4. Szermierz na pl. Uniwersyteckim będzie miał nową szpadę. Przez siedem lat ukradli ją 45 razy
Jednorazowy koszt montażu repliki szpady rycerza na pl. Uniwersyteckim wraz z jej produkcją kosztuje ok. 600 zł fot. Michał Kurowicki / www.wroclaw.pl

Figura szermierza i fontanna wokół niego na placu Uniwersyteckim idą do remontu. Szermierz oraz rzeźba hr. Aleksandra Fredry na Rynku to najczęściej okradane pomniki we Wrocławiu. W ciągu ostatnich sześciu lat aż 45 razy trzeba było uzupełniać szermierzowi szpadę. Za to od początku tylko tego roku Fredro stracił swoje pióro aż dziewięć razy. Średnio przez rok traci ich kilkanaście.

Figura szermierza na pl. Uniwersyteckim nie ma szpady od lipca 2021 roku. Nieczynna jest też fontanna wokół nagiej postaci. Do końca tego roku ma się to zmienić. Brak wody sprzyja bowiem kradzieżom szpady. Tylko od maja do lipca 2021 r. trzeba ją było uzupełniać aż siedem razy.

Najpierw remont fontanny, potem montaż szpady

Dlatego przedstawiciele opiekującego się szermierzem Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta (ZDiUM) postanowili nie uzupełniać jej do momentu uruchomienia fontanny po remoncie. Jednorazowy koszt montażu repliki wraz z jej wytworzeniem wynosi bowiem ok. 600 zł.

Przedstawiciele ZDiUM-u rozpisali już przetarg na wybór wykonawcy prac remontowych. Na oferty czekają do 23 września i chcieliby, żeby remont zakończył się jeszcze w tym roku. Gdy doliczymy zimową przerwę w działaniu fontann, można się spodziewać, że szermierza ponownie ze szpadą zobaczymy na początku kwietnia 2023 r.

Kradzież szpady rycerza to przestępstwo

Szermierz często pada ofiarą, nie tylko choć przede wszystkim, żartów. Na pomnik często wspinają się różni śmiałkowie, dla kawału lub dla zakładu. Ponieważ obszar starówki objęty jest monitoringiem, większość z nich bardzo szybko i sprawnie trafia w ręce funkcjonariuszy Straży Miejskiej.

Sprawca ostatniego zniszczenia również został natychmiast ujęty i pokryje koszty nowej szpady oraz jej montażu.

Warto zaznaczyć, że taki żart słono kosztuje, ponieważ kwota przekracza 500 zł, co oznacza, że taka kradzież lub zniszczenie jest już przestępstwem, a osoba po interwencji straży miejskiej jest przekazywana w ręce policji i musi odbyć areszt. W przypadku, gdy nie może lub nie chce pokryć kosztów nowej szpady, ZDiUM może wnieść również sprawę do sądu.
Klaudia Piątek, z biura prasowego ZDiUM

Od 2016 roku ZDiUM zlecał uzupełnienie szpady aż 45 razy. Sprawców ujęto 16 razy, każdorazowo pokrywali koszty uzupełnienia szpady, w przypadku każdego z nich był to jednorazowy incydent. Byli to przeważnie turyści, zarówno krajowi jak i cudzoziemcy.

Fontanna wokół szermierza zrobiona z różowego marmuru

Fontanna z szermierzem na pl. Uniwersyteckim jest jedną z ciekawszych rzeźb secesyjnych we Wrocławiu. Zaprojektował ją Hugo Lederer, profesor berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych. W listopadzie 1904 r. stanęła na placu Uniwersyteckim. Postać szermierza ma ok. dwóch metrów, a fontanna posiada obieg zamknięty wody o pojemność trzech metrów sześciennych.

Fontanna została wykonana z różowego marmuru oraz brązu i jest zbudowana z kilku niezależnych części. Podstawę stanowi okrągły marmurowy basen o średnicy ponad sześciu metrów. Na jego środku znajduje się cokół wykonany z tego samego materiału.

Postać Szermierza jest przykręcona do cokołu. Rzeźba jest naturalnej wielkości i wykonano ją z brązu. Lewa ręka postaci wsparta jest na biodrze, w drugiej dłoni trzyma szpadę z tzw. francuską rączką o wygiętej klindze.

Szpada rycerza i pióro hrabiego kosztują tyle samo

Szpada wraz z rękojeścią jest repliką. Oryginał nie zachował się po wojnie. Replika nie jest wykonana z kosztownego brązu lecz z mało wartościowych stopów metali. Dla porównania mieszanka żywic, z których wykonana jest replika pióra hrabiego Fredry nie spełniłaby tutaj swojej roli, ponieważ szpada musi posiadać odpowiedni ciężar. Wykonanie i montaż pióra hrabiego Fredry i szpady rycerza to niemal identyczne koszty - ok. 600 zł.

Repliki pióra i szpady zamawiamy w trybie ustawy o zamówieniach publicznych. Koszt jednej repliki dotyczy jej wytworzenia wraz z montażem na pomniku. Sposób mocowania broni czy też pióra do figury ma przede wszystkim ocalić rzeźbę w razie ich kradzieży. Mocowanie nie może być tak silne, aby próba wyrwania szpady poskutkowała oderwaniem ręki. Podobnie w przypadku pióra, które trzyma w dłoni hrabia Aleksander Fredro.
Klaudia Piątek, z biura prasowego ZDiUM