4. To już za 26 lat. Jakiego Wrocławia chcemy w 2050 roku?
Warsztaty w barze Barbara. Fot. UMW
Warsztaty w barze Barbara.

W jakim kierunku ma się rozwijać Wrocław? Jakim miastem powinien być za ćwierć wieku, aby dobrze się w nim żyło? Co jest, a co będzie wyróżnikiem Wrocławia za trzy dekady? Takim zagadnieniom poświęcone były warsztaty, w których uczestniczyli naukowcy, przedsiębiorcy, społecznicy i – co w tym kontekście bardzo ważne – młodzież.

Jesteśmy trakcie tworzenia strategii rozwoju Wrocławia do 2050 roku. Mamy już dużo materiału z konsultacji, warsztatów czy analiz i wszystkie te rzeczy są bardzo ważne. Ale szukamy czegoś, na co postawimy, jakiegoś wyróżnika, który ułatwi nam dokonywanie wyborów, bo wszystkiego nie zrobimy. Zależy nam na różnych punktach widzenia, dlatego na warsztatach spotkali się przedstawiciele różnych środowisk, w tym młodzi mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia.
Marzena Horak, dyrektorka Biura Strategii Miasta w Urzędzie Miejskim Wrocławia

Uczestnicy warsztatów spotykali się przez dwa dni w barze Barbara. Podzieleni na grupy pracowali nad różnymi zagadnieniami przy kilku stolikach, aby na zakończenie wspólnie przedyskutować wnioski, do których doszli.

Jestem tu, bo zależy mi na tym, aby Wrocław się rozwijał. Kocham moje miasto, utożsamiam się z nim. Co prawda nie wiem, czy tu zostanę czy też moja przyszła praca zwiąże mnie z innym miejscem, ale chcę, aby wrocławianom za kilkadziesiąt lat żyło się tu dobrze.
Victoria Malec, uczennica Technikum nr 1

Victorię można określić mianem zaangażowanej. Działa w samorządzie swojej szkoły, udziela się w Kongresie Młodzieży Wrocławia. Jak mówi, takie spotkania, jak warsztaty w Barbarze, są inspirujące. - Poznaję nowych ludzi i ich spojrzenie na różne kwestie, słucham ich argumentów. Mam wpływ na rozwój miasta, ale sama też się rozwijam – mówi Victoria.

Żyję, obserwuję, zmieniam – w trzech słowach swoją motywację do udziału w warsztatach wyjaśnia Wojciech Wodo, który reprezentuje jednocześnie świat nauki i biznesu.

Nie jestem w stanie przesunąć jeziora i w to miejsce postawić góry, jednak nawet małe ruchy są w stanie w przyszłości wywołać pożądane zmiany. Jestem związany z Wrocławiem i chcę tu pozostać. Jednak, jeśli miasto zmieniłoby się w sposób dla mnie nieakceptowalny, musiałbym się z niego wyprowadzić. A tego bym nie chciał. Dlatego wolę teraz, na takich spotkaniach, nadawać zmianom odpowiedni kierunek.
Wojciech Wodo, pracownik Politechniki Wrocławskiej, właściciel firmy konsultingowej

Wyniki warsztatów zostaną wykorzystane w dalszych pracach nad strategią, której etap analityczno-projektowy potrwa do końca maja.