wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 21:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Sylwester 2024/2025 we Wrocławiu. Gdzie na sylwestra?
Kliknij, aby powiększyć
Sylwester 2024/2025 we Wrocławiu. Gdzie warto wybrać się na Sylwestra we Wrocławiu w tym roku? www.shutterstock.com
Sylwester 2024/2025 we Wrocławiu. Gdzie warto wybrać się na Sylwestra we Wrocławiu w tym roku?

Nowy Rok zbliża się wielkimi krokami. Jak co roku z tej okazji w stolicy Dolnego Śląska odbędą się koncerty i imprezy sylwestrowe. Ostatni wieczór tego roku można spędzić na wiele sposobów: w operze, teatrze, kinie, Narodowym Forum Muzyki czy na uroczystej kolacji w restauracji. Oto lista wydarzeń na tegorocznego Sylwestra we Wrocławiu. Sprawdź, gdzie warto się wybrać, aby w wyjątkowy sposób przywitać Nowy Rok.

Reklama

Sylwester 2024/2025 we Wrocławiu - lista wydarzeń  

Wrocław, podobnie jak inne duże polskie miasta zrezygnował z organizacji Sylwestra miejskiego. Nie oznacza to jednak, że Sylwester we Wrocławiu musi być nudny. Chętni do spędzenia ostatniego dnia roku w stolicy Dolnego Śląska mogą wybrać się na wiele mniejszych imprez.

Pełna lista na Sylwestra 2024/2025 we Wrocławiu pojawi się wkrótce.

Skąd wziął się zwyczaj obchodzenia Sylwestra?

Impreza z okazji pożegnania starego i przywitania Nowego Roku jest obchodzona od wieków. Nie wszyscy wiedzą jednak, skąd wzięła się jej nazwa, czyli Sylwester. Okazuje się, że słowo Sylwester pochodzi od łacińskiego słowa Silvesteris, które oznacza dzikiego człowieka, zamieszkującego w lesie.

Zwyczaj hucznego świętowania Nowego Roku wywodzi się z czasów panowania papieża Sylwestra II, a dokładniej 31 grudnia 999 roku. Zgodnie z przepowiedniami w roku 1000 miał nastąpić koniec świata. Nie byłoby w tym nic co by poruszyło ludzi, gdyby nie inny fakt, który zaczął wielu niepokoić.

Otóż według ludowych przekazów papież Sylwester I pokonał w 317 roku bestię – smoka Lewiatana – i uwięził go w lochach Watykanu. Gdy 2 kwietnia 999 roku na tronie papieskim zasiadł Gerbert z Aurillac, który przyjął imię Sylwester II, zaczęto łączyć fakty. Mówiono nawet, że „jeden Sylwester smoka uwięził a drugi go wypuści”. W połączeniu z przepowiednią Sybilli oraz podejrzeniami, że papież używa magii (był uczonym i matematykiem, co u sobie współczesnych budziło podejrzenia o czary), na ludzi padł blady strach w oczekiwaniu wydarzeń nocy na przełomie lat 999 i 1000.

Ludzie czekali na zagładę, chowali się w domach albo modlili i pokutowali w świątyniach. Gdy w końcu nadszedł 1 stycznia 1000 roku i nic się złego nie wydarzyło a Lewiatan się nie pojawił – wybuchła wielka radość. Nastał czas zabawy i tańców. Wiele osób w euforii wybiegało na ulice i składało sobie życzenia. Ówczesny papież, widząc radosne nastroje udzielił błogosławieństwa miastu i światu („urbi et orbi”) ni tylko na nowy rok, ale także wiek i tysiąclecie.

To właśnie od imienia papieża Sylwestra pochodzi nazwa zabawy zwieńczającej stary rok i nadejście nowego. Do Polski zabawy sylwestrowe dotarły jednak znacznie później, bo na przełomie XIX i XX wieku. Na początku w Sylwestrze uczestniczyli jedynie mieszkańcy dużych miast, o wysokim statusie społecznym i materialnym.

Z czasem tradycja zabawy sylwestrowej pojawiła się również w małych miasteczkach i wsiach, czego zwieńczeniem było ustalenie 1 stycznia dniem wolnym od pracy. Co ciekawe, początkowo Sylwester nie przypominał zabawy, jaka znana jest dziś, a nawiązywał do zwyczajów andrzejkowych i bożonarodzeniowych.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Mieszkańcy Wrocławia wspólnie witają Nowy Rok na Rynku. fot. UM Wrocławia
Sylwester we Wrocławiu - tak wrocławianie witali Nowy Rok kilka lat temu.

Sylwester i zwyczaje noworoczne 

Niemal wszyscy znają stare powiedzenie „Jaki Sylwester, taki cały rok”. Przesądów i zwyczajów sylwestrowych jest jednak znacznie więcej i część z nich jest popularna również dziś. Rozpoczęcie Nowego Roku dla wielu osób jest także rozpoczęciem nowego etapu. Dawniej wierzono także, że aby pozbyć się problemów, należy spisać je na kartce a następnie spalić podczas sylwestrowej nocy. Co ciekawe, zgodnie z przesądem nie należy za to robić porządków w Sylwestra, ponieważ można w ten sposób „pozbyć się” szczęścia. 

Innym zwyczajem sylwestrowym były wróżby miłosne. Dawniej z okazji Sylwestra pieczono nawet specjalne ciasto, które miało być gwarancją w znalezieniu dobrego męża. Co więcej uważano, że pierwsze imię, które panna usłyszy tuż po północy będzie imieniem jej przyszłego męża. 

Sylwester był również okazją do przepowiadania przyszłości. Wierzono, że bąbelki znajdujące się w szampanie mają określone znaczenia. Drobne bąbelki miały oznaczać zdrowie i stabilizację, a duże zwiastowały nadchodzące zmiany. 

Życzenia sylwestrowe - kiedy je składać i czego sobie życzyć? 

Nie ma ustalonego czasu oraz miejsca na składanie życzeń sylwestrowych. Najczęściej wybieranym momentem jest północ, jednak można także składać noworoczne życzenia pierwszego dnia Nowego Roku. Oprócz życzeń składanych osobiście, można także złożyć je telefonicznie, mailowo albo wysyłając kartkę pocztową. Forma składania życzeń zależy od osobistych preferencji i okoliczności. 

Czego sobie życzyć w Sylwestra?

Życzenia sylwestrowe mogą mieć charakter formalny czy prywatny. Życzenia formalne są znacznie bardziej ogólne i oficjalne. Dotyczą sfery zawodowej i pomyślności w Nowym Roku. Życzenia składane prywatnie, mają bardziej osobisty charakter. Prócz tradycyjnych życzeń, takich jak „Szczęśliwego Nowego Roku” można również życzyć polepszenia sytuacji w sferze prywatnej.

Najczęściej życzenia sylwestrowe dotyczą:

  • zdrowia,
  • szczęścia,
  • sukcesów,
  • pomyślności,
  • powodzenia w Nowym Roku.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl