Seria „Kamienice” to wrocławski fenomen. Punktem wyjścia dla cyklu książek są audycje dziennikarki radiowej Joanny Mielewczyk. Co tydzień na antenie radia RAM przedstawia wrocławian, którzy ze wspomnień, dokumentów, opowieści zasłyszanych od swoich rodziców, krewnych i przyjaciół odtwarzają Wrocław sprzed kilkudziesięciu lat. Bohaterami części z nich są / byli również mieszkańcy Breslau.
Składają się one na arcyciekawy zestaw opowiadanych obrazów z historii stolicy Dolnego Śląska. Wybrane historie znakomita dziennikarka spisała, zredagowała, obudowała archiwalnymi zdjęciami i włożyła do trzech tomów „Kamienic”.
„Kamienice 4”: Opowieści o miejscach, których nie ma
Przygotowanie kolejnej książki cyklu Mielewczyk powierzyła Piotrowi Lisowi (chociaż miał on olbrzymi udział i przy powstaniu poprzednich). Historyk, genealog, znawca przeszłości Wrocławia i specjalista w zakresie badań nad dokumentami wybrał nową perspektywę w doborze materiałów do „Kamienice 4”. Strategię zapowiada już podtytuł: to opowieści, o miejscach, których nie ma.
To stawia przed czytelnikami olbrzymie zadanie: muszą je sobie wyobrazić. W formie wsparcia Piotr Lis podrzuca dziesiątki dokumentów, ogłoszeń, artykułów oraz zdjęcia, szkice i plany z rodzinnych zbiorów bohaterów, a także zasobów Muzeum Architektury we Wrocławiu.
To nadzwyczajna okazja na poznanie projektów budynków z Archiwum Budowlanego, które znajduje się w strukturach Muzeum Architektury. Na co dzień dostęp do nich nie jest łatwy.
Aby dowiedzieć się więcej o pracy nad „Kamienicami 4” warto wziąć udział w spotkaniu z Piotrem Lisem i Joanną Mielewczyk, w piątek, 6 października, o godz. 18 w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Źródło: materiały prasowe