wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Tak wyglądał dworzec Wrocław Nadodrze w latach 80. XX w.

Dworzec Wrocław Nadodrze przy pl. Staszica 50 został wybudowany w latach 1867-1868, według projektu jednego z braci Grapow - Hermanna (nie mylić z Wilhelmem, który zaprojektował Dworzec Główny). Do dziś odjeżdżają stamtąd pociągi. W latach 80. XX w. na stacji znajdowało się wiele biur kolejowych, restauracja, przychodnia lekarska, świetlice kolejowe, kasy biletowe i internat technikum kolejowego. Zobaczcie na zdjęciach z Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej z zasobów Politechniki Wrocławskiej, jak 45 lat temu wyglądał Dworzec Nadodrze.

Reklama

Wrocław Nadodrze był pierwszym, wrocławskim dworcem Kolei Prawego Brzegu Odry. Powstał w 1868 r. jako dworzec tymczasowy, później został rozbudowany w modnej wówczas stylistyce historyzmu.

Początkowo zwany był Dworcem Bramnym Kolei Prawego Brzegu Odry (Rechte-Oder-Ufer-Thorbahnhof), później funkcjonowała nazwa – Wrocław Brama Odrzańska (Breslau Odertor). Dopiero po drugiej wojnie światowej zyskał miano Wrocław Nadodrze.

Dworzec przetrwał bez większych zniszczeń obie wojny. Wiąże się z nim jednak tragiczna historia. To stąd podczas drugiej wojny światowej wywożono z Breslau Żydów do obozów koncentracyjnych. Był wśród nich m.in. historyk Willy Cohn. 

Dworzec Nadodrze w latach 80. XX w.

Kiedyś była to duża stacja kolejowa, która obsługiwała intensywny ruch towarowy, wykorzystywany przez pobliskie zakłady przemysłowe. Dziś po większości z nich nie ma już śladu. 

Jeszcze w latach 80. XX w. na Dworcu Nadodrze znajdowało się wiele biur kolejowych, restauracja, przychodnia lekarska, świetlice kolejowe, kasy biletowe i internat technikum kolejowego. Był też komisariat MO. 

Zobaczcie zdjęcia Dworca Nadodrze z 1980 r. z zasobów Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej (zbiory Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej). Ich autorem jest M. Czułczyński.

W maju 2022 r. zabytkowy, ceglany gmach dworca został kupiony za 14,5 mln zł przez grupę DL Invest, która - według zapowiedzi - chce go z zrewitalizować, rozszerzyć jego funkcję.

"Naszym celem jest stworzenie unikatowego projektu wielofunkcyjnego, który przywróci życie w tej części miasta oraz wykorzysta potencjał dworca i jego otoczenia, które zasługuje na wyjątkowy obiekt" - wyjaśniała pod koniec czerwca 2024 firma DL Invest Group.

We wrześniu 2023 r. terenie Dworca Nadodrze gościła ekipa filmowa. Powstawały tu zdjęcia do obrazu pt. "Droga do domu" w reżyserii pochodzącej z Wrocławia Ewy Stankiewicz.

Ekipa filmowa na Dworcu Nadodrze, wrzesień 2023 Oleksandr Poliakovsky
Ekipa filmowa na Dworcu Nadodrze, wrzesień 2023

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama