wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Jest rekomendacja Europejskiej Agencji Leków. Będą Szczepienia na Covid-19 dzieci od 6. miesiąca życia

Jest rekomendacja Europejskiej Agencji Leków. Będą Szczepienia na Covid-19 dzieci od 6. miesiąca życia

Jarek Ratajczak,

Szczepienia na Covid-19 dla dzieci, które ukończyły sześć miesięcy. Europejska Agencja Leków wydała pozytywną decyzję dla szczepień niemowląt przeciw koronawirusowi. Zobacz kiedy szczepienia maluchów ruszą we Wrocławiu.

Reklama

W środę (19.10.2023) Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała rozpoczęcie szczepień przeciwko koronawirusowi COVID-19 preparatem Pfizera u dzieci od sześciu miesięcy do czterech lat, a szczepionką Moderny u dzieci od szóstego miesiąca do piątego roku życia. Według komunikatu EMA szczepionka Pfizera może być stosowana w trzech dawkach, a Moderny w dwóch. Co ważne, do dotychczas szczepionka Pfizera była zatwierdzona dla dzieci od piątego, a Moderny od szóstego roku życia.

Szczepienia przeciw Covid-19 dla półrocznych dzieci

EMA rekomenduje następujące schematy szczepienia dzieci w wieku od 6 miesiąca życia

  • szczepionka Comirnaty (Pfizer-BioNTech) podawana dzieciom w wieku od 6 m.ż. do 4 lat w schemacie podstawowym 3 dawek (dawka pediatryczna 3 mikrogramy): 2 dawki w odstępie 3 tygodni oraz dawka trzecia podawana po 8 tygodniach od drugiej dawki. 
  • szczepionka Spikevax (Moderna) podawana dzieciom w wieku od 6 m.ż. do 5 lat w schemacie podstawowym 2 dawek (dawka 25 mikrogramów) podawanych w odstępie 4 tygodni.

Dzieciom w wieku od 6 miesięcy do 5 lat szczepionka przeciw COBVID-19 podawana jest domięśniowo w ramię lub udo.

Dzieci chorują i mają powikłania po Covid-19

Portal internetowy Szczepienia.info, który powstał z inicjatywy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH Państwowego Instytutu Badawczego we współpracy z Polskim Towarzystwem Wakcynologii, powołując się na EMA informuje, że najczęstsze niepożądane odczyny poszczepienne u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat były porównywalne do tych obserwowanych w starszych grupach wiekowych.

– Po podaniu Comirnaty najczęściej występowała: drażliwość, senność, utrata apetytu, wysypka i tkliwość w miejscu wstrzyknięcia. Po podaniu preparatu Spikevax – drażliwość, płacz, utrata apetytu i senność. Działania niepożądane po obu szczepionkach u małych dzieci miały charakter łagodny lub umiarkowany i ustępowały w ciągu kilku dni po szczepieniu – informuje portal szczepienia.pzh.gov.pl.

Kiedy ruszą szczepienia na Covid-19 dzieci od szóstego miesiąca życia

Aby w Polsce rozpoczęły się szczepienia przeciwko koronawirusowi COVID-19 dzieci od 6. miesiąca życia konieczna jest pozytywna opinia ministerialnego zespołu ds. szczepień oraz rady ds. Covid-19. A te mają zapaść w najbliższych dniach.

W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że wkrótce do Polski trafi pół miliona dawek nowych preparatów dla dzieci. To oznacza, że szczepienia będą mogły ruszyć jeszcze w październiku br.

– Nie mamy szczegółowych informacji na ten temat, ale gdy będą szczepionki jesteśmy gotowi podać je dzieciom od szóstego miesiąca życia – informuje pracownik punktu szczepień w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

Podobnie jest we wszystkich punktach szczepień we Wrocławiu. Szczepienia niemowlaków ruszą gdy dostarczone zostaną dawki nowych preparatów dla dzieci.

Punkty szczepień we Wrocławiu. W tych miejscach przyjmiesz szczepionkę przeciw COVID-19

Przypomnijmy, że aby zapisać się na szczepienie należy zalogować się na Internetowy Portal Pacjenta – skierowanie zostanie automatycznie wygenerowane na stronie, a następnie wybrać miejsce i termin szczepienia. Po dokonaniu rezerwacji każda osoba otrzyma SMS z informacją potwierdzającą. Jeśli nie chcemy umawiać się online, można zadzwonić na infolinię (tel. 989) lub skontaktować się z wybranym punktem szczepień.

W tych miejscach można przyjąć szczepionkę przeciw koronawirusowi we Wrocławiu. Zobacz także: Mapa Punktów Szczepień przeciw COVID we Wrocławiu

  • Centrum Medyczne T&T Medical, ul. Przyjaźni 6/U1, tel. 609 058 825,
  • Przychodnia Stare Miasto, Wrocławskie Centrum Zdrowia, ul. plac Dominikański 6, tel. 71 369 90 43,
  • Przychodnia Provita, ul. Bierutowska 63, tel. 71 325 14 68,
  • Przychodnia Gaj, ul. Krynicka 51, tel. 573 240 281,
  • Przychodnia MSWiA, ul Grabiszyńska 35-39, tel. 71 798 47 05,
  • Szpital MSWiA, ul. Ołbińska 32, tel. 71 798 46 04,
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego, ul. Koszarowa 5, tel. 71 395 76 29,
  • Uniwersytecki Szpital Kliniczny, ul. Borowska 213, tel. 885 853 127,
  • Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza we Wrocławiu, ul. Warszawska 2, tel. 505 940 978,
  • Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka, Centrum Medycyny Ratunkowej, ul. Fieldorfa 2, tel. 71 306 44 19,
  • 4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką, przy ul. Weigla 5, tel. 71 727 41 30.

Pełna lista punktów szczepień jest dostępna na stronie www.gov.pl.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl

Powódź na Dolnym Śląsku