Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Sylwester 2025/2026 we Wrocławiu - lista wydarzeń
Chociaż na wrocławskim rynku już od kilku lat nie odbywają się koncerty podczas ostatniej nocy w roku, nie oznacza to, że sylwester we Wrocławiu musi być nudny. Chętni do spędzenia tego wieczoru w stolicy Dolnego Śląska mogą wybrać się na wiele mniejszych imprez.
Skąd wziął się zwyczaj obchodzenia sylwestra?
Impreza z okazji pożegnania starego i przywitania Nowego Roku jest obchodzona od wieków. Nie wszyscy wiedzą jednak, skąd wzięła się jej nazwa. Okazuje się, że słowo sylwester pochodzi od łacińskiego słowa Silvesteris, które oznacza dzikiego człowieka, zamieszkującego w lesie.
Zwyczaj hucznego świętowania ostatniej nocy w roku wywodzi się jednak od czasów panowania papieża Sylwestra II. Do Polski zabawy sylwestrowe dotarły jednak znacznie później, bo na przełomie XIX i XX wieku. Na początku uczestniczyli w nich jedynie mieszkańcy dużych miast, o wysokim statusie społecznym i materialnym.
Z czasem tradycja ta pojawiła się również w małych miasteczkach i wsiach, czego zwieńczeniem było ustalenie 1 stycznia dniem wolnym od pracy. Co ciekawe, początkowo sylwester nie przypominał zabawy, jaka znana jest dziś, a nawiązywał do zwyczajów andrzejkowych i bożonarodzeniowych.
Sylwester i zwyczaje noworoczne
Niemal wszyscy znają powiedzenie „Jaki sylwester, taki cały rok”. Przesądów i zwyczajów sylwestrowych jest jednak znacznie więcej i część z nich jest popularna również dziś. Rozpoczęcie Nowego Roku dla wielu osób jest także rozpoczęciem nowego etapu. Dawniej wierzono także, że aby pozbyć się problemów, należy spisać je na kartce a następnie spalić podczas sylwestrowej nocy. Co ciekawe, zgodnie z przesądem nie należy za to robić porządków w sylwestra, ponieważ można w ten sposób „pozbyć się” szczęścia.
Innym zwyczajem sylwestrowym były wróżby miłosne. Dawniej z okazji sylwestra pieczono nawet specjalne ciasto, które miało być gwarancją w znalezieniu dobrego męża. Co więcej uważano, że pierwsze imię, które panna usłyszy tuż po północy będzie imieniem jej przyszłego męża.
Sylwester był również okazją do przepowiadania przyszłości. Wierzono, że bąbelki znajdujące się w szampanie mają określone znaczenia. Drobne bąbelki miały oznaczać zdrowie i stabilizację, a duże zwiastowały nadchodzące zmiany.
Życzenia sylwestrowe - kiedy je składać i czego sobie życzyć?
Nie ma ustalonego czasu oraz miejsca na składanie życzeń sylwestrowych. Najczęściej wybieranym momentem jest północ, jednak można także składać noworoczne życzenia pierwszego dnia Nowego Roku. Oprócz życzeń składanych osobiście, można także złożyć je telefonicznie, mailowo albo wysyłając kartkę pocztową. Forma składania życzeń zależy od osobistych preferencji i okoliczności.
Czego sobie życzyć w sylwestra?
Życzenia sylwestrowe mogą mieć charakter formalny czy prywatny. Życzenia formalne są znacznie bardziej ogólne i oficjalne. Dotyczą sfery zawodowej i pomyślności w Nowym Roku. Życzenia składane prywatnie, mają bardziej osobisty charakter. Prócz tradycyjnych życzeń, takich jak „Szczęśliwego Nowego Roku” można również życzyć polepszenia sytuacji w sferze prywatnej.
Najczęściej życzenia sylwestrowe dotyczą:
- zdrowia,
- szczęścia,
- sukcesów,
- pomyślności,
- powodzenia w Nowym Roku.