne
Olivia Dycewicz, nauczycielka biologii. Na zdjęciu młoda uśmiechnięta kobieta siedzi przy biurku

Kluczem do skutecznego nauczania są różnorodność, emocje i pomysłowość – mówi Olivia Dycewicz, nauczycielka biologii i promotorka wiedzy o przyrodzie, doradca metodyczny we Wrocławskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Reklama

Energią życiową i entuzjazmem w działaniu Olivia Dycewicz mogłaby obdzielić kilka osób. Na co dzień uczy biologii w Dwujęzycznej Szkole Podstawowej ATUT, jest również doradcą metodycznym we Wrocławskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli, gdzie prowadzi warsztaty i szkolenia dla biologów i przyrodników, uczących w szkołach.

Ważna część aktywności zawodowej młodej wrocławianki to działania promujące skuteczne uczenie się i wiedzę dotyczącą przyrody. Na FB prowadzi profil Mistrz Biologii - Olivia Dycewicz. Tam i na innych platformach można zobaczyć jej autorskie pomoce dydaktyczne, gry i scenariusze lekcji przydatne w skutecznym nauczaniu biologii.

Od tego roku część wrocławskich uczniów może się też uczyć z podręczników „Biologia bez tajemnic”, wydawnictwa WSiP, którego Dycewicz jest współautorką.

Na lekcji musi być ciekawie i różnorodnie, jeśli chodzi o formę podawania wiedzy. Nie raz będzie to quiz, innym razem praca nad artykułem naukowym lub gra z wieloma poziomami do przejścia i nagrodami.Zwracam uwagę na różnorodność, bo nawet najciekawsza metoda - jeśli będzie powtarzana - znudzi uczniów. Kiedy dzieci mają cały czas aktywności, które ich angażują, to ciekawa dla nich będzie nawet lekcja wykładowa lub tworzenie własnej notatki.
Olivia Dycewicz, Mistrz Biologii

Nastoletnia nauczycielka

Nauczanie to dla Olivii Dycewicz zawód i pasja. W rodzinie nie miała pedagogów, mama widziała ją w roli lekarki.

- A ja od podstawówki lubiłam pomagać innym w nauce. Od zawsze miałam do tego talent, koleżankom i kolegom umiałam w jasny sposób wyjaśnić najtrudniejsze zagadnienia, nie tylko z biologii. Byłam w tym tak skuteczna, że niektórzy dostawali lepsze oceny niż ja. Dawało mi to dużo satysfakcji - wspomina z uśmiechem.

Na studiach (biologia z chemią, specjalizacja nauczycielska) na Uniwersytecie Wrocławskim była jedną z założycielek Studenckiego Koła Naukowego Nauczycieli „Sowa”, którym opiekował się (i opiekuje nadal) prof. Józef Krawczyk.

Profesor Józef Krawczyk ma gigantyczny entuzjazm. Pokazywał nam, że najważniejszy jest uczeń i mamy zrobić tak, żeby uczeń chciał się uczyć. Zarazić go pasją, ale też być uważnym na jego własne pasje. Później zobaczyłam, że takie podejście ma doskonałe odzwierciedlenie w rzeczywistości, bo nawiązuje się relacje między nauczycielem a uczniami, które są niesamowicie ważne.
Olivia Dycewicz, Mistrz Biologii

Z przyjaciółmi z koła naukowego organizowali setki zajęć dla dzieci w różnych typach szkół. Koło nadal oferuje warsztaty, lekcje, pokazy. 

Nie lubię się nudzić

Już wtedy odrzuciła dominujący w polskich szkołach schemat: podręcznik - zeszyt ćwiczeń - zeszyt ucznia.

Olivia Dycewicz: - Zaczęłam szukać, jak można pracować inaczej. Trafiłam na grupę SuperBelfrzy i tam zobaczyłam, że bez tradycyjnego modelu da się zrobić świetne rzeczy i uczniowie także na tym więcej korzystają. Ja mam tak, że szybko się nudzę. To też mnie napędza, żeby robić lekcje różnorodne. Umarłabym z nudów, gdybym miała robić ciągle to samo, dlatego cały czas szukam, kombinuję, odkrywam i sprawdzam, jak coś działa.

Podczas lekcji wykorzystuje nowoczesne technologie, np. rozszerzoną rzeczywistość (tu przydają się różne aplikacje na smartfony), a niektóre lekcje prowadzi w sali komputerowej, aby uczniowie mogli używać programów takich jak canva czy google jamboard. Ale nowoczesne technologie to nie wszystko.

- Często mamy lekcje na dworze, a zamiast sprawdzianów potrafię zadać np. napisanie bajki o przygodach czerwonej krwinki, czy przeprowadzenie doświadczenia i stworzenie do niego raportu. Wszystko to oczywiście na lekcjach, nie zadaję zadań domowych – opowiada wrocławianka.

W szkole ATUT, w której pracuje Dycewicz, godzinę w tygodniu nauczyciele zespołów przedmiotowych (w tym przypadku to zespół przyrodniczy) przeznaczają na spotkanie, aby wymienić się spostrzeżeniami i doświadczeniami.

- Podrzucamy sobie pomysły na lekcje, wykorzystywane metody, które się sprawdziły, gry i scenariusze – wylicza. Myślę, że bardzo ważna w tej pracy jest wymiana doświadczeń i dobrych praktyk. W ten sposób możemy się cały czas wspierać, ale też rozwijać.

Biolożka jest cenionym doradcą metodycznym we Wrocławskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Prowadzi warsztaty i szkolenia dla pedagogów prowadzących lekcje biologii.

Przekrój wiekowy nauczycieli, którzy przychodzą do mnie na warsztaty, jest ogromny, od takich z kilkudziesięcioletnim stażem, po osoby na początku drogi zawodowej. Przychodzą z zaciekawieniem, które wynika z możliwości wymiany pomysłów i doświadczeń. Gdy spotykają się doświadczenie, entuzjazm, nowoczesne technologie i metody papierowe, pojawia się fantastyczna baza nowych pomysłów na poprowadzenie zajęć, a to daje mi dużo satysfakcji.
Olivia Dycewicz, Mistrz Biologii

Co jest miarą sukcesu pedagogicznego?

- Podziękowanie ucznia za ciekawą lekcję. Albo informacja, że przyczyniłam się do dobrego wyniku w konkursie przedmiotowym - mówi Olivia Dycewicz. - Dostałam także e-maila od byłego ucznia, który pochwalił się, że dostał się na studia lekarskie. Napisał, że zainteresowanie biologią, a potem medycyną, wykiełkowało na moich lekcjach. Dla mnie taka opinia była jak wiatr w żagle.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl