wroclaw.pl Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Most Zwierzyniecki nabiera kolorów pruskiej zieleni i rdzawego kasztana [WIDEO, ZDJĘCIA]

Michał Kurowicki,
Kolory mostu Zwierzynieckiego zostały wybrane przez miejskiego konserwatora zabytków fot. Tomasz Hołod / www.wroclaw.pl
Kolory mostu Zwierzynieckiego zostały wybrane przez miejskiego konserwatora zabytków

Rdzawy kasztan, pruska zieleń i jasna czerwień – takie kolory pojawiają się na remontowanym moście Zwierzynieckim. Konstrukcję pokrywa szczelnie biały materiał, a całość przypomina kokon motyla. Co dzieje się pod kokonem? Nam udało się wejść do wewnątrz i zobaczyć po raz pierwszy, jak przeprawa malowana jest w kolor pruskiej zieleni. Zobaczcie zdjęcia!

Reklama

Trwa remont zabytkowego mostu Zwierzynieckiego. W połowie sierpnia jego konstrukcja opakowana jest szczelnie białym materiałem zabezpieczającym. Ekipy remontowe rozbierają też płyty chodnikowe zrobione z żelbetonu. 

 

Most został zabezpieczony z dwóch powodów. Po pierwsze ze względów bezpieczeństwa, żeby nic nie spadło na przechodniów w czasie prac. Po drugie, żeby resztki czyściwa, podczas piaskowania konstrukcji i malowania niektórych elementów nie przedostawały się i nie zagrażały ruchowi pieszemu i rowerowemu.

 

Remont mostu Zwierzynieckiego. Co dzieje się w białym kokonie?

Obecnie przeprawa wygląda z zewnątrz niczym ogromny biały kokon. Nam udało się wejść do jego środka. Wewnątrz trzeba wspiąć się po kilku piętrach rusztowań. Wokół praca wre. Jest mnóstwo pyłu, czuć zapach farby.

Na najwyższej kondygnacji czeka niespodzianka. Tu stalowe konstrukcje zostały pomalowane już w docelowe barwy. To kolor zwany zielenią pruską, czyli feldgrau.

Malowanie rozpoczęliśmy od górnej części konstrukcji mostu. Od tzw. stężeń stalowych znajdujących się nad jezdnią i torowiskiem. Prace ruszyły od strony Zoo i przesuwają się w kierunku pl. Grunwaldzkiego. Obecnie już dwie trzecie konstrukcji pokryte jest docelową warstwą w kolorze feldgrau, czyli pruskiej zieleni
Ewa Mazur, rzecznik prasowy ZDiUM

W praktyce malowanie wygląda tak, że nakładane są kolejne warstwy antykorozyjne. Ich kolory zostały wybrane przez miejskiego konserwatora zabytków.

Most Zwierzyniecki. Balustrady w kolorze rdzawego kasztana

Prace malarskie trwają również na balustradach przy chodniku, gdzie odbywa się normalny ruch pieszy i rowerowy. Balustrady pokrywane są warstwą antykorozyjną w kolorze rdzawego kasztana.

To także ich ostateczna barwa, którą po raz pierwszy można było zobaczyć 11 sierpnia.

Takie kolory stalowej konstrukcji i balustrad wybrał miejski konserwator zabytków, po przeprowadzonych badaniach stratygraficznych. Podczas badań odkryto - w zależności od elementów konstrukcji  od dziewięciu do dwunastu warstw farby.
Ewa Mazur, rzecznik prasowy ZDiUM

Most Zwierzyniecki. Niespodzianki na budowie, czyli beton zamiast piaskowca

Prace na moście potrwają przynajmniej do końca października. To zabytkowa konstrukcja, dlatego podczas prac ekipy remontowe napotykają na różne niespodzianki.

Jedna z nich to elementy wspomnianej balustrady. Obecnie trwa czyszczenie jej kamiennych części od strony ogrodu zoologicznego. Okazało się, że zostały wykonane ze zwykłego betonu, a nie z piaskowca. Dlatego teraz będą odtwarzane z pierwotnego materiału, czyli granitu lub czerwonego piaskowca.

Wieżyce od strony Biskupina w odcieniu jasnej czerwieni

Obecnie można podziwiać już piękne, zabytkowe wieżyce, wykonane z czerwonego piaskowca, które – dzięki czyszczeniu i zabiegom konserwatorskim – odzyskał swój właściwy kolor, czyli dużo jaśniejszy odcień czerwonego niż przed remontem.

Niebawem rozpoczną się prace przy pozostałych elementach konstrukcji. Ekipy remontowe zaczną od malowania łuków od strony chodnika, dostępnego obecnie dla pieszych i rowerzystów.

Chciałabym uspokoić wszystkich korzystających z tego chodnika, że nawierzchnia, po której chodzą obecnie nie jest ostateczna. Brakuje jeszcze ostatniej warstwy, która zostanie wykonana z płyt granitowych
Ewa Mazur, rzecznik prasowy ZDiUM

Koniec prac remontowych na moście Zwierzynieckim przewidziano na listopad 2022 roku. Roboty nadzoruje Zarząd Dróg i Utrzymani Miasta (ZDIUM).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl